Sobota, 28 května, 2022

Nové články

Máte rádi knihy? Poradíme vám, jak si doma zařídit čtecí koutek

Pokud patříte k lidem, kteří při čtení knih relaxují, měli byste uvažovat o vlastním čtenářském koutku. Možná už vás nebaví číst knihy...

Hala Polárka ožije Frýdecko-Místeckým veletrhem

Frýdecko – Místecký veletrh se po dvouleté odmlce koná již počtrnácté. Oblíbená akce pro celou rodinu se uskuteční v prostorách moderní sportovní...

6 důvodů, proč kupovat masivní nábytek

Dřevo je oblíbeným materiálem, ze kterého se masivní nábytek vyrábí již mnoho let. Nabízí jedinečný design a vůni, která může oživit...

Veletrh STAVOTECH Olomouc poradí se stavbou a bydlením

Po nucené pauze stavební sezónu na střední Moravě symbolicky otevírá stavební a technický veletrh STAVOTECH Olomouc. Uskuteční se ve dnech 31. března...

Zimní zahrada: Její cena a stavba svépomocí

Zimní zahrada je skvělý způsob, jak ozvláštnit svůj domov a dodat mu jedinečný charakter. V zimě nabízí nerušený odpočinek v příjemném prostředí rostlin, v létě pak prostor pro příjemné posezení se sklenicí ledové kávy v ruce. Moderní řešení v tomto ohledu neznají hranic a možnosti využití zimní zahrady jsou nekonečné.

Než si ji však budete moci naplno užívat, musíte ji nejdříve vybudovat. Nebojte se, stavba zimní zahrady může být mnohem jednodušší, než si myslíte! Stačí si vybrat řešení, které nejlépe vyhovuje vašim preferencím a možnostem.

Zimní zahrada na vlastní pěst

Pokud důvěřujete svým kutilským schopnostem, můžete si zimní zahradu postavit sami, bez pomoci stavební firmy. Stačí si koupit předem připravené řešení, které obsahuje všechny potřebné komponenty. Díky tomu máte jistotu, že celá konstrukce je testována a ověřena inženýry. Na vás zbývá pouze připravit základy a sestavit jednotlivé díly do konečné podoby zimní zahrady.

Stavební povolení u zimní zahrady

Ptáte se, co zimní zahrada a stavební povolení? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Zákon říká, že pokud stavíte na stávající terase a není třeba ji rozšiřovat, stačí to oznámit stavebnímu úřadu. Pokud však potřebujete rozšířit základy nebo provést jiné zásadní úpravy, stavebnímu povolení se nevyhnete.

TIP: Jaké pokojovky do zimní zahrady? Na Livinis.cz jsme vám sepsali velký pokojovkový speciál!

Dřevěná zimní zahrada

Toto řešení je vhodné pro každého, kdo si chce zimní zahradu postavit 100 % svépomocí. Dřevěné trámy si koupíte sami, opracujete je do vhodného tvaru, ošetříte ochranným nátěrem, sestavíte do konečné konstrukce a osadíte okny. Přestože celý proces zabere více času, výsledkem bude dřevěná zimní zahrada s jedinečným přírodním charakterem.

Důležitým aspektem je také správný návrh parametrů konstrukce. Měli byste znát pevnostní výpočty, aby se celá zimní zahrada pod tíhou skla, sněhu nebo větru jednoduše nezhroutila.

Výhodou dřeva je velmi nízká tepelná roztažnost a dobrá tuhost. Konstrukce se nekroutí a neprodlužuje, takže nehrozí velké vnitřní pnutí. Naopak nevýhodou je vyšší citlivost na povětrnostní vlivy a z toho vyplývající kratší životnost. Aby vaše dřevěná zimní zahrada vydržela co nejdéle, je důležité ji pravidelně natírat vhodnými přípravky. Zásadní je zejména ochrana proti vlhkosti a škůdcům.

Cihlová zimní zahrada

Stavba zděné zimní zahrady je nejnáročnější a vyžaduje nejvíce stavebních prací. Výsledkem však bude elegantní prostor, který dokonale ladí se stěnami domu. Výhodou je vysoká odolnost a rovnoměrné rozložení teploty mezi interiérem vašeho domu a zimní zahradou.

Zděná zimní zahrada je také skvělým řešením, pokud ji chcete využívat celoročně. Můžete ji izolovat zvenčí, což vám ušetří značné náklady na vytápění. Vzhledem k její velké pevnosti ve všech směrech doporučujeme cihlovou zimní zahradu, zejména pokud máte zájem o výstavbu velkého prostoru. Větší cihlová konstrukce netrpí kroucením a ohýbáním v důsledku tlaku větru a dalších vnějších vlivů.

Hliníková zimní zahrada

Pokud se rozhodnete pro prefabrikovanou zimní zahradu, kterou je třeba pouze sestavit do konečné podoby, bude se s velkou pravděpodobností jednat o hliníkovou konstrukci. Je odolná vůči povětrnostním vlivům a snadno se montuje. Nezapomenutelnou výhodou je také její nízká cena.

Zejména levnější modulární hliníkové konstrukce však mohou trpět nižší tuhostí, což může způsobit jejich značné kroucení. Jsou proto vhodné pouze pro menší zimní zahrady. U větších rozměrů se vyplatí investovat do kvalitních konstrukcí od osvědčených výrobců, které jsou dimenzovány na vyšší zatížení.

Lexanová zimní zahrada

Výhodou lexanu, nebo chcete-li polykarbonátových desek, je jejich velmi nízká cena. Proto se často používají pro stavbu jednoduchých skleníků. Lze je však použít i pro levnější a menší zimní zahrady. Skvělým řešením je kombinace dřevěné nebo hliníkové konstrukce a lexanové střechy. Ta je velmi lehká a zbytečně nezatěžuje boční stěny.

Na stěny lze použít i lexanové desky, ale musí být za nimi pevná konstrukce z jiného materiálu. Je to proto, že nemají dostatečnou vlastní sílu. Jejich nevýhodou je také levnější vzhled.

TIP: Zasklívání terasy svépomocí

Zimní zahradu si můžete snadno postavit sami zasklením stávající terasy nebo balkonu. V tomto případě nepotřebujete stavební povolení. Nejjednodušší cestou jsou hotové zimní zahrady, které stačí doma na terase rozložit, smontovat a nemusíte řešit nic navíc. Jejich součástí je také sklo, které je dimenzováno tak, aby odolalo náporu počasí.

Pokud si budete skla kupovat sami, doporučujeme zvolit co nejlehčí modely, které jsou pro takové použití určeny. Tím se zajistí, že vydrží kroucení konstrukce a nehrozí jejich prasknutí. Při instalaci skla myslete především na dobrou izolaci. Nezapomeňte na otevíratelná okna. Ty jsou nesmírně důležité pro správné větrání a udržení příjemného vnitřního klimatu.

Umístění zimní zahrady

Zimní zahrada na straně domu je zpravidla umístěna tak, aby navazovala přímo na fasádu – obvykle z obývacího pokoje. Totéž platí, pokud se zimní zahrada nachází na terase nebo balkoně. Důležitým kritériem je však také světový směr. Doporučujeme východní orientaci. V takovém případě se vaše zahrada v zimě ráno příjemně prohřeje a udrží si teplo po celý den. Zároveň se v létě nepřehřívá. Při severní orientaci hrozí v zimě problémy s extrémním chladem, a proto se spotřebuje více energie na vytápění. Naopak zimní zahrada orientovaná na jih se v létě přehřívá a bez dobrého větrání nebo dokonce klimatizace dlouho nevydržíte.

Dobrým řešením je také zimní zahrada s krbem, kde si můžete užívat dokonalou relaxaci po celý rok. Stále oblíbenější je také zimní zahrada s bazénem. Možnosti jsou skutečně neomezené. Kromě rostlin můžete do zahrady umístit stylové posezení, jídelní stůl nebo dokonce cvičební stroje.

TIP: Sto a jedna výhoda zimní zahrady? Začtěte se tady!

Cena zimní zahrady

Kolik stojí zimní zahrada? Odpověď na tuto otázku závisí na mnoha parametrech. Obecně platí, že aby bylo možné plně využít dostupný prostor, měl by mít velikost alespoň 15 až 20 metrů čtverečních. Pokud se rozhodnete pro hliníkovou konstrukci a prefabrikované „skládačkové“ řešení, musíte si připravit přibližně 150 000,-. Mluvíme o zimní zahradě o rozloze zhruba 15 metrů čtverečních.

S dřevěnou konstrukcí se vejdete do stavby svépomocí například do 125 000,-. Pokud se naopak rozhodnete pro cihlové zdi, připravte si více než 150 000,-. Větší rozměry se samozřejmě odrazí na vyšší ceně.

300x300-products-1416408011.gif

Nakonec však své investice do zimní zahrady rozhodně nebudete litovat. Její přidanou hodnotu si můžete užívat každý den v roce!

Latest Posts

Máte rádi knihy? Poradíme vám, jak si doma zařídit čtecí koutek

Pokud patříte k lidem, kteří při čtení knih relaxují, měli byste uvažovat o vlastním čtenářském koutku. Možná už vás nebaví číst knihy...

Hala Polárka ožije Frýdecko-Místeckým veletrhem

Frýdecko – Místecký veletrh se po dvouleté odmlce koná již počtrnácté. Oblíbená akce pro celou rodinu se uskuteční v prostorách moderní sportovní...

6 důvodů, proč kupovat masivní nábytek

Dřevo je oblíbeným materiálem, ze kterého se masivní nábytek vyrábí již mnoho let. Nabízí jedinečný design a vůni, která může oživit...

Veletrh STAVOTECH Olomouc poradí se stavbou a bydlením

Po nucené pauze stavební sezónu na střední Moravě symbolicky otevírá stavební a technický veletrh STAVOTECH Olomouc. Uskuteční se ve dnech 31. března...

Populární

Když chcete mít dětský pokoj ve skandinávském stylu

Dětské pokoje nemusí být pestrobarevné jako papoušek Ara, aby se v nich děti cítily spokojeně. Skandinávský styl sice někdy působí trochu chladně, ale s...

Jednoduché triky pro oživení staré sedačky

Myslíte si, že potřebujete novou sedačku? Investovat do interiérového vybavení je dobrý nápad, nicméně cesta k atraktivnímu vzhledu sedací soupravy nemusí být tak finančně...

Sklopná postel – elegantní řešení pro malé ložnice i garsonky

Velká postel byla vždy vaším snem, jenže prostory ložnice vám ji nedovolí? Ať už pořizujete postel sobě, dětem či postel do pokoje...

5 rad pro schodiště v rodinném domě

Schodiště je dominantou domu a rozhodně neplní pouze praktickou funkci. Jako architektonický prvek ovlivňuje celý interiér. Pouze dobře vybudované a atraktivní schodiště vám bude...

Jak se vyhnout nejčastějším chybám v interiéru?

Zařizujete nové bydlení? Vyvarujte se pár zásadních chyb, které v konečném vzhledu domova mohou působit rušivě nebo neprakticky!