Dřevo má v kuchyňském designu pevné místo a jen tak něco ho nenahradí. Zatímco ale nejčastěji používané laminátové linky jsou v podstatě bezúdržbové, dřevu budete muset čas od času dopřát nezbytnou péči. Jeho krása a dlouholetá výdrž vám to však skvěle vynahradí. Sepsali jsme dohromady vše, co byste o péči o dřevěnou kuchyňskou linku měli vědět.
Dřevo ošetřete ještě před instalací
Možná vás to překvapí, ale na dřevo byste rozhodně neměli používat žádný lak! Povrch by totiž mohl popraskat a loupat se. Dřevo má tendenci vysychat, a tak je potřeba mu zajistit dostatečnou vláhu. Rozhodně ale ne v podobě vody – před tou byste ho měli naopak chránit. Řešením je olej určený speciálně na dřevo.
Jak na to?
Ještě před instalací byste měli nanést tři až pět tenkých vrstev olejového nátěru. K nanášení nepoužívejte štětec, ale hadřík, který nepouští vlákna. Dřevo může pohlcovat olej na různých místech jinak, proto po asi deseti minutách od nátěru povrch zkontrolujte a přebytečný olej setřete.
Mezi jednotlivými nátěry vždy počkejte alespoň hodinu. S přibývajícími vrstvami se bude doba vsakování oleje prodlužovat. Po nanesení každé vrstvy by měl být celý povrch dřeva hedvábně hladký a mít jednolitou barvu. V okolí dřezu a baterie můžete nanést ještě pár vrstev navíc, abyste dřevo ochránili před vlhkostí. Nebojte se, že byste to přehnali. Dřevo není možné „přeolejovat”.
Nátěr pracovní desky pravidelně obnovujte
Zatímco nátěr kuchyňských skříněk bude stačit obnovit až po několika letech, pracovní deska potřebuje olejovou péči častěji. Odborníci doporučují ošetřovat novou dřevěnou desku po dobu prvních šesti týdnů pravidelně každý týden. Po uplynutí této doby pak alespoň jednou za tři měsíce, abyste zabránili opotřebení a dřevo bylo dostatečně chráněné.
Jak zjistíte, že je čas na nový nátěr? Poznáte to tak, že dřevo ztratí svůj lesk, bude vypadat suše a bez života a voda už na povrchu nebude vytvářet korálky.
Jak dřevěnou linku čistit a co s rýhami?
Na čištění vám postačí teplá voda a jemný čistící prostředek. Dřevo zbytečně moc nedrhněte silou a po vyčištění utřete dosucha.
K rýhám a škrábancům určitě nebuďte lhostejní, zejména pokud jsou hlubší. Mohou se v nich totiž usazovat nečistoty a vytvářet zárodky plísní. V případě lehkých škrábanců postačí desku před dalším olejovým nátěrem nejdříve obrousit jemným smirkovým papírem. Pokud jsou zářezy hlubší, vyplňte je tmelem na dřevo a obruste. Po každém takovém ošetření nezapomeňte na novou vrstvu oleje.
Právě možnost obnovy dřevěné kuchyňské linky je její velkou výhodou. Dřevo navíc časem zraje a vypadá stále lépe. Pokud se o něj budete pravidelně starat, jeho krása vám bude dělat radost dlouhá léta.