Pondělí, 15 července, 2024

Nové články

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24.5. a v sobotu 25.5. Vystavovatelé z oboru Stavba – Teplo – Energie – Zahrada – Hobby...

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let žijeme v turbulentních časech. Co má však stále smysl? Dobře bydlet,...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě víte, že odstartoval první ročník výhradně českého ocenění v tomto oboru s názvem...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo – Energie, která setradičně koná jednou ročně v Městské sportovní hale v Uherském...

Jak si doma zařídit ergonomické pracoviště

Správný výběr zařízení pro domácí kancelář snižuje riziko zdravotních problémů. A protože v dnešní době pracuje z domova stále více lidí, připravili jsme pro vás návod, jak si vybrat vybavení vyhovující nejnovějším doporučením na ergonomii pracoviště.

Ergonomie pracovního místa

Proč je důležité mít ergonomické pracoviště? Správným výběrem, ale i nastavením zařízení své domácí kanceláře pečujete o své zdraví. Celodenní hrbení u nevhodné židle, příliš vysoký stůl, malá klávesnice a nízko umístěný monitor – to vše vám může způsobit problémy se zády, krční páteří, bolesti rukou, zápěstí, ramen nebo potíže se zrakem.

Správná výška monitoru

Při práci s počítačem by horní hrana monitoru měla být přibližně na úrovni očí, abyste zbytečně nenamáhali zrak a krční páteř. Toho můžete dosáhnout buď zakoupením podstavce pod monitor (nejlépe s nastavitelnou výškou), výškově nastavitelným monitorem nebo stolním držákem (ramenem) na monitor.

Tip: V případě, že zvažujete výměnu monitoru, projděte si článek o specifikách výběru monitoru pro práci.

Právě kvůli doporučované výšce monitoru jsou pro dlouhodobou práci nevhodné notebooky. Pokud se přece jen rozhodnete pro notebook, komfort při práci vám zvýší dostatečně velká myš, externí klávesnice a monitor.

Důležitá je i správná vzdálenost od monitoru (přibližně na délku paže).  Pokud chcete zvýšit pohodlí při práci, můžete si vybrat monitor s matným displejem disponujícím antireflexní vrstvou. Ta snižuje odrazy světla lépe než lesklé displeje a umožňuje práci i v jasné místnosti nebo venku.  

Technologie flicker-free zase eliminuje blikání LCD monitorů s LED podsvícením, které namáhá zrak. Pokud vás zajímá, jakými dalšími způsoby si můžete chránit oči, prostudujte si článek o ochraně očí při práci na počítači.

Před modrým světlem, které ovlivňuje cirkadiální rytmus, vás ochrání technologie low blue light (blue light filter), kterou jsou některé monitory vybaveny. Případně si můžete pořídit brýle s tímto filtrem nebo jen snížit jas – to se týká zejména práce ve večerních hodinách, protože modré světlo blokuje zvyšování hladiny spánkového hormonu melatoninu.   

Správné sezení u PC

Při zařizování domácí kanceláře byste neměli opomíjet ani výběr židle, protože dlouhodobé sezení na nevhodné židli ovlivňuje váš celkový zdravotní stav, počínaje  meziobratlovými ploténkami a konče problémy s oběhovým systémem.

Ergonomická židle k PC

Odborníci na ergonomii sezení doporučují pořídit si zdravotní židli k PC, která podporuje pokud možno zdravé sezení, aniž byste museli myslet na to, zda sedíte správně. Jaké má výhody oproti statické kancelářské židli? Ergonomická kancelářská židle odstraňuje bolesti zad a krční páteře a také jim pomáhá předcházet. Kromě toho zajišťuje přirozenou pohyblivost pánve a aktivuje svaly hlubokého stabilizačního systému.

Zdravotní neboli balanční židle umožňují zdravé sezení u PC a poskytují pohodlnou alternativu k tradičním kancelářským židlím.

Zásadní je však pozice ve stoje a vsedě střídat, protože tělo není stavěno na dlouhodobé setrvání v jedné pozici.

Výška pracovního stolu

U pracovního stolu je nejdůležitějším kritériem pro výběr výška. Norma doporučuje výšku pracovních stolů 74 cm, ale protože každý člověk je jinak velký, nejlepším řešením je vybrat výšku stolu podle pozice v sedu. Při sezení u stolu by mělo předloktí a nadloktí svírat úhel 90 stupňů.

Podle čeho kromě výšky volit stůl pro home office? Lépe se vám bude pracovat u stolů s matnou deskou, protože lesklé plochy vrhají nepříjemné odlesky. Pracovní plocha by měla být dostatečně velká na to, aby se na ni vešlo vše, co potřebujete.

Ergonomie práce vestoje

Zajímavou a relativně novou variantou je stůl s nastavitelnou výškou, kdy si jedním stisknutím tlačítka nebo pohybem páčky nastavíte výšku, která vám vyhovuje, dokonce i pro práci vestoje. Celou pracovní dobu by vestoje asi nikdo pracovat nevydržel, ale občasné proložení celodenního sezení 30minutovou prací vestoje prospěje vaší páteři, svalům i oběhovému systému.

Variabilní nastavení výšky respektuje více vaše potřeby než pevné stoly a má vliv na produktivitu práce. Intuitivní systém umožňuje snadnou manipulaci s výškou po celý den a pomáhá bojovat proti nepříjemným zdravotním důsledkům spojeným s celodenním sezením. 

Ergonomická myš

Pokud jste si oblíbili klasickou myš, vybírejte si myši dostatečně velké. Při položení prstů na myš by prsty neměly být skrčené. Problémům s karpálními tunely předejdete pořízením vertikální myši, která poskytuje oporu zápěstí. Při práci s touto myší je vaše ruka v přirozeném úhlu (v poloze „podání ruky“) a díky tomu se snižuje svalové napětí v zápěstí.

Ergonomická podložka pod myš

Problémům s karpálními tunely pomáhá předcházet i ergonomická podložka pod myš s gelovou opěrkou pod zápěstí. Tato podložka také chrání zápěstí před chladem z desky stolu, který může vést k zánětlivým onemocněním. Některé podložky pod myš mají navíc termo-izolační vlastnosti eliminující chlad.

Pokud chcete zvýšit pohodlí při práci a více uvolnit zápěstí, vybrat si můžete i jezdící podložky pod zápěstí, které umožňují pohyb zápěstí s opěrkou při pohybu myši. Tím přinášejí úlevu zápěstí.

Egonomická klávesnice

Už dávno nejsou na trhu jen klasické klávesnice. Ergonomie práce se projevila i v této oblasti, a tak můžete bojovat proti karpálním tunelům i pořízením ergonomického modelu klávesnice.

Ergonomická klávesnice může být rozdělena na dvě samostatné části a díky tomuto řešení můžete s jednotlivými díly pohybovat tak, aby to co nejvíce vyhovovalo přirozené poloze vašich prstů, zápěstí i předloktí. Klávesnice může být také vybavena prodlouženou opěrkou pro zápěstí, ergonomicky zakřiveným blokem písmen nebo funkcí naprogramování určitých úkonů.

300x300-products-1416408011.gif

Další užitečné rady, jak si doma zařídit ergonomickou kancelář, jsme pro vás shromáždili v článku Tipy na výběr techniky pro práci z domova.

 

Latest Posts

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24.5. a v sobotu 25.5. Vystavovatelé z oboru Stavba – Teplo – Energie – Zahrada – Hobby...

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let žijeme v turbulentních časech. Co má však stále smysl? Dobře bydlet,...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě víte, že odstartoval první ročník výhradně českého ocenění v tomto oboru s názvem...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo – Energie, která setradičně koná jednou ročně v Městské sportovní hale v Uherském...

Populární

Sklopná postel – elegantní řešení pro malé ložnice i garsonky

Velká postel byla vždy vaším snem, jenže prostory ložnice vám ji nedovolí? Ať už pořizujete postel sobě, dětem či postel do pokoje...

Vyzdobte si nudnou chodbu

Dlouhá chodba v patře, táhlá předsíň, nekonečná cesta ke koupelně. Některé části domu mohou působit nudně a nevyužitě, dokonce až skličujícím dojmem. Vyzdobte si...

Dekorace zahrady

Aktuálním trendem v zahradní architektuře a dekoracích je bezesporu seberealizace. Dávno nehledíme na cizí koncepty a nenapodobujeme ostatní, naopak se více a více snažíme...

Chystáte oslavu pod širým nebem? Nezapomeňte na zahradní altán

Dlouho plánovaná narozeninová oslava na zahradě má začít a najednou se na nebi objeví černé mraky. Prší! Chraňte se před rozmary počasí zahradním altánem...

Domy kryté zemí – ekologické bydlení budoucnosti

Domy chráněné zemí nejsou jen možností, jak bydlet ekologicky. Jsou také ukázkou, jak bydlet originálně. Snoubí v sobě krásu přírodní architektury s výhodami pasivně-solárních...