Ať už rýmu berete jako občasnou nepříjemnost, anebo smrtelnou chorobu, může nás tak jako tak pěkně potrápit. Nebo nám alespoň dočasně znepříjemnit život. Ulevit vám může ale jedna nenápadná rostlinka, kterou můžete mít v případě potřeby stále doma po ruce – rýmovník. Jaké jsou jeho výhody a od čeho vám může ulevit?
Rýma je nejběžnější onemocnění, kterému běžně několikrát do roka čelíme. Zapomeňte na chemii, s rýmou můžete zatočit i přírodní cestou.
Ale nejdřív… potřebujete rýmovník!
Ne, nejedná se o zázračný přípravek, po kterém budete samovolně tvořit rýmy. I když na rýmu fakt pomáhá, rýmovník si nastřádat! A kde takový rýmovník sehnat? Kromě toho, že jej můžete samozřejmě koupit v květinářství nebo zahrádkářském obchodě, a to celoročně, můžete získat rostlinku od někoho, kdo vám ustřihne loduhu s lístky ze své vlastní pokojovky. Tu si sami necháte zakořenit.
Co je to rýmovník a jak funguje
Rýmovník neboli rýmovník citronový je velmi aromatická rostlinka původně z východní Afriky. Je to zelená rostlinka pokryta jemnými chloupky a kvete na konci léta bílými až fialově zbarvenými květy. Pěstuje se jako nenáročná pokojovka, která se využívá v gastronomii i léčitelství.
Věděli jste, že se rýmovníku říká také molice nebo mexický či řecký eukalypt?
Jak ale název může napovědět, má co do činění s rýmou. Tedy s jejím léčením. Rostlinka je velmi aromatická, a proto vám může ulevit od nepříjemných projevů ucpaného nosu a bolesti v krku. Stačí si k listům dlouze a intenzivně přivonět. Proto je dobré jej mít vždy při ruce, ideálně na nočním stolku, kde k němu můžete před spaním čichat.
Můžete ale také nosit lístečky rýmovníku s sebou a čichat k nim do té doby, dokud nezačnou usychat.
Účinky rýmovníku
- pomáhá léčit rýmu
- odpuzuje komáry, mouchy a moli
- pomáhá na kožní problémy
Jak se rýmovník množí a zaštipuje?
Rostlinka rychle přerůstá, pro správný růst rýmovníku je důležité pravidelné zaštipování výhonů, čímž podpoříte jejich rozvětvení a košatění.
Části, které odstřihnete, jsou vhodné i k množení. Stačí je na konci loduhy odlistit a umístit do sklenice s vodou, aby zakořenily. Jakmile se objeví první delší kořínky (zhruba po 3 týdnech), řízky přesadíte do menších květináčů. Vhodný je klasický univerzální substrát s přídavkem písku, případně rašelina.
Takto jednoduše můžete rostlinku rozmnožovat a tu původní si nechat na usušení lístků. A tak pořád dokola. Pokud si ji budete chtít ale nechat, zaslouží si každý rok přesazení do většího květináče.
Na co se rýmovník používá? Kromě toho, že je velmi populární pokojovkou, jej můžete použít na rýmu, díky výrazné vůni ale funguje také jako odpuzovač hmyzu. jeho aroma vadí mouchám i komárům. Jedná se tak o skvělý a ekologický způsob, jak na hmyz vyzrát.
Rýmovník na rýmu
Pokud jej chceme použít na rýmu, je nejjednoduší jej inhalovat. Ulevuje od bolestí v krku i ucpaného nosu, protože jeho listy obsahují rostlinné vonné oleje a karvakrol. Stačí utrhnout lístky, nadrtit je a mnout v ruce a poté je čichat. Můžete si dát rýmovník i k posteli, případně lístky umístit v noci pod polštář.
Co si z rýmovníku vyrobit doma?
Přírodní repelent z rýmovníku
Budete potřebovat hrnek rýmovníkových lístků, půl litru vody a lžíci bílého octa. V menším hrnci dejte svařit vodu a lístky, nechejte louhovat až do vychladnutí vody, ideálně přes noc. Poté sceďte a do vody přidejte lžíci octu. Výslednou tekutinu přleijte do nádoby s rozprašovačem, aby se snadno dávkoval. Mějte uskladněn v lednici. Aplikujte před výletem do přírody na pokožku, zejména nohy.
Čaj z rýmovníku
Podobně si můžete vytvořit i čaj. Stačí vylouhovat ve vodě pár lístků rýmovníku a přidat lžičku medu. Pijte jej co nejteplejší.
TIP: Pro lepší účinnost listy natrhejte. Pomáhá na rýmu, při bolestech hlavy, hořečce i při kožních potížích (ekzémech a vyrážkách).
Dobrou chuť!
Jak se starat o rýmovník
Péče o rýmovník není nikterak náročná. Rostlinka je celoročně zelená a roste velmi rychle. Nemá ráda mráz, jinak ji ale můžete umístit k posteli, do prosvětlených částí bytů i na terasy. Rostlince se nejlíp zavděčíte na rozptýleném světle, přímé sluníčko by ji mohlo spálit.
Jak často rýmovník zalévat?
Pokojovka je vhodná i pro nenáročné podmínky a pěstitele – začátečníky. Rýmovník snese, pokud na něj občas zapomenete. Dejte si také pozor na to, abyste jej nepřelévali. V zimě omezte zálivku na minimum a nechejte jej na světlém místě.