Práce z domova se po pandemii viru covid-19 stala nedílnou součástí života mnoha lidí. Řada z nich však záhy zjistila, že aby byli produktivní, musí si napřed vytvořit odpovídající pracovní prostředí. A právě tomuto tématu se bude věnovat dnešní článek, ve kterém si přiblížíme, jak správně zařídit domácí pracovnu.
Správný stůl je alfa a omega každé kanceláře
Nejspíš nebude žádným překvapením, že základní kámen pracovního prostoru tvoří vhodný stůl a židle. Pokud jste dosud nebyli zvyklí pracovat z domu, máte možná pocit, že si vystačíte s plochou klasického kuchyňského stolu, u kterého máte přece židlí víc než dost. Krátkodobě to určitě možné je, z hlediska dlouhodobého ale jistě uznáte, že je to nejen nepraktické, ale často i velmi nepohodlné.
Prvním velkým plusem vlastního pracovního stolu je to, že jej můžete umístit do ústraní. Snažte se zvolit takové místo, kde budete mít pro svoji práci klid – ideálně tedy místnost, ve které se můžete zavřít, nebo alespoň prostor, který lze provizorně oddělit (např. paravánem či knihovnou). V plně zařízeném bytě to někdy může být problém. Odborníci se nicméně shodují, že dostačující pracovní prostor vám dopřeje i stůl o šířce a hloubce 1200x 800 mm, který zase tolik místa nepotřebuje.
Při výběru nového psacího stolu se ohlížejte nejen na výhodnou cenu, ale i na benefity jednotlivých kousků nábytku. Jistě uvítáte, pokud bude mít stůl vlastní úložný prostor, zabudovanou poličku na monitor a reproduktory, případně prostor pro dokovací stanici. V současnosti už jsou na trhu dokonce i tzv. polohovatelné stoly, které dokáží jednoduše měnit výšku pracovní desky. To vám umožní střídat sezení a stání, což je zejména ze zdravotního hlediska velmi prospěšné pro vaše tělo.
Svoji roli při výběru pochopitelně hraje i design. Ve své domácí pracovně budete trávit mnoho hodin, stůl by vám proto měl vyhovovat ve všech ohledech – měl by být nejen funkční, praktický a zdravotně nezávadný, ale také oku lahodící.
Kdo má židli, ten si bydlí
Dalším, neméně důležitým bodem, je výběr vhodné pracovní židle. Více než cokoliv jiného by měla být především funkční a ergonomická. Díky nevhodné židli si můžete způsobit nepříjemné zdravotní problémy, jako jsou bolesti zad, hlavy a rukou. Tyto obtíže pak vedou k zánětům karpálních tunelů, tenisovým loktům a bohužel i k poškození krční páteře.
Jak tedy vybrat správnou židli? V první řadě vycházejte z toho, kolik času na ní budete trávit. Pokud jde o kratší dobu, zaměřte se zejména na to, aby měla nastavitelnou výšku! Židli, která toto nastavení neumožňuje, si nekupujte! Dále věnujte pozornost sedáku a opěrce, které by měly být pohodlné a vhodně tvarované. Pokud jsou sedák a bederní opěrka také nastavitelné, je to velké plus!
Trávíte-li v židli více než 7 hodin denně, měli byste zvážit koupit té, která nese označení pracovní. Je sice dražší, pokud ale budete sledovat slevy na nábytek, může se vám poštěstit a seženete ji za akční cenu. Klasická kancelářská židle je při takto dlouhém sezení nevhodná, protože přetěžuje některé svaly a často způsobuje tzv. kulatá záda. I z tohoto důvodu mnoho odborníků doručuje střídat během práce sed a stání. Pracovní židle má, oproti té klasické, sedák umístěný na velké silné pružině, která zajišťuje přirozenou pohyblivost těla. Sezení na ní se do jisté míry podobá sezení na gymnastickém míči, na rozdíl od něj však židle umožnuje i pozici, ve které můžete svému tělu ulevit.
Na závěr ještě dodáváme, že při výběru židle by měl hrát roli i materiál, ze kterého jsou vyrobeny její měkké části. Volit byste měli mezi příjemným textilem, který je však špatně udržovatelný, nebo síťovinou. Ta sice není tak estetická, je ale vzdušná a zabraňuje pocení, díky čemuž je také snadněji udržovatelná.
Posviťte si na práci
Posledním důležitým bodem tohoto článku je světlo. Kromě centrálního osvětlení, které je v místnosti, byste totiž měli mít ještě jednu lampičku přímo na svém stole. Pamatujte přitom na to, že jde o pracovní osvětlení, mělo by tedy být nastavitelné do výšky i do stran. Zkrátka tak, abyste jej mohli volně mířit na různá místa vaší pracovní plochy, zároveň jej ale snížit pod úroveň svých očí.
TIP: V případě, že bojujete s prostorem, můžete namísto volně stojící lampy zvolit světlo, které nad psacím stolem připevníte do zdi. I v tomto případě by ale mělo mít pohyblivý krk, aby se dalo snadno nastavit.
Důležitá je také intenzita a zabarvení světa. Ve slabé záři budete oči zbytečně namáhat, z ostrého světla naopak může bolet hlava. Co se týče barvy, tak k práci je vhodné bílé studené světlo, které se pohybuje v hodnotách mezi 5000 a 7000 K. Teplejší barevné tóny totiž působí uklidňujícím dojmem a jsou tedy vhodnější spíše v relaxačních zónách.
Při práci ve špatných světelných podmínkách nechávejte rozsvícené i centrální osvětlení místnosti. Nebudete tak namáhat oči kvůli přechodům mezi světlem a tmou. Využívejte také možnost rozsvítit či ztlumit záři samotného monitoru vašeho počítače.
Nezapomeňte na drobnosti
Aby se vám dobře pracovalo, obklopte se věcmi, které jsou nejen funkční, ale i hezké. Pokud máte okolo sebe místo, zaplňte jej zelenou pokojovou rostlinou, oblíbenou fotkou v hezkém rámečku, nebo prostě jen zajímavým obrázkem. Myslete ale na to, že by nemělo jít o nic rušivého, co by odvádělo vaši pozornost od práce.
Na závěr ještě malá rada – určitě se vám bude pracovat mnohem lépe, když budete mít po ruce sklenici čisté vody nebo dobrou kávu. A ani ve své domácí kanceláři nezapomínejte pravidelně větrat!