Středa, 27 října, 2021

Nové články

Jak zařídit dětský pokoj: 7 tipů, které vám usnadní práci

Ať máte malé děti, či rodinu teprve plánujete, při zařizování dětského pokoje je na místě vše dobře zvážit. Zejména pokud se chystáte...

Jaké jsou druhy klimatizací pro domácnost a na co si dát při jejich výběru pozor?

Pár let zpátky u nás byly klimatizace v domácnostech spíše výjimkou, v poslední době bychom na ně však narazili čím dál častěji, ať...

Pořídili jste si psa? Máme pro vás tipy, jak vybrat správnou misku

Pokud jste se právě stali čerstvými majiteli pejska, nebo to naopak teprve plánujete, nejspíš se snažíte mít vše na příchod nového čtyřnohého...

6 hravých nápadů, jak si zpříjemnit home office

Patříte mezi zaměstnance, kteří jsou kvůli současné situaci nuceni využívat home office? Práci z domova si můžete užívat naplno – stačí si...

Zimní zahrada: Její cena a stavba svépomocí

Zimní zahrada je skvělý způsob, jak ozvláštnit svůj domov a dodat mu jedinečný charakter. V zimě nabízí nerušený odpočinek v příjemném prostředí rostlin, v létě pak prostor pro příjemné posezení se sklenicí ledové kávy v ruce. Moderní řešení v tomto ohledu neznají hranic a možnosti využití zimní zahrady jsou nekonečné.

Než si ji však budete moci naplno užívat, musíte ji nejdříve vybudovat. Nebojte se, stavba zimní zahrady může být mnohem jednodušší, než si myslíte! Stačí si vybrat řešení, které nejlépe vyhovuje vašim preferencím a možnostem.

Zimní zahrada na vlastní pěst

Pokud důvěřujete svým kutilským schopnostem, můžete si zimní zahradu postavit sami, bez pomoci stavební firmy. Stačí si koupit předem připravené řešení, které obsahuje všechny potřebné komponenty. Díky tomu máte jistotu, že celá konstrukce je testována a ověřena inženýry. Na vás zbývá pouze připravit základy a sestavit jednotlivé díly do konečné podoby zimní zahrady.

Stavební povolení u zimní zahrady

Ptáte se, co zimní zahrada a stavební povolení? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Zákon říká, že pokud stavíte na stávající terase a není třeba ji rozšiřovat, stačí to oznámit stavebnímu úřadu. Pokud však potřebujete rozšířit základy nebo provést jiné zásadní úpravy, stavebnímu povolení se nevyhnete.

TIP: Jaké pokojovky do zimní zahrady? Na Livinis.cz jsme vám sepsali velký pokojovkový speciál!

Dřevěná zimní zahrada

Toto řešení je vhodné pro každého, kdo si chce zimní zahradu postavit 100 % svépomocí. Dřevěné trámy si koupíte sami, opracujete je do vhodného tvaru, ošetříte ochranným nátěrem, sestavíte do konečné konstrukce a osadíte okny. Přestože celý proces zabere více času, výsledkem bude dřevěná zimní zahrada s jedinečným přírodním charakterem.

Důležitým aspektem je také správný návrh parametrů konstrukce. Měli byste znát pevnostní výpočty, aby se celá zimní zahrada pod tíhou skla, sněhu nebo větru jednoduše nezhroutila.

Výhodou dřeva je velmi nízká tepelná roztažnost a dobrá tuhost. Konstrukce se nekroutí a neprodlužuje, takže nehrozí velké vnitřní pnutí. Naopak nevýhodou je vyšší citlivost na povětrnostní vlivy a z toho vyplývající kratší životnost. Aby vaše dřevěná zimní zahrada vydržela co nejdéle, je důležité ji pravidelně natírat vhodnými přípravky. Zásadní je zejména ochrana proti vlhkosti a škůdcům.

Cihlová zimní zahrada

Stavba zděné zimní zahrady je nejnáročnější a vyžaduje nejvíce stavebních prací. Výsledkem však bude elegantní prostor, který dokonale ladí se stěnami domu. Výhodou je vysoká odolnost a rovnoměrné rozložení teploty mezi interiérem vašeho domu a zimní zahradou.

Zděná zimní zahrada je také skvělým řešením, pokud ji chcete využívat celoročně. Můžete ji izolovat zvenčí, což vám ušetří značné náklady na vytápění. Vzhledem k její velké pevnosti ve všech směrech doporučujeme cihlovou zimní zahradu, zejména pokud máte zájem o výstavbu velkého prostoru. Větší cihlová konstrukce netrpí kroucením a ohýbáním v důsledku tlaku větru a dalších vnějších vlivů.

Hliníková zimní zahrada

Pokud se rozhodnete pro prefabrikovanou zimní zahradu, kterou je třeba pouze sestavit do konečné podoby, bude se s velkou pravděpodobností jednat o hliníkovou konstrukci. Je odolná vůči povětrnostním vlivům a snadno se montuje. Nezapomenutelnou výhodou je také její nízká cena.

Zejména levnější modulární hliníkové konstrukce však mohou trpět nižší tuhostí, což může způsobit jejich značné kroucení. Jsou proto vhodné pouze pro menší zimní zahrady. U větších rozměrů se vyplatí investovat do kvalitních konstrukcí od osvědčených výrobců, které jsou dimenzovány na vyšší zatížení.

Lexanová zimní zahrada

Výhodou lexanu, nebo chcete-li polykarbonátových desek, je jejich velmi nízká cena. Proto se často používají pro stavbu jednoduchých skleníků. Lze je však použít i pro levnější a menší zimní zahrady. Skvělým řešením je kombinace dřevěné nebo hliníkové konstrukce a lexanové střechy. Ta je velmi lehká a zbytečně nezatěžuje boční stěny.

Na stěny lze použít i lexanové desky, ale musí být za nimi pevná konstrukce z jiného materiálu. Je to proto, že nemají dostatečnou vlastní sílu. Jejich nevýhodou je také levnější vzhled.

TIP: Zasklívání terasy svépomocí

Zimní zahradu si můžete snadno postavit sami zasklením stávající terasy nebo balkonu. V tomto případě nepotřebujete stavební povolení. Nejjednodušší cestou jsou hotové zimní zahrady, které stačí doma na terase rozložit, smontovat a nemusíte řešit nic navíc. Jejich součástí je také sklo, které je dimenzováno tak, aby odolalo náporu počasí.

Pokud si budete skla kupovat sami, doporučujeme zvolit co nejlehčí modely, které jsou pro takové použití určeny. Tím se zajistí, že vydrží kroucení konstrukce a nehrozí jejich prasknutí. Při instalaci skla myslete především na dobrou izolaci. Nezapomeňte na otevíratelná okna. Ty jsou nesmírně důležité pro správné větrání a udržení příjemného vnitřního klimatu.

Umístění zimní zahrady

Zimní zahrada na straně domu je zpravidla umístěna tak, aby navazovala přímo na fasádu – obvykle z obývacího pokoje. Totéž platí, pokud se zimní zahrada nachází na terase nebo balkoně. Důležitým kritériem je však také světový směr. Doporučujeme východní orientaci. V takovém případě se vaše zahrada v zimě ráno příjemně prohřeje a udrží si teplo po celý den. Zároveň se v létě nepřehřívá. Při severní orientaci hrozí v zimě problémy s extrémním chladem, a proto se spotřebuje více energie na vytápění. Naopak zimní zahrada orientovaná na jih se v létě přehřívá a bez dobrého větrání nebo dokonce klimatizace dlouho nevydržíte.

Dobrým řešením je také zimní zahrada s krbem, kde si můžete užívat dokonalou relaxaci po celý rok. Stále oblíbenější je také zimní zahrada s bazénem. Možnosti jsou skutečně neomezené. Kromě rostlin můžete do zahrady umístit stylové posezení, jídelní stůl nebo dokonce cvičební stroje.

TIP: Sto a jedna výhoda zimní zahrady? Začtěte se tady!

Cena zimní zahrady

Kolik stojí zimní zahrada? Odpověď na tuto otázku závisí na mnoha parametrech. Obecně platí, že aby bylo možné plně využít dostupný prostor, měl by mít velikost alespoň 15 až 20 metrů čtverečních. Pokud se rozhodnete pro hliníkovou konstrukci a prefabrikované „skládačkové“ řešení, musíte si připravit přibližně 150 000,-. Mluvíme o zimní zahradě o rozloze zhruba 15 metrů čtverečních.

S dřevěnou konstrukcí se vejdete do stavby svépomocí například do 125 000,-. Pokud se naopak rozhodnete pro cihlové zdi, připravte si více než 150 000,-. Větší rozměry se samozřejmě odrazí na vyšší ceně.

300x300-products-1416408011.gif

Nakonec však své investice do zimní zahrady rozhodně nebudete litovat. Její přidanou hodnotu si můžete užívat každý den v roce!

Latest Posts

Jak zařídit dětský pokoj: 7 tipů, které vám usnadní práci

Ať máte malé děti, či rodinu teprve plánujete, při zařizování dětského pokoje je na místě vše dobře zvážit. Zejména pokud se chystáte...

Jaké jsou druhy klimatizací pro domácnost a na co si dát při jejich výběru pozor?

Pár let zpátky u nás byly klimatizace v domácnostech spíše výjimkou, v poslední době bychom na ně však narazili čím dál častěji, ať...

Pořídili jste si psa? Máme pro vás tipy, jak vybrat správnou misku

Pokud jste se právě stali čerstvými majiteli pejska, nebo to naopak teprve plánujete, nejspíš se snažíte mít vše na příchod nového čtyřnohého...

6 hravých nápadů, jak si zpříjemnit home office

Patříte mezi zaměstnance, kteří jsou kvůli současné situaci nuceni využívat home office? Práci z domova si můžete užívat naplno – stačí si...

Populární

Jaký podpalovač je nejlepší pro gril?

Fanoušci grilování by neměli řešit pouze to, jakou dobrotu si připraví, ale také to, jak si ji připraví. Konkrétně i takový podpalovač hraje zásadní...

Pořiďte si perfektní kuchyňský ostrůvek

Průzkumy ukazují, že až 80 % lidí je přesvědčeno o tom, že kuchyňský ostrůvek je v kuchyni nezbytností. A pokud jej nemají, alespoň po...

5 rad pro schodiště v rodinném domě

Schodiště je dominantou domu a rozhodně neplní pouze praktickou funkci. Jako architektonický prvek ovlivňuje celý interiér. Pouze dobře vybudované a atraktivní schodiště vám bude...

Rychle rostoucí dřeviny

Někdy bychom rádi zahradu zarostlou dřevinami a rostlinami, ale příroda má svůj čas a tak nám nezbývá, než si na zeleň nějakou dobu počkat....

Desatero správného pečení vánočního cukroví

Nastává období, kdy se z domovů budou linout vůně vanilkových rohlíčků, skořice, svařeného vína a perníčků. Abyste byli připraveni a začali velkou pečící sezónu...