Pátek, 21 ledna, 2022

Nové články

Všechno o víně: Jak vybrat víno, regál a stojan na víno

Stojany na víno už dávno nejsou jen praktickým vybavením archivů a vinných sklepů. Mohou se také stát součástí každodenní domácnosti, doplnit kuchyň...

Jak vybrat nafukovací postel, která je ideální nejen pro návštěvy?

Nafukovací matrace jsou v dnešní době stále oblíbenější a mohou být skvělým řešením jako lůžko pro hosty, pro spaní na cestách nebo...

11 tipů, jak zabalit vánoční dárky: Rychle a jednoduše

V předvánočním čase nás nejvíce stresuje nakupování dárků na poslední chvíli. Balení dárků těsně před Štědrým dnem ale může být stresující ještě...

Zubní kaz: Jak ho poznat a jak mu nejlépe předcházet?

Bolavé zuby potrápí během života téměř každého. Jak poznat, že se jedná o zubní kaz, a jak to řešit? Podívejte se na...

Jak zařídit malou kuchyň?

Funkčnost a design nejsou výhradními rysy velké kuchyně, která naopak nemusí být ideálním řešením pro každého. Promyšleně zařízená malá kuchyň může být ve skutečnosti velice efektivní pracovní zónou.

Vždy je dobré se na začátku inspirovat jinde (např. ve fotogalerii malých kuchyní od Gorenje) a objevit několik dobrých nápadů, jak zařídit malou kuchyň, aby se malý prostor v kuchyni stal funkčnějším, organizovanějším a esteticky přitažlivějším.

Obecně jsou hlavními omezeními malé kuchyně:

  • malý prostor pro vaření
  • méně světla
  • nedostatek pracovních ploch
  • malý prostor pro stolování

Co všechno je tedy potřeba řešit?

Osvětlení

Nejčastější chybou malých kuchyní je špatně vyřešené umělé osvětlení a tmavé barvy stěn, obkladů a kuchyňské linky. Nabízí se tedy první krok – osvěžit stěny velmi světlými a jasnými barvami.

Pokud není v kuchyni dost světla a nábytek je v tmavém provedení, bez kvalitního umělého osvětlení to nepůjde. Bodová světla nebo světla umístěná pod skříňkami jsou snadným řešením pro osvětlení pracovních ploch. LED žárovky a světelné trubice jsou navíc ekonomickým řešením jak z hlediska pořizovací ceny, tak spotřebou elektřiny.

Úložný prostor

Nedostatek úložného prostoru často způsobuje zmatek a nepořádek v kuchyni. Nejprve je třeba přeorganizovat a zjednodušit uspořádání všech pracovních nástrojů a také oddělit málo používané věci. Ty nemusí být nutně v kuchyni anebo mohou být uloženy jinde.

Navzdory snaze nemusí získaný prostor stačit. Dalším možností, jak vyřešit malou kuchyň, je nepoužívat k uložení nádobí horní skříňky, které zabírají velký prostor, ale nahradit je jednoduchou ocelovou tyčí s háčky a část nádobí zavěsit. Na tyč lze zavěsit i košíčky na drobnosti. Kořenky lze umístit na poličku, nože na magnetickou lištu.

Pracovní deska

Jednou z nejdůležitějších součástí při zařizování moderního kuchyňského koutu je bezesporu pracovní deska, která by měla být bez objemných a zbytečných doplňků. Kromě neoddiskutovatelného estetického efektu budete moci připravovat a vařit jídlo v mnohem pohodlnějším prostoru.

Využít můžete užší elektrickou sklokeramickou varnou desku, která má tu výhodu, že je namontovaná v jedné rovině s pracovní deskou a nad ní budete mít možnost umístění užitečného příslušenství, jako je výkonná digestoř (odsavač par). Ta vyřeší odsátí vlhkosti a kuchyňských pachů, což je obzvláště praktické, pokud je spojená malá kuchyně s obývákem.

Některé kuchyně mohou mít velice omezené dispozice volného prostoru a pokud se musí zařídit například extrémně malá kuchyně v paneláku nebo malá rohová kuchyně, která musí sloužit i jako jídelna, určitě se vyplatí zvážit možnost skládacího nábytku, jako jsou stůl a židle, které se rozloží pouze pro podávání jídla a jinak jsou složené a umožní použití většího volného prostoru pro pohyb po kuchyni během přípravy pokrmů. Na zdi může být přichycená i další pracovní deska s možností sklopení, když je potřeba.

Nádobí

I malá kuchyně může být srdcem domova. Rodina se v ní ráno potkává u snídaně, připravuje se v ní oběd a večeře, děti v ní často dělají domácí úkoly. A právě proto je důležitá organizace uspořádání a také praktičnost pro pravidelný úklid.

Zdroj: Pexels.com

Pokud to vaše kuchyně dovoluje, můžete si dopřát praktickou úzkou myčku na nádobí, která výrazným způsobem usnadní úklid. Její výhoda je i v tom, že do ní lze průběžně během přípravy jídla odkládat špinavé nádobí, které by jinak překáželo na varné ploše nebo na pracovní desce. Neoddiskutovatelná je i úspora vody a energií.

Dokonalá organizace v malé kuchyni je tvořena také mnoha detaily a znamená:

  • vždy mít vše po ruce
  • přesně vědět, kde najít to co najít
  • najít místo pro vše potřebné

Nápady pro uspořádání malé kuchyně

Existují chytrá řešení, která vám umožní najít místo pro vše, co potřebujete, i když je kuchyň malá, a pomůže vám udržet pořádek.

Užitečnost háčků

Háčky v kuchyni jsou malým zázrakem. Použít se dají v blízkosti plochy, kde se vaří a také pro umístění míchadel, prkének, naběraček, struhadla atd. Ale to není vše. Mohou se také použít uvnitř nábytku, pověsit na dveře. Pod dřezem se mohou hodit na houbičky a utěrky, uvnitř skříňky je zase lze využít k zavěšení kapsičky, kam můžete uložit drobnosti jako zátky.

Zdroj: Pexels.com

Využití stěny na výšku

Často je velice snadné přidat police a klidně i do větší výšky, které mohou posloužit na odložení věcí, které se používají jen výjimečně.

Využitelnost výklenků

Ve starých venkovských domech je často v kuchyni celá řada výklenků a ty jde spolu s vytvořením polic použít například na kuchařské knihy nebo doplňky, jako je chlebník, nebo stojan na ubrousky.

Jak uspořádat a plně využít prostory v kuchyni

Zatímco charakter prostoru nelze příliš přizpůsobit, určitě se v některých interiérech pro efektivnější využití nabízí možnost vytvořit vhodné uspořádání a taková malá kuchyň do U umožňuje vytvoření dostatečně velké pracovní plochy. Prostorově malá kuchyň do I zase nabízí jednu z okrajových zón využít pro jídelní kout, který nebude překážet při používání v kuchyni.

V běžné domácnosti je potřeba i řada dalšího vybavení – i v menším prostoru by neměla chybět rychlovarná konvice nebo mikrovlnná trouba. Tyto věci jsou jedny z mála, které by měly zůstat na pracovní desce. Při častém vaření a pečení je také potřeba kuchyňský robot a v blízkosti místa na pracovní ploše, kde se nejvíc pracuje, by měly být po ruce všechny nejčastěji používané nástroje. Jejich umístění může opět vyřešit magnetická lišta nebo lišta s háčky, aby zbytečně nezabíraly místo na pracovní desce nebo v omezeném prostoru kuchyňských skříněk a zásuvek.

Uspořádání předmětů podle četnosti používání

První otázka, kterou si musíte položit, když dáváte kuchyni do pořádku, je: „Kolikrát tento předmět za den použiji“?

Uspořádejte to, co denně používáte, na dosah ruky, zatímco věci, které používáte méně často, můžete uložit na hůře přístupné police, jako jsou ty výše umístěné. Nádobí, které používáte každý den, umístěte například na polici, která není příliš vysoko a v blízkosti sporáku.

Nádobí, které používáte každý den, můžete umístit do blízkosti myčky, dřezu a varné plochy.

Nehromadit, ale uspořádat

Dobře vybavit kuchyň neznamená hromadit vše bez přemýšlení. Vyhněte se ukládání věcí neuspořádaným způsobem, protože to ztíží nalezení toho, co hledáte. Musíte se ujistit, že když otevřete dvířka nebo zásuvku, vše uvnitř je dobře vidět.

Tajemstvím znásobení prostoru je jeho rozdělení: použijte děliče, zejména v zásuvkách, aby vše mělo své přesné místo a snadno se nacházelo.

300x300-products-1416408011.gif

Jak začít se zařizováním

Pro zařízení nové kuchyňky potřebujete plánek. Vše si změřte a potom si místnost dejte na papír. Zjistěte si, kdo vyrábí užší elektrospotřebiče, menší kuchyňské dřezy atd. Seznamte se s novinkami v oblasti osvětlení a vodovodních baterií. Budete překvapeni, jaké drobnosti vám usnadní každodenní rutinu v kuchyňském prostoru.

Latest Posts

Všechno o víně: Jak vybrat víno, regál a stojan na víno

Stojany na víno už dávno nejsou jen praktickým vybavením archivů a vinných sklepů. Mohou se také stát součástí každodenní domácnosti, doplnit kuchyň...

Jak vybrat nafukovací postel, která je ideální nejen pro návštěvy?

Nafukovací matrace jsou v dnešní době stále oblíbenější a mohou být skvělým řešením jako lůžko pro hosty, pro spaní na cestách nebo...

11 tipů, jak zabalit vánoční dárky: Rychle a jednoduše

V předvánočním čase nás nejvíce stresuje nakupování dárků na poslední chvíli. Balení dárků těsně před Štědrým dnem ale může být stresující ještě...

Zubní kaz: Jak ho poznat a jak mu nejlépe předcházet?

Bolavé zuby potrápí během života téměř každého. Jak poznat, že se jedná o zubní kaz, a jak to řešit? Podívejte se na...

Populární

7 tipů, jak připravit dokonalý piknik

Milovníci přírody to slovo dobře znají. Když se řekne piknik, většina z nás si představí deku, spoustu chutného jídla a vůni trávy. Nenechte si...

I koupelna si zaslouží svůj textil

Koupelnový textil je velmi často opomíjený. Ručníky a osušky jsou opravdu důležité, ale nejde jen o ně. Pořídit byste si měli také předložky a...

5 rad pro schodiště v rodinném domě

Schodiště je dominantou domu a rozhodně neplní pouze praktickou funkci. Jako architektonický prvek ovlivňuje celý interiér. Pouze dobře vybudované a atraktivní schodiště vám bude...

Pracovní kout na zahradě

Zahrada má své kouzlo. Trávíme tam čas vyhrazený pro zábavu i relax. Někteří z nás však mají možnost užít si na zahradě také pracovní...

Desatero správného pečení vánočního cukroví

Nastává období, kdy se z domovů budou linout vůně vanilkových rohlíčků, skořice, svařeného vína a perníčků. Abyste byli připraveni a začali velkou pečící sezónu...