Koupelnový textil je velmi často opomíjený. Ručníky a osušky jsou opravdu důležité, ale nejde jen o ně. Pořídit byste si měli také předložky a rohožky, ať už před vanu nebo před wc. Můžete si pořídit sady jakéhokoliv koupelnového textilu na světě i jednotlivé kousky samostatně, rádi vám s výběrem poradíme.
Ručníkem to v koupelně začíná
V koupelně to sice začíná spíš mytím než ručníkem, ale žádné mytí nemůže být úspěšné, pokud není správně zakončeno. A s tím vám pomůže vhodně zvolený ručník. Ručník je od slova ruce a právě ručník na ruce je v koupelně velmi důležitý. Nepodceňujte vyčlenění ručníku jen a pouze na ruce. Není vhodné si do tohoto typu ručníku utírat také obličej nebo celé tělo.
Ručníky na ruce jsou obvykle menších rozměrů, velikosti mohou být od cca 30×50 cm, přes 40×90 až po 50×100 cm. Správnou velikost si samozřejmě určujete sami, myslete ale na to, že jde o ručníky, které se snadno ušpiní, a proto je nutné je častěji prát. Aby se vám do pračky na jeden zátah vešlo co nejvíc kousků, volte menší rozměry, které také snadněji schnou.
Bez osušky se neobejdete
Možná máte pocit, že osuška je zbytečná. Zbytečně velká, zbytečně drahá. Zbytečně dlouho schne. Můžeme vás ujistit, že osuška určitě zbytečná není a že teprve s osuškou si dokážete užít momenty, které následují těsně po koupeli. Ručníky nemají dostatečné rozměry na to, aby vás dokázaly zahalit od hlavy až … Alespoň po kolena. Osušky ano! 70×140 cm, 150×75 nebo dokonce 80, ale i 150×100 cm to jsou všechno rozměry osušek, které dají „pokoupelovým” chvílím nový rozměr.
Froté ručník nezklame, jsou ale i jiné materiály
Froté bez bavlny neexistuje
Froté ručníky hrají naprostý prim. Jsou nejoblíbenější pro svou savost, barevnou stálost, jsou příjemné, prostě nemůžete s nimi šlápnout vedle. Možná ale vůbec netušíte, z čeho takový froté ručník je. Téměř výlučně se vyrábí z bavlněných vláken a své skvělé vlastnosti má právě díky tomu, že je z bavlny. Možná by proto stálo za to zkusit také jiné ručníky než jen ty froté. Bavlna má mnoho podob, ručníky z ní mají obvykle vysokou gramáž a v nabídce je mnoho provedení. Tak dejte šanci i jiným formám bavlny!
Bambus bavlně šlape na paty
Bavlna je sice nejoblíbenější ručníkový a osuškový materiál, ale hned v závěsu za ní je bambus. Bambusová vlákna se využívají v textilním průmyslu čím dál častěji a skvěle se hodí také pro výrobu ručníků. Bambusová vlákna dokáží pojmout až 4x více vody než vlákna bavlněná, jsou hypoalergenní a vhodná pro citlivou pokožku. Často můžete narazit také na kombinaci bambusu a bavlny, která v sobě nese to nejlepší z obou materiálů a představuje tak tu nejlepší volbu.
Umělá vlákna nejrychleji schnou
Přírodní materiály jsou sice nejoblíbenější a nejvhodnější volbou pro výrobu ručníků a osušek, ale někdy zkrátka potřebujeme moderní vychytávku. Při sportu, v nepříznivých podmínkách, ve spěchu. Rychleschnoucí ručníky se z přírodních materiálů zatím vyrobit nedají, ale sehnat můžete skvělé kousky z materiálů syntetických. Mikrovlákno je velmi lehký materiál, ze kterého se dá udělat ten nejlepší rychleschnoucí ručník, ze kterého dokážete vyždímat až 90 % vody!
Gramáž hraje roli
Při výběru ručníku a osušek je podstatné nejen to, jak vypadají a z jakého jsou materiálu, ale také jejich gramáž. Od ručníků a osušek se očekává, že něco vydrží. Právě kvalitu určuje gramáž a platí zde přímá úměra. Čím je ručník těžší, tím je kvalitnější. Vybírat byste měli ručníky, které mají hustotu vláken nejméně 450 g na m2. Ty budou mnohem odolnější, než ručníky s nižší gramáží, nemusíte se bát o tvarovou nebo barevnou stálost, budou hebčí a vydrží vám mnohem déle.
Předložky před vanu vám zachrání zdraví
Mohlo by se zdát, že ručníky a osušky jsou veškerý koupelnový textil, který potřebujete. Ale není to tak. Ve skutečnosti jsou totiž velmi důležité ještě předložky před vanu. Mohou vám dokonce zachránit život nebo přinejmenším zdraví! Kolikrát už se vám stalo, že jste na mokré dlažbě v koupelně uklouzli? Nesčetněkrát. S vhodnou předložkou se vám to nestane.
U předložek záleží především na tom, jak se vám do koupelny hodí. Prakticky každá předložka před vanu nebo sprchový kout má totiž automaticky spodní stranu protiskluzovou, aby nedocházelo ke zbytečným nehodám. Vybrat si můžete stejně jako u ručníků z přírodních nebo syntetických vláken. Oba druhy materiálů nabízí skvělou savost, a proto jsou pro výrobu předložek vhodné.
Plastové koupelnové předložky na trhu také najdete a to v mnoha provedeních, jejich koupi bychom vám ale nedoporučovali. Plastové předložky jsou velmi nepraktické, mají kratší životnost než předložky textilní a především se špatně udržují v perfektní čistotě. A to poslední, co byste si přáli, jsou koupelnové mikroby.
WC předložka doplní tu před vanou a zahřeje
Toaleta, to je takové místo, kterému občas věnujeme opravdu málo pozornosti. Člověk snadno zapomene, že je to plnohodnotná součást bytu. Ať už máte WC spojené s koupelnou, nebo ne, měli byste zvážit koupi předložky také před WC. V koupelně bude taková sada stejných předložek vypadat skvěle a stylově a na samostatné toaletě určitě oceníte, že vás nebudou studit nožky v chladném ránu či večeru. Koupelnový textil není radno podceňovat, může vaši koupelnu a všechny její části proměnit v hotové wellness centrum. A o to přece stojí každý.