Malé mušky poletující po celém domě vám mohou velmi znepříjemnit den. Téměř každý, kdo pěstuje rostliny, se s nimi setkal. Ačkoli nejsou pro člověka nebezpečné, mohou snadno zničit vaše pokojové květiny nebo bylinky. Jak se do květináče dostanou a jak mouchy v květináči zlikvidovat?
Mušky: seznamte se
Mouchy, se kterými se setkáte při pěstování rostlin v interiéru, se nazývají mouchy smutnice. Jejich latinský název je Bradysia paupera a jsou zajímavé svým životním cyklem. Taková dospělá muška žije pouze 5 až 7 dní a během této doby klade vajíčka do půdy. Z vajíček se líhnou larvy, které se vyvíjejí asi 3 týdny. Zatímco výše zmíněné mouchy jsou velké 3 milimetry, larvy často nejsou pouhým okem viditelné. Nejnebezpečnější pro rostliny jsou však larvy.
Smutnice není vinná muška
Mnozí pěstitelé označují smutnice jako vinné mušky. To je však nesprávné označení. Vinná muška je ve skutečnosti samostatný druh hmyzu. Na rozdíl od smutnice se neživí přímo rostlinami a jejich kořenovými systémy, ale plody. Vyskytuje se tedy především na ovocných stromech a keřích, nikoli v domácnostech.
TIP: A smutnice není ani octomilka. Jak se zbavit octomilek jsme vám už psali tady.
Mouchy v půdě a riziko pro vaše rostliny
Larvy smutnic, které přežívají v půdě, se živí nejen odumřelými, ale i živými částmi rostlin. Postupně „okusují“ kořenový systém, čímž rostliny oslabují. Pokud pěstujete mladé sazenice bylin nebo květin, mohou je larvy poškodit natolik, že postupně uhynou. Mohou také napadnout a znetvořit vaši domácí bylinkovou zahrádku. Smutnice mají velmi dobrou reprodukční schopnost. Pokud je včas nezlikvidujete, budou se rychle množit.
Zatímco ve venkovním prostředí mají smutnice mnoho přirozených nepřátel, kteří se jimi živí, v domácnosti je prakticky nic neohrožuje. Mohou tak rychle naklást vajíčka do všech květináčů a doslova zamořit váš domov.
Jak se mouchy dostanou do vašeho domova?
Většina zahrádkářů se na podzim setkává v květináčích s mouchami domácími. Proč tomu tak je? Podzim je obdobím, kdy se některé rostliny ze zahrady přemisťují dovnitř, aby byly chráněny před chladem. Smutnice se běžně vyskytují venku, kde snášejí vajíčka do květináčů. Když přenesete rostliny dovnitř, vajíčka a larvy mušek jsou již v půdě. Ty se postupně líhnou a vyvíjejí a za několik dní až týdnů mohou kolem vašeho domu začít poletovat dospělé mušky.
Mouchy si můžete domů přinést také v půdě rostlin, které si koupíte v květináči. Jejich larvy a vajíčka se často nacházejí i v balíčcích se substrátem.
Detekce mušek v půdě pokojových rostlin
Můžete snadno zjistit, zda se v půdě vyskytují larvy mušek. Kousky brambor vložte do půdy na přibližně 48 hodin. Pokud je brambora po uplynutí doby okusována, znamená to, že máte nevítané návštěvníky. Škrob láká larvy. Když se na bramboru podíváte lupou, uvidíte samotné larvy. Tímto způsobem můžete zjistit přítomnost mušek dříve, než se plně rozvinou a rozšíří po celém domě. Proveďte tento jednoduchý test na mouchy u každé nové rostliny a půdy, kterou si přinesete domů.
Jak se zbavit much na květináčích?
Řešení problému s mouchami v květináči naštěstí nemusí být složité. Existuje spousta chemických i jednoduchých přírodních způsobů, jak se mušek účinně zbavit.
Mušky v květináči a jejich životní prostředí
Smutnice dávají přednost vlhké půdě, kde se jejich larvám dobře daří. Pokud je půda suchá, larvy se nemohou vylíhnout z vajíček a rychle uhynou. Nejjednodušší způsob, jak zabránit výskytu pokojových mušek v květináči, je udržovat vrchní vrstvu půdy suchou. Toho můžete snadno dosáhnout. Pod každý květináč jednoduše umístěte misku s vodou. Přes půdu se voda dostane ke kořenovému systému zespodu. Vrchní část půdy zůstává suchá, ale rostlina má stále dostatek vláhy.
Problémem může být také příliš těžká půda, která dobře zadržuje vlhkost. Ta je pro larvy dokonalým domovem, a proto je třeba se jí vyhnout. Důležitý je dobře provzdušněný substrát, který rychleji vysychá. Dávejte pozor na odumřelé listy a další části rostlin, které se dostanou do půdy. Jelikož jsou tyto látky přirozenou potravou larev, jejich rozklad v půdě přiláká mouchy, aby do květináče nakladly vajíčka.
Zápalky a lapače much
Jedním z osvědčených tipů, jak se zbavit mušek v květináči, je zapíchnout do půdy sirky. Síra účinně odpuzuje mouchy a jejich larvy. Někteří zahradníci doporučují posypat půdu dřevěným popelem, který je rovněž dobrým repelentem. Účinným řešením může být také obohacení půdy kousky aromatického česneku.
Kromě toho si můžete zakoupit také speciální lapače na mušky. Ty mají podobu tyčinek s lepkavým povrchem, který přitahuje mouchy. Alternativou je jablečný ocet. Nalijte ji do sklenice v blízkosti rostlin a jeho vůně přiláká mouchy, které se v tekutině utopí.
Zbavte se mušek ekologickým způsobem
Pokud rádi experimentujete, můžete k hubení much použít vhodná zvířata. Příkladem jsou parazitické hlístice, které se živí larvami mušek. Protože nejsou pro rostliny škodlivé, jejich umístěním do půdy nic neriskujete. Tato metoda hubení much se nejčastěji používá ve sklenících.
Můžete také zkusit bojovat proti muškám pomocí masožravých rostlin. Přestože jejich účinnost je nižší, pomohou vám „chytit“ dospělé mouchy čistě ekologickým způsobem.
Chemie proti muškám v květináči
Použití chemie je poslední možností, kterou doporučujeme pouze v případě, že výše uvedené organické metody nefungují. Chemické postřiky proti muškám sice fungují velmi dobře, ale zbytečně zamořují půdu a rostliny. Přírodní alternativy boje proti muškám v interiéru fungují ve většině případů velmi dobře. Teď je na vás, abyste našli optimální kombinaci „repelentů“, která vás létajících vetřelců zbaví jednou provždy.