Pondělí, 15 července, 2024

Nové články

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24.5. a v sobotu 25.5. Vystavovatelé z oboru Stavba – Teplo – Energie – Zahrada – Hobby...

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let žijeme v turbulentních časech. Co má však stále smysl? Dobře bydlet,...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě víte, že odstartoval první ročník výhradně českého ocenění v tomto oboru s názvem...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo – Energie, která setradičně koná jednou ročně v Městské sportovní hale v Uherském...

Jak se zbavit škůdců na zahradě? Kompletní přehled s praktickými tipy.

Znáte to, že? Jaro je tu a vy už sníte o zahradní idyle, kterou si budete užívat celé léto. Ale když přijdou ty vytoužené chvíle, nic není podle vašich představ. Mravenci si pochutnají na úrodě dřív, než ji stihnete sklidit, večerní relaxace na lehátku je automaticky spojena s 20 novými štípanci od komárů a nádherný, reprezentativní trávník je doslova posetý krtky. Ach!

Návod, jak se zbavit škůdců na zahradě

Nenechte se zarmoutit, s takovými nepříjemnými problémy se potýká každý majitel zahrady. Škůdci jsou tu přece proto, aby nám škodili. Dělají jen svou práci. Nemůžeme jim to mít za zlé… nebo ano?

Pokud si nechcete nechat zničit léto, měli byste se škůdci zabývat dříve, než se rozmnoží a způsobí vám velké škody. Ale nebojte se, nemusíte používat žádné „nehumánní“ metody. Shromáždili jsme zkušenosti zahrádkářů a rady biologů, abychom vám přinesli cenné tipy, jak se zbavit nejčastějších škůdců na zahradě. Vyzkoušejte je sami a ukažte nechtěným návštěvníkům, kdo je skutečným pánem vašeho pozemku!

Jak se zbavit mravenců na zahradě?

Mravenci jsou neškodní, ale pokud jich máte na zahradě velkou kolonii, mohou způsobit velké škody. Nejenže vás obtěžují tím, že vám lezou po celém těle (mohou vás i kousnout!), ale mohou vám také zničit velkou část úrody. Ožírají plody, způsobují odumírání rostlin, a aby toho nebylo málo, slouží jako přirozený přenašeč mšic – dalšího škůdce, který ničí úrodu.

Hlavní otázka tedy zní – co dělat proti mravencům na zahradě?

Jak vyhnat mravence na zahradě – přírodní cestou

Mravence ze zahrady můžete odehnat přírodními prostředky. Skvělým příkladem je ocet smíchaný s vodou v poměru 1:1. Nasypte ho kolem mraveniště nebo jím postříkejte mravenčí cestičky a rostliny. Nevýhodou tohoto řešení je typický zápach. Dobrou alternativou je voda s rozmixovanou pomerančovou kůrou, která může sloužit jako dobrý odpuzovač mravenců.

Mnoho zahrádkářů si klade otázku „co s mravenci na zahradě?“. jednoznačná odpověď – drcená křída! Rozsypte ji kolem mraveniště nebo kolem rostlin. Mravence to obvykle odradí a jdou hledat potravu jinam.

Jak se zbavit mravenců na zahradě – chemické přípravky

O účinnou a rychlou likvidaci mravenců se postarají také speciální chemické přípravky. Můžete použít spreje, které jednoduše nastříkáte do mraveniště. Ještě účinnější alternativou jsou jedy ve formě malých granulí. Ty přilákají mravence, kteří si je odnesou domů a nabídnou je své královně. Umírá a s ní rychle umírá celé mraveniště.

Pokud hledáte chemické alternativy k hubení mravenců na zahradě, můžete vyzkoušet také práškovou kyselinu boritou nebo síru. To také zajistí postupný úhyn těchto malých škůdců, když se vylijí kolem mraveniště.

Jak se zbavit komárů na zahradě?

Komáři mohou dokonale zkazit večerní zahradní romantiku. Místo toho, abyste si odpočinuli, stále jen tleskáte s rukama nad hlavou a počítáte počet nových kousnutí. Zejména v létě se komáři často přemnoží a zbavit se jich může být problém. Které metody boje stojí za to vyzkoušet?

Věděli jste, že komáři mohou sledovat svou kořist podle oxidu uhličitého? Zjistili totiž, že savci tento plyn přirozeně vydechují a automaticky se vydávají na místa, kde cítí jeho zvýšenou koncentraci.

A co komáři na zahradě?

Jako nejúčinnější způsob boje proti komárům se jeví kombinace pastí a repelentních vůní. Pasti obvykle lákají komáry na světlo nebo příjemnou vůni. Komár se přiblíží a zemře buď po dotyku horké žárovky, nebo speciální živé klece. Vědci zjistili, že komáry přirozeně odpuzuje tea tree olej, levandule, bazalka nebo rozmarýn. Tyto aromatické výtažky si můžete potírat pokožku nebo je rozptýlit do vzduchu pomocí vonné svíčky či aromatického difuzéru.

Dobrou alternativou jsou také chemické spreje proti komárům. Stačí je nastříkat na exponované části těla a po zbytek večera byste měli být před těmito nepříjemnými tvory v bezpečí.

TIP: Pokud bojujete nejen s komáry, ale trápí vás i mušky v domácnosti, začtěte se do našeho článku, jak se zbavit octomilek.

Jak se zbavit slimáků na zahradě?

Přestože slimáci neškodí přímo lidem, mohou způsobit značné škody na plodinách. Naštěstí existuje několik jednoduchých metod, jak se se slimáky na zahradě vypořádat.

Co proti slimákům na zahradě?

Šneci nesnášejí ostré předměty. Pokud vás zajímá, co je na zahradě dobré proti slimákům, zkuste kolem vysazených rostlin nasypat piliny, ostrý štěrk nebo písek. Ta bude pro slimáky působit jako zeď, kterou nebudou chtít projít.

Dalším řešením, co dělat proti slimákům na zahradě, jsou aromatické bylinky. Můžete je snadno odpudit česnekem, šalvějí, levandulí nebo petrželí. Tyto jednoduché přírodní metody by měly fungovat velmi dobře. Pokud by však náhodou nefungovaly, můžete si zakoupit různé pasti nebo jedy.

Jak se zbavit krtonožky na zahradě?

Krtonožka je poměrně velký hmyz, který může dorůstat velikosti až 7 cm. Představuje velké nebezpečí, protože ohlodává kořeny rostlin, které pak rychle odumírají.

Pomoc s biologickými zbraněmi

Nejúčinnějším řešením, jak se zbavit krtonožek na zahradě, je použití hlístic. Na jaře nebo na podzim je vložte do půdy. Hlístice napadnou larvy krtonožky a účinně je zahubí. Nejsou škodlivé pro člověka ani rostliny a postupně z vaší zahrady samy zmizí.

Alternativou jsou různé chemické repelenty, ale můžete vyzkoušet i přírodní aromatické repelenty – chryzantémy nebo měsíček lékařský. Tyto rostliny hmyz přirozeně odpuzují a ten si pak musí najít jiný domov.

Jak se zbavit krtků na zahradě?

Otázka „jak vyhnat krtka ze zahrady?“ trápí zahrádkáře odjakživa. Na jedné straně je krtek prospěšný, protože požírá mnoho škůdců, ale jeho hromádky mohou na vašem pozemku způsobit značné škody. Co dělat proti krtkům na zahradě?

Jak na krtky v zahradě

Asi nejúčinnější metodou, jak krtky ze zahrady vyplašit, je síť umístěná pod trávníkem nebo keři. Ta se zakope asi 10 cm pod zem a zabrání krtkovi, aby se dostal na povrch. Takové řešení je však obvykle třeba promyslet ještě před vybudováním zahrady.

Můžete také vyzkoušet ultrazvukové plašiče krtků, které je vyruší a oni raději opustí váš pozemek. Můžete je také odradit zápachem – do díry dejte karbid vápníku nebo jiný odpuzovač krtků. K dispozici jsou také různé pasti v podobě trubek, které se zapichují do podzemní chodby.

TIP: Komplexního průvodce, jak se zbavit krtků v zahradě, jsme vám sepsali v článku.

Jak se zbavit hrabošů na zahradě?

Pro někoho milé zvířátko, pro obilí pohroma. Hraboši mohou na zahradě způsobit značné škody, ale zbavit se jich lze poměrně snadno. Pokud nemáte kočku, zkuste na ně vyzrát nepříjemnými vůněmi nebo zvuky.

Osvědčenou metodou, jak se hrabošů na zahradě zbavit, je aroma česneku, cibule nebo černého bezu. Výtažek z těchto rostlin můžete nastříkat nebo nasypat do blízkosti děr v zemi, odkud hraboši vylézají. O odpuzování hluku se postarají ultrazvukové plašiče, které lze zakoupit v obchodech se zahradnickými potřebami.

Jak se zbavit hrabošů na zahradě?

Protože je sysel velmi podobný hrabošovi, můžete ho odradit úplně stejným způsobem – nepříjemnou vůní nebo ultrazvukovým plašičem. Můžete si také doma vyrobit vlastní zařízení na plašení – například ze staré pet lahve nebo plechovky.

Jak se zbavit potkanů na zahradě?

Krysy a potkani nejen ničí úrodu, ale mohou také přenášet nebezpečné choroby. Existuje několik řešení, jak se potkanů na zahradě zbavit. Nejpřirozenějším je kočka nebo pes. Za vyzkoušení však stojí i ultrazvukové strašáky. Osvědčeným řešením je past na krysy, která krysy přiláká a okamžitě je usmrtí. Jedu je třeba se vyhnout, protože může být nebezpečný pro děti nebo domácí zvířata.

Jak vyhnat kočky ze zahrady?

Kočky jsou skvělými přirozenými hubiteli mnoha škůdců, ale mohou být i problémem. Často přenášejí nemoci a jejich trus znečišťuje váš pozemek a může být nebezpečný pro děti. Účinným způsobem, jak se zbavit koček na zahradě, jsou ultrazvukové plašiče.

300x300-products-1416408011.gif

Pomoci mohou také aromatické repelenty. Ty však mohou zapáchat nejen kočkám, ale i vám. Existují však i mírumilovné, přírodní způsoby, jak kočky od zahrady odradit – například slupky z citrusů rozprostřené na pozemku nebo levandule, jejíž vůni kočky přirozeně nesnášejí.

Latest Posts

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24.5. a v sobotu 25.5. Vystavovatelé z oboru Stavba – Teplo – Energie – Zahrada – Hobby...

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let žijeme v turbulentních časech. Co má však stále smysl? Dobře bydlet,...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě víte, že odstartoval první ročník výhradně českého ocenění v tomto oboru s názvem...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo – Energie, která setradičně koná jednou ročně v Městské sportovní hale v Uherském...

Populární

Sklopná postel – elegantní řešení pro malé ložnice i garsonky

Velká postel byla vždy vaším snem, jenže prostory ložnice vám ji nedovolí? Ať už pořizujete postel sobě, dětem či postel do pokoje...

Vyzdobte si nudnou chodbu

Dlouhá chodba v patře, táhlá předsíň, nekonečná cesta ke koupelně. Některé části domu mohou působit nudně a nevyužitě, dokonce až skličujícím dojmem. Vyzdobte si...

Dekorace zahrady

Aktuálním trendem v zahradní architektuře a dekoracích je bezesporu seberealizace. Dávno nehledíme na cizí koncepty a nenapodobujeme ostatní, naopak se více a více snažíme...

Chystáte oslavu pod širým nebem? Nezapomeňte na zahradní altán

Dlouho plánovaná narozeninová oslava na zahradě má začít a najednou se na nebi objeví černé mraky. Prší! Chraňte se před rozmary počasí zahradním altánem...

Domy kryté zemí – ekologické bydlení budoucnosti

Domy chráněné zemí nejsou jen možností, jak bydlet ekologicky. Jsou také ukázkou, jak bydlet originálně. Snoubí v sobě krásu přírodní architektury s výhodami pasivně-solárních...