Neděle, 24 září, 2023

Nové články

Nechte se inspirovat na FRÝDECKO-MÍSTECKÉM VELETRHU

Hala Polárka ožije v pátek 26. května a v sobotu 27. května Frýdecko-Místeckým veletrhem. Plochu haly zaplní expozice vystavovatelů z oboru Stavba –...

Veletrh úspor STAVBA – TEPLO – ENERGIE se vám brzy představí v Uherském Hradišti

Největší ve své sedmnáctileté historii– to bude stavební výstava STAVBA – TEPLO – ENERGIE – Veletrh úspor v Uherském Hradišti o víkendu 11....

Veletrh úspor energií v Hodoníně se letos koná začátkem Února

První ze série stavebních výstav se letos koná v Hodoníně v prostorách Domu kultury Horní Valy pod názvem STAVBA – TEPLO – ENERGIE Hodonín...

Stavební veletrh Veleton proběhne online poslední lednový víkend se soutěžními cenami za více než 500 000 Kč

O víkendu 28.– 29. ledna 2023 si zájemci o stavbu, rekonstrukci, vytápění a snížení energetické náročnosti bydlení nechají poradit od profesionálů na největším online...

Horku vstup zakázán – zkuste to s klimatizací

Letní vysoké teploty miluje většina z nás – ovšem jedině při představě času stráveného u vody, místo usínání při horkém vzduchu v ložnici. Jednou z možností, jak přežít vedra doma, je klimatizace – a žhavá čísla na vnitřním teploměru nebudou mít šanci!

Nepravdám nevěřte

Klimatizační jednotka je jedinečným pomocníkem, který vám pomůže doma udržovat ideální teplotu navzdory počasí. Zkrátka a dobře – budete se kdykoli cítit příjemně. Moderní klimatizace umí totiž nejen chladit, ale v případě potřeby také topit. Ani na sklonku léta vás tak chladno nepřekvapí.

Navíc už dávno odzvonilo mýtům, že klimatizace přenášejí viry, jako je třeba chřipka. Tomu zabraňují speciální filtry a technologie jako jsou např. plasmové ionizátory, které vybrané jednotky obsahují. Díky nim tak umí tyto jednotky perfektně čistit vzduch od virů, bakterií, pachů a jsou tak vhodné zejména pro alergiky či astmatiky či pro všechny, kteří bydlí v centru města a chtějí doma dýchat čistější vzduch.

Mobilní klimatizace REMKO RKL491DC bílá
Mobilní klimatizace REMKO RKL491DC bílá

Druhy klimatizací: Jaká bude ideální pro vás? 

Podle účinnosti, způsobu instalace i cenové relace si můžeme klimatizace rozdělit na celkem tři druhy.

  • Mobilní klimatizace patří mezi nejlevnější tipy, zapojují se také velmi jednoduše – nevyžadují žádné stavební úpravy. Jedná se o přenosné zařízení, které můžete přemístit na místo podle potřeby. Hodí se do míst, kde není možné instalovat jiný druh klimatizace. Oproti jiným typům je ale hlučnější, protože v jednom zařízení je vlastně vnitřní a venkovní jednotka zároveň. Hlučnost začíná na cca 50 dB, často jde však i přes 60 dB. Mobilní klimatizace vyžaduje odvod horkého vzduchu ven z objektu většinou otevřeným oknem a také je nutné manuálně vylévat kondenzát (pokročilejší jednotky mají odvod vyřešený hadičkou).
  • Nástěnné (pevné) klimatizace patří mezi nejefektivnější, ale také finančně nejnáročnější řešení. Dělí se na venkovní a vnitřní jednotku, její zapojení už vyžaduje složitější instalaci profesionální firmy. Odměnou vám bude spolehlivý přístroj s velmi nízkou hlučností, vysokou spolehlivostí a spoustou funkcí, které oceníte celý rok.
  • Mobilní ochlazovače vzduchu vlastně nejsou klimatizací v pravém slova smyslu. Jejich nespornou výhodou je velmi jednoduchá instalace, stačí vybalit z přepravní krabice, zapojit do elektrické sítě a nalít vodu. Tato zařízení totiž ochlazují okolní vzduch právě díky studené vodě, kterou je nutné dolévat. U tohoto řešení se neodvádí teplý vzduch z okna ven a zařízení tak můžete kdykoli přemístit do jiného pokoje.

Řekněte ne výkyvům teploty

Velké rozdíly teplot zdravé nejsou. Mohou způsobit nepříjemné nachlazení, stejně jako časté vypínání a zapínání klimatizace. Upravte pouze teplotu a nechte klimatizaci prostě běžet, sama si svůj výkon přizpůsobí. Stabilní teplota bude příjemnější pro vás i vaše zdraví. Z důvodu nepřetržitého sezónního provozu vybírejte tohoto pomocníka podle energetického štítku.

“Dbejte na přirozenou teplotu vzduchu v místnosti a nesnižujte ji příliš výrazně, jedině tak nehrozí nachlazení. Doporučuji snižovat teplotu postupně a pokud možno ne o více než 5°C v porovnání s venkovní teplotou”, objasňuje p. Aleš Boubelík, specialista na klimatizace ze společnosti NODIP.

Podobně důležité je také umístění jednotky. Vyhněte se přímému studenému vzduchu, který vám bude foukat přímo za krk. I proto není vhodné klimatizační jednotky instalovat v místě sezení – za zády vašeho pracovního stolu, nad sedačku atp. Díky naklápění lamel a chytrým funkcím jako je např. Daikin Eye můžete regulovat směr foukání vzduchu, což je také praktická funkce.

Zkuste to chytře

Nejenže je u většiny klimatizačních jednotek samozřejmostí dálkové ovládání, některé jsou dokonce součástí chytré domácnosti. Prostřednictvím aplikace ve svém smartphonu tak můžete nastavit teplotu na dálku před příjezdem z práce nebo dovolené a vrátit se do již optimálně vychlazeného domova a užívat si komfort, na který jste zvyklí.

Mobilní klimatizace Olimpia Splendid Silent
Mobilní klimatizace Olimpia Splendid Silent

Hluk jako důležitý parametr

Klimatizace nebývají zcela nehlučné. Aby používání tohoto spotřebiče nebylo nepříjemné, nebojte se investovat do kvalitní klimatizace, která má dobré hodnocení a sníženou hlučnost. Jedině tak nebudete při svém pobytu doma rušeni. 

Hlučnost je proto důležitým parametrem. Myslete totiž také na to, že během horkých letních nocí vám s největší pravděpodobností pojede klimatizace i během noci. Proto byste měli vybírat jednotky s takovou hlučností, která vás nebude nijak omezovat. 

Pevné vnitřní klimatizační jednotky mohou dosahovat hlučnosti i 28 dB, během noci vám ale klidný spánek příliš nezaručí. Hlučnost vnitřních klimatizačních jednotek TOSHIBA nebo klimatizací DAIKIN, které instaluje společnost NODIP,  začínají na pouhých 19 dB – pro srovnání klasická myčka má hlučnost kolem 46 dB.  

Kromě spolehlivosti, designu, minimální poruchovosti a vysoké kvalitě se právě tyto značky vyznačují nízkou hlučností vnitřních jednotek. Jsou tak TOP třídou ve své kategorii.

Kromě hlučnosti vnitřní jednotky je třeba se zaměřit také na hlučnost jednotky vnější. Hluk tichých venkovních jednotek začíná na 37 dB a díky zvukům z ulice nebude rušit vás ani sousedy, vy tak uslyšíte jen tiché ševelení. Pro porovnání, venkovní jednotky jiných značek dosahují i více než 63 dB v nejtišším režimu.

Mezi nejtišší jednotky na trhu patří novinka letošního roku – TOSHIBA HAORI s 19 dB u vnitřní a 37 dB u venkovní jednotky. Ale ani s dalšími jednotkami TOSHIBA nebo DAIKIN nešlápnete vedle, jsou totiž podobně tiché a proto tak oblíbené.

Designové klimatizace, které mají všechno 

Pokud se vám klasické bílé jednotky klimatizací v interiéru příliš nepozdávají, máme řešení. Dokonalý design a různé barevné provedení najdete i u klimatizačních jednotek. Skvěle vypadají třeba modely:

Můžete si je tak vybrat barevné provedeních podle vašeho preferovaného stylu. U klimatizace TOSHIBA HAORI si dokonce můžete vyměnitelný textilní plášť nechat ušít na míru, dokonale tak zapadne do vašeho interiéru. K obývacímu pokoji bude ladit šedý plášť, v dětském pokoji jednotka s kytičkami a ložnici rozzáří veselý námořnický povrch. Fantazii se prostě dnes již meze nekladou.

U modelů oceníte také zaoblené hrany, které klimatizaci pomohou lépe zapadnout interiéru, aniž by jej nějak výrazně narušovala.

Mrkněte, jak Haori klimatizace vypadají v interiéru:

Používání s rozumem

Klimatizace je žádaným moderním pomocníkem, který vám doma pomůže vytvořit oázu klidu i při skutečně vysokých teplotách, panujících venku, což je znát obzvláště ve městech. Pokud se rozhodnete jejích služeb využít, nezapomeňte ani na pravidla pro udržování příjemného klimatu doma. Nedejte šanci horkému letnímu vzduchu a snažte se větrat především v noci. Důležitým opatřením by měla být také stínící technika. A slunce pozvete na návštěvu jen tehdy, když budete mít chuť.

300x300-products-1416408011.gif

A jeden tip na závěr. 

Nezapomínejte péči o vaší klimatizaci jednou za rok svěřit do rukou odborníků. Ti zkontrolují správnou funkčnost a vyčistí všechny filtry. Díky pravidelné péči můžete velmi výrazně prodloužit životnost jednotek a zabránit zanesení či případnému znečištění mastnotou, prachem a bakteriemi.

Latest Posts

Nechte se inspirovat na FRÝDECKO-MÍSTECKÉM VELETRHU

Hala Polárka ožije v pátek 26. května a v sobotu 27. května Frýdecko-Místeckým veletrhem. Plochu haly zaplní expozice vystavovatelů z oboru Stavba –...

Veletrh úspor STAVBA – TEPLO – ENERGIE se vám brzy představí v Uherském Hradišti

Největší ve své sedmnáctileté historii– to bude stavební výstava STAVBA – TEPLO – ENERGIE – Veletrh úspor v Uherském Hradišti o víkendu 11....

Veletrh úspor energií v Hodoníně se letos koná začátkem Února

První ze série stavebních výstav se letos koná v Hodoníně v prostorách Domu kultury Horní Valy pod názvem STAVBA – TEPLO – ENERGIE Hodonín...

Stavební veletrh Veleton proběhne online poslední lednový víkend se soutěžními cenami za více než 500 000 Kč

O víkendu 28.– 29. ledna 2023 si zájemci o stavbu, rekonstrukci, vytápění a snížení energetické náročnosti bydlení nechají poradit od profesionálů na největším online...

Populární

Sklopná postel – elegantní řešení pro malé ložnice i garsonky

Velká postel byla vždy vaším snem, jenže prostory ložnice vám ji nedovolí? Ať už pořizujete postel sobě, dětem či postel do pokoje...

Dekorace zahrady

Aktuálním trendem v zahradní architektuře a dekoracích je bezesporu seberealizace. Dávno nehledíme na cizí koncepty a nenapodobujeme ostatní, naopak se více a více snažíme...

Jak vybrat podlahovou vázu a čím ji naplnit?

Když se řekne váza, představí si většina lidí spíše účelovou keramiku, kde hlavní roli hraje samotná živá rostlina. Podlahové vázy ale mohou samy o...

7 tipů, jak připravit dokonalý piknik

Milovníci přírody to slovo dobře znají. Když se řekne piknik, většina z nás si představí deku, spoustu chutného jídla a vůni trávy. Nenechte si...

Kámen se stává duší zahrady

Kámen není jen kus chladného nerostu. Má v sobě kouzlo a v kombinaci s rostlinami dovede vnést do zahrady harmonii a dokonalost. Japonské zahrady...