Pondělí, 15 července, 2024

Nové články

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24.5. a v sobotu 25.5. Vystavovatelé z oboru Stavba – Teplo – Energie – Zahrada – Hobby...

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let žijeme v turbulentních časech. Co má však stále smysl? Dobře bydlet,...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě víte, že odstartoval první ročník výhradně českého ocenění v tomto oboru s názvem...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo – Energie, která setradičně koná jednou ročně v Městské sportovní hale v Uherském...

Velký speciál: Jak vybrat pokojovky, které vydrží

Rostliny, květiny a další zeleň by neměly chybět v žádném bytě. Kromě toho, že zachycují prach a zvyšují vlhkost vzduchu, mají také léčivé účinky na lidskou duši. Mohou ulevit unaveným očím a prospívají plicím. A jejich pěstování je navíc skvělou relaxační činností!

Při výběru rostlin do domácnosti vždy zohledněte podmínky, které pokojovým rostlinám vyhovují – teplotu, světlo a jednoduše přizpůsobte výběr rostlin tomu, co jim můžete poskytnout.

Dalším důležitým faktorem je, zda víte, jak se o ně starat. Pokud jste začátečník, vyberte si jednoduché pokojové rostliny, které zvládnete, a vyzkoušejte, zda vám budou vyhovovat. Pomoci však mohou i vychytávky, jako jsou samozavlažovací a hydroponické květináče.

Nenáročné pokojové rostliny

Ne každý je rozený zahradník. Právě v tom jsou nenáročné pokojové rostliny skvělé – vyžadují minimální péči a přesto vám budou dělat radost. Jaké to jsou a jaké podmínky potřebují?

? Aloe (Aloe vera): slunce a propustná půda
? Anthurium (Anthurium andraeanum): polostín až slunce, ale ne přímé; zálivka na podzim a v zimě by měla být omezená.
? Asparagus densiflorus (Asparagus densiflorus): polostinné až slunné stanoviště
? Spathiphyllum wallisii: snáší slabé osvětlení, ale i slunné stanoviště
? Máta peprná (Peperomia): polostín, mírně suchá půda
? Tchýnin jazyk (Sansevieria trifid/trifasciata): polostín až slunce, propustná půda
? Vánoční kaktus (Schlumbergera): slunné stanoviště, propustná půda
? Diefenbachie (Diffenbachia): část stínu
? Aglaonema (Aglaonema commutatum): stín až polostín
? Dracena (Dracaena): polostinné až slunné stanoviště, propustná půda
? Břečťan (Hedera helix): polostín až slunce
? Ficus (Ficus): polostinné až slunné stanoviště, propustná půda
? Hoya carnosa: polostinné až slunné stanoviště, propustná půda
? Chamaedorea elegans: polostín
? Monstera brilantní (Monstera deliciosa): stinné až slunné stanoviště
? Chlorophytum comosum: stinné až slunné stanoviště
? Tradescantia (Tradescantia): polostinné až slunné stanoviště, propustná půda
? Syngonium podophyllum: stín až polostín
? Zamioculcas (Zamioculcas zamiifolia): stinné až slunné stanoviště, propustná půda
? Tlustice oválná (Crassula ovata): slunné stanoviště, propustná půda
? Kalanchoe (Kalanchoa): stinná a slunná místa, není třeba často zalévat.

Stínomilné rostliny do bytu

Většina květin vyžaduje světlo. Příroda je však tak skvělá, že na světě existují stovky rostlin a pokojových rostlin, které potřebují světlo.

Pokud máte tmavší byt a nemáte dostatek slunce, nezoufejte. I vy můžete mít doma tolik zeleně, kolik chcete.


Náš tip č. 1 na stinnou rostlinu: Tchýnin jazyk

Asi každý zná tchýnin jazyk, který si mnozí pamatují ze školy. Dnes se však s touto rostlinou setkáváme při návštěvách stále častěji. Je nenáročná, díky dlouhým listům vypadá elegantně a dorůstá do výšky 1,2 metru.

Pokud jste začátečník, určitě si ji pořiďte – vydrží stín, dokonce i slunce, sušení a dokonce i občasné polití.

Vždy se řiďte pravidlem: čím tmavší má rostlina listy, tím méně světla potřebuje.

Náš tip č. 2 na květinu, která miluje stín: Dracena

I když máte v bytě světlo nebo prázdný prostor, kam nedosáhnou ani sluneční paprsky, dracena je rostlina, která přežije i ve stínu vašeho bytu. Má ráda dostatek vlhkosti.

Bydlíte na hlavní silnici? Pohlcovače elektrosmogu vás zachrání.

Plochy u silnice jsou stále prašnější a prašnější. Elektrosmog z okolí je pro nás škodlivý. Naštěstí jsou tu také květiny a rostliny, které nám pomáhají likvidovat chemikálie.

Patří mezi ně:

 • zamioculkas
 • dracena
 • tchýnin jazyk
 • aloe vera

Kdy přesazovat pokojové rostliny

Většinou se rostliny přesazují na jaře, nejlépe v březnu. Při přesazování vždy myslete na konkrétní druh. Rostliny, které kvetou na jaře, by se měly přesazovat na podzim, nebo hodně brzy na jaře. Patří mezi ně orchideje, azalky nebo kalanchoe.

Menší květiny, které máte doma, jednou ročně přesaďte, aby měly kam růst. Pokud jde o velké nebo starší pokojové rostliny, není třeba je přesazovat každý rok, ale jen s odstupem dvou až čtyř let. Někdy můžete vyměnit horní vrstvu substrátu, abyste rostlinám dodali živiny.

Někdy vám rostliny samy dají najevo, že je ten správný čas na přesazení:

 • kořeny prorůstají otvory
 • obvod květináče je obklopen kořenovou fólií.
 • vybledlá půda


10 kroků, jak přesadit pokojové rostliny

 1. Vyjměte pokojovou rostlinu z květináče.
 2. Dbejte na kořeny, které by neměly být poškozeny.
 3. Odstraňte z kořenového systému co nejvíce staré zeminy.
 4. Na dno nového květináče můžete umístit drenáž (oblázky, štěrk, písek, keramické střepy nebo polystyren rozbitý na kousky).
 5. Přikryjte drenáž vrstvou nové zeminy a zasaďte květináč.
 6. Postupně přidávejte hlínu a vtlačujte ji prsty.
 7. Rostlina musí být dostatečně hluboko.
 8. Odstraňte nemocné, staré nebo zažloutlé listy.
 9. Pokojová rostlina potřebuje nějaký čas, aby se uchytila.
 10. Po 4–5 týdnech přidejte hnojivo.

Rostliny a květiny do bytu podle místnosti

Bylinky patří do kuchyně

Co je příjemnějšího než chutné a zdravé jídlo doplněné hrstí čerstvých bylinek z vaší bylinkové zahrádky? Pěstujte je v blízkosti pracovní desky, nejlépe na okenním parapetu.

Tyto zázraky si můžete vypěstovat doma pro upgrade jídel a salátů:

 • ? bazalka: vhodná pro začátečníky, čím více světla, tím bude robustnější, potřebuje dostatek vláhy, pozor si ale dejte na přemokření, ? skvělá pro italskou kuchyni ?
 • ? oregano (dobromysl obecná): potřebuje hodně slunce, nesnáší průvan a široký a hluboký květináč, ? přidávejte do řeckých jídel ?
 • ? pažitka: dostatek světla zabrání jejímu žloutnutí, potřebuje pravidelnou zálivku teplou vodou.
 • ? koriandr: bez dostatku vápníku, živin a vody nepřežije, proto mu dopřejte samozavlažovací nádobu a pravidelné hnojení, ? dochutí indická ? a ? asijská jídla ?.
 • ? rozmarýn: vyžaduje písčito-hlinitou půdu s neutrálním až zásaditým pH a slunce bez průvanu, nezapomeňte ho pravidelně stříhat, používá se do pokrmů ? středomořské kuchyně ?, chrání mozek, srdce, zlepšuje trávení a celkově posiluje organismus.
 • ? tymián: má rád i slunce a sušší půdu, najdete ho v pokrmech středoevropské kuchyně, léčí trávicí systém, zánětlivá onemocnění horních cest dýchacích.
 • ? petržel: může být v jednom hrnci s ostatními bylinkami, je dobrá do polévek a k masu a je typická pro slovenskou kuchyni.
 • ? majoránka: vyžaduje dostatek světla a propustnou půdu, má příznivé účinky na zklidnění trávicího systému.
 • ? kopr: potřebuje velmi výživnou propustnou půdu a světlo, patří hlavně do pokrmů severské kuchyně, protože se často používá k rybám ? ?, pomáhá při trávení a osvěžuje dech.

Na své si přijdou i milovníci čaje, protože čaj si můžete vypěstovat doma v kuchyni:

 • ? máta: roste opravdu rychle a potřebuje vlastní květináč, je velmi odolná, ale občas potřebuje hnojení a zastřihávání, máta je nezbytnou součástí každé přírodní lékárničky.
 • ? nenáročná šalvěj: miluje světlá místa, daří se jí v propustné půdě, dále s ní můžete dochucovat omáčky, maso nebo zeleninu a vždy s mírou, šalvěj má léčivé účinky.
 • ? zázračná mateřídouška: pomáhá při dýchacích cestách, nadýmání a průjmech, zánětech močových cest, ale má také pozitivní vliv na psychiku.
 • ? meduňka: má ráda slunce a pravidelný střih, určitě se jí bude dařit ve vysokém květináči, uklidňuje nervový systém a zklidňuje trávení.

Tipy, jak se zbavit mušek v květináčích, jsme sepsali tady.

Rostliny, které milují balkon

Po zimě můžete svůj balkon opět zkrášlit. Kromě zeleně můžete do záhonu umístit také barevné květiny, popínavé rostliny nebo menší zeleninu či ovoce (doporučujeme vyzkoušet rajčata a jahody). Pokud váš balkon není příliš prostorný, zasaďte květiny do mřížky, kterou zavěsíte na zábradlí. Nebo byste raději dali přednost vertikální zahradě?

Pokud se výše zmíněné kuchyňské bylinky nevejdou na okenní parapet, přesuňte je v létě na balkon, kde budou mít dostatek slunce a vzduchu. Ty, kterým se v průvanu nedaří, určitě nechte v kuchyni.

Květiny do ložnice

V ložnici by nemělo být příliš mnoho rostlin. Ty voňavé nechte v jiných místnostech, jinak by vás mohly rušit v noci. Kulaté listy naopak symbolizují zdraví a do ložnic je můžete klidně umístit.

Ideální rostlinkou do ložnice je třeba rýmovník. K čemu vám bude se začtěte tady.

Specifické druhy rostlin do bytu

Zkušení pěstitelé si také mohou dopřát speciální rostliny do bytu, které budou zároveň originální dekorací. V této části článku najdete seznam atypických rostlin.

5 exotických rostlin do bytu

? 1. Strelície královská (Strelitzia reginae)

Je typická svým velkým květem na dlouhém stonku, který připomíná exotického ptáka, a podlouhlými listy. Může dorůst do výšky 100 cm a šířky 60 cm. Své místo najde například v zimní zahradě.

Foto: Obi.sk

????

Strelícea vás nechá na své krásné květiny chvíli čekat. Zhruba 5 let ? Miluje teplo, slunce, střední vlhkost. nezapomeňte ji hnojit. Každý rok ji přesaďte a listy občas omyjte houbou.

? 2. Tradeskancie (Rhoeo spathacea)

Mexická rostlina s hladkými, šťavnatými listy s krémově žlutými pruhy. Zajímavostí je rubová strana listů, která má tmavě fialový nádech. Měří 20 až 30 centimetrů.

Zdroj: naturehabbit.in

???

Rostlina má ráda světlé a teplé východní nebo západní okno. Vyhněte se přímému slunci, protože vyžaduje trvale vlhkou půdu. Zalévejte vlažnou vodou.

? 3. Tillandsia

Její květy mohou mít malé, ale také dlouhé listy, které mohou dorůstat až 40 cm. Jsou uspořádány do růžice, mají různé tvary a hýří barvami zelené, šedozelené, ale i růžové a červené. Květy jsou modré, fialové a žluté.

Obi.sk

???

Mezi oblíbené druhy patří Tillandsia cyanea s růžově zbarvenými cípy a fialovomodrými květy. Nejlépe se jí daří ve vzdušném prostředí s přímým denním světlem. Denně ji stříkejte rozprašovačem s vodou. Nepotřebuje půdu, ale třeba větev/skalku/kamínek/, ke kterému se musí připevnit drátem nebo speciálním lepidlem.

? 4. Eschynantus

Eschynanthus je epifytická rostlina a zkušenější si s ním poradí. Poznáte ji podle lesklých masitých listů a květů s hnědými a žlutozelenými kalichy a červenými, oranžovými nebo žlutooranžovými špičkami.

Foto: Obi.sk

???

Ne všechny druhy této exotické rostliny jsou vhodné do domácnosti. E. parasiticus by měl být v pořádku, protože nepotřebuje vysoké teploty. Má rád světlo, ale ne přímé slunce a klasickou pokojovou teplotu. Vždy dávejte pozor na přemokření. Kvete od června do srpna.

? 5. Adénium

Pochází z Arábie a tropické Afriky a má podlouhlé kožovité listy, které vyrůstají z kmene. Její květy jsou růžové, a tak trochu připomínají kedlubnu, z níž vyrůstají výhonky.

Možná ji znáte pod názvem pouštní růže.

Zdroj: florastore.com

????

Adénie potřebuje dostatek světla, ale ne prudké slunce, půda by měla mezi zaléváním zcela vyschnout a vydrží teploty OD 15 stupňů Celsia.

10 jedovatých rostlin do bytu nebo na zahradu

Nebojte se, jedovaté pokojové rostliny lidem neškodí, pokud je nesníte. Pro alergiky však nemusí být zrovna příjemným doplňkem obytného prostoru, některé také mohou škodit domácím mazlíčkům. Podívejme se na ně v rychlosti.

!!!Obrázky jsou ilustrativní!!!

☠️ 1. Tis červený – Taxus baccata

Toxin obsahují všechny části této rostliny kromě bobulí. Jed může ohrožovat zvířata i lidi, vyvolávat nevolnost, koliky, poruchy srdce a krevního oběhu.

Zdroj: dumazahrada.cz

☠️ 2. Cesmína obecná – Ilex aquifolium

Její květy mají červenou barvu, která napadá trávicí trakt a zppůsobuje zvracení, průjem, ospalost. Jinak se používá jako ozdoba adventních věnců.

Zdroj: lumigreen.sk

☠️ 3. Černý bez – Sambucus nigra

Nezralé plody černého bezu obsahují kyselinu kyanovodíkovou, která způsobuje žaludeční nevolnost, zvracení, zimnici a průjem.

Zdroj: dobrarada.sk

☠️ 4. Černá cibule – Solanum nigrum

Její plody připomínají hrách, ale jsou černé, šťavnatě kyselé. Obsahují solanin, který může způsobit nevolnost, závratě, rozšíření zornic a úzkost.

Zdroj: agromanual.cz

☠️ 5. Atropa belladona – Atropa belladona

Má sytě fialové květy a lesklé černé bobule velikosti třešní, které připomínají borůvky. Pro člověka jsou velmi jedovaté, ochromují nervový systém a dýchací soustavu. Čím se projevuje?

 • zčervenání obličeje
 • suché sliznice
 • zrychlení impulsu
 • rozšíření zornic

☠️ 6. Durman voňavý – Datura suaveolens

Má krásné voňavé květy, ale celá rostlina obsahuje alkaloidy, které dráždí nervový systém a způsobují otravu.

Zdroj: osiva-semena.sk

☠️ 7. Jeřáb ptačí – Sorbus aucuparia

Jedná se o červené plody stromu, které rostou ve shlucích. Vařené nejsou nebezpečné, ale syrové způsobují žaludeční a střevní potíže a kožní vyrážky.

☠️ 8. Mák – Papaver somniferum

Opium se vyrábí z máku, to všichni víme. Nachází se v mléčné šťávě nezralých orgánů máku. Otupuje, způsobuje ochablost a poruchy dýchání.

Zdroj: zahrada.sk

☠️ 9. Vlčí bob – Lupinus polyphyllus

Jeho semena obsahují alkaloid lupinin a glykosid lupinid, který může způsobit ochrnutí centrální nervové soustavy.

Zdroj: osiva-semena.sk

☠️ 10. Helleborus niger – Čemeřice černá

Jed, který se nachází ve všech částech rostliny, způsobuje podráždění kůže, zvracení a srdeční slabost.

Zdroj: slovensketrvalky.sk

Popínavé rostliny do bytu

Vytvořte si doma džungli pomocí popínavých rostlin. Jejich výhodou je, že zabírají málo místa, můžete je totiž umístit na police, skříně nebo stoly.

 1. Filodendron (Philodendron scandens)

Tato rostlina je vhodná pro začátečníky. Je velmi odolná a nevyžaduje složitou péči. Její listy jsou srdčité a spíše tmavě zelené.

Zdroj: domadoma.sk

???

Filodendron potřebuje jen světlé nebo polostinné místo, mírně vlhkou půdu a pravidelnOU záVLAHU.

 1. Břečťan (Hedera)

Břečťan se u jednotlivých druhů liší velikostí a barvou listů. Mají různé vzory a odstíny zelené, čím tmavší skvrna, tím zelenější listy.

Zdroj: mojerastliny.sk

???

Dopřejte mu chladnější místnost, propustnou půdu a tmavší místo.

 1. Šplhavnice (Epipremnum)

Má krásné srdčité listy v různých odstínech zelené. Tato pokojová rostlina má ráda oporu, kolem které se může ovinout.

Zdroj: mojerastliny.sk

???

Pokud máte doma šlphavnici se světlými listy, umístěte ji na světlé místo. Nemá ráda přímé slunce a přílišnou vlhkost. Ideální je pěstovat ji hydroponicky.

 1. Stephanotis floribunda

Možná znáte název Madagaskarský jasmín. Má rád oporu, kolem které se může obtočit.

Zdroj: ceskestavby.cz

???

Tuto liánu je třeba hnojit alespoň jednou za sedm dní. Má ráda vlhkou půdu a preferuje světlejší místo bez přímého slunce.

A co bychom vám řekli na závěr?

V menších místnostech umístěte rostliny na okenní parapety nebo police. Prázdný kout lze doplnit také pokojovou rostlinou, která nevyžaduje tolik světla. Vždy ale vybírejte rostliny s ohledem na podmínky, které jste schopny jim poskytnout. Než si nějakou koupíte nebo objednáte, zjistěte, co potřebuje a v jakých podmínkách se jí daří. Také nezalévejte všechny květiny najednou, každá potřebuje jiné množství zálivky.

300x300-products-1416408011.gif

Tak na bezproblémové pěstování, které vám přinese mnoho radosti. Jak vám to jde se můžete podělit v komentářích!

Latest Posts

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24.5. a v sobotu 25.5. Vystavovatelé z oboru Stavba – Teplo – Energie – Zahrada – Hobby...

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let žijeme v turbulentních časech. Co má však stále smysl? Dobře bydlet,...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě víte, že odstartoval první ročník výhradně českého ocenění v tomto oboru s názvem...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo – Energie, která setradičně koná jednou ročně v Městské sportovní hale v Uherském...

Populární

Sklopná postel – elegantní řešení pro malé ložnice i garsonky

Velká postel byla vždy vaším snem, jenže prostory ložnice vám ji nedovolí? Ať už pořizujete postel sobě, dětem či postel do pokoje...

Vyzdobte si nudnou chodbu

Dlouhá chodba v patře, táhlá předsíň, nekonečná cesta ke koupelně. Některé části domu mohou působit nudně a nevyužitě, dokonce až skličujícím dojmem. Vyzdobte si...

Dekorace zahrady

Aktuálním trendem v zahradní architektuře a dekoracích je bezesporu seberealizace. Dávno nehledíme na cizí koncepty a nenapodobujeme ostatní, naopak se více a více snažíme...

Chystáte oslavu pod širým nebem? Nezapomeňte na zahradní altán

Dlouho plánovaná narozeninová oslava na zahradě má začít a najednou se na nebi objeví černé mraky. Prší! Chraňte se před rozmary počasí zahradním altánem...

Domy kryté zemí – ekologické bydlení budoucnosti

Domy chráněné zemí nejsou jen možností, jak bydlet ekologicky. Jsou také ukázkou, jak bydlet originálně. Snoubí v sobě krásu přírodní architektury s výhodami pasivně-solárních...