Jaký vybrat zahradní nábytek

Rádi byste trávili rána, poledne i večery venku na zahradě, ale tak nějak ke skutečnému relaxu chybí ještě opravdu pohodlný zahradní nábytek? Poradíme vám, podle čeho vybírat a jaké máte možnosti.

Upravené zahrady a terasy jsou dnes už běžný standard, který však stojí nemalé fyzické úsilí. Aby radost z rozkvetlé zahrady byla kompletní, pořiďte si i stylový zahradní nábytek, uvařte si kafe a v klidu relaxujte pohledem na tu barevnou krásu kolem. Z čeho všeho můžete vybírat, se dočtete v dnešním článku.  

Jaký materiál zvolit?

Materiál zahradního nábytku vybírejte podle toho, jestli zahradní nábytek bude běžně vystaven slunci a dešti, nebo naopak bude schován pod střechou terasy či pergoly.

  • Dřevo – počítejte, že dřevěný zahradní nábytek bude vyžadovat pravidelnou údržbu a ošetřování oleji, aby byl stále hezký a mohl vám dlouho sloužit.
  • Kov – je oproti dřevu prakticky bezúdržbový, v zahradách vypadá velmi atraktivně a díky stabilní konstrukci vám kovový nábytek vydrží dlouhá léta. Jen si ohlídejte, že má antikorozní úpravu.
  • Plast – není tak stabilní a hezkýjako nábytek z tvrdých materiálů, ale zase se dá pořídit za poměrně nízkou cenu a také je teoreticky bezúdržbový (prakticky po čase nenávratně vybledne nebo naopak barva zajde).
  • Ratan – sedací soupravy z ratanu nebo ratanový zahradní nábytek je evergreen, je ovšem náchylnější vůči povětrnostním podmínkám. Můžete ale zkusit stále populárnější umělý ratan, který vyžaduje minimum vaší péče a je dlouho hezký.

Zahradní sestavy

Ani ta nejmenší pergola se dnes již neobejde bez vkusného zahradního nábytku, který vám poskytne dostatek místa a pohodlí pro rodinná setkání a odpočinek. Zahradní set stolu a židlí vybírejte nejen podle osazenstva, které k němu bude běžně usedat, ale i podle materiálu. Jedné čtyřčlenné rodině, která čas nejraději tráví v úzkém kruhu rodinném, bude stačit stůl a čtyři židle.

Jiná čtyřčlenná rodina, která ráda pořádá party a zve si přátele, klidně využije stůl i pro dvanáct osob. Variabilním řešením může být rozkládací stůl, který ve složeném stavu bude sloužit pro čtyři osoby, po rozložení však pojme i více než dvojnásobné množství hostů.

300x300-products-1416408011.gif

Co ještě si dát na zahradu?

Aby relaxace na zahradě byla dovedena k dokonalosti, vedle jídelního setu si pořiďte i další doplňkový nábytek, který vám zaručí naprostou pohodu a kýžený odpočinek.

  • zahradní lehátko polohovatelné: vybírat můžete polohovatelné, se stříškou proti slunci nebo bez. Dokonce jsou k dostání i romantická lehátka pro dvě osoby, zahradní houpací lehátka závěsná, suplující houpačku.
  • zahradní lavice: může stát buď u zahradního jídelního stolu, ale mnohem lépe se bude vyjímat uprostřed zahrady nebo v jejím zákoutí, kde vytvoří příjemnou oázu klidu a odpočinku.
  • zahradní houpačka: není pouze pro děti, ale i pro dospělé. Znáte příjemněji strávenou odpolední siestu, než uvelebeni v měkké polstrované zahradní houpačce, která vás spolehlivě ukolébá k příjemnému lehkému spánku?