Interiéry a nábytek

Vyberte si dokonale stínící rolety

Napsal  | 

V horkých letních měsících touží každý po kousku stínu. A to nejen venku, ale také doma. I domácnosti se mohou díky teplému počasí a slunečním paprskům vyhřát až příliš, a proto je dobré pořídit si vhodný zastiňovací systém. Ten vás problému s přehřátým příbytkem dokáže alespoň z části zbavit. Nejspolehlivější jsou v této oblasti rolety!

Vingo Zatemňovací bambusová roleta - přírodní barva Šířka x délka: 80x200

Vingo Zatemňovací bambusová roleta – přírodní barva Šířka x délka: 80×200

Proč vybrat právě okenní rolety

Existuje řada zatemňovacích systémů, mezi kterými můžete vybírat. Na trhu je velké množství krásně vypadajících žaluzií, závěsů, ale také okenic a rolet. Závěsy jsou obvykle ryze interiérovou záležitostí, slouží nejen jako zatemňovací prvek, ale především jako prvek dekorační. Okenice jsou oproti tomu exteriérový zatemňovací doplněk a dům zdobí z vnější strany.

Žaluzie a rolety mohou být interiérové i exteriérové. Žaluzie obvykle tvoří tenké horizontálně umístěné proužky, méně častý je pak typ žaluzií, u kterých jsou proužky umístěny vertikálně. Žaluzie jsou nejčastěji z plechových, případně z textilních materiálů a mezi proužky velmi často zůstává prostor, kterým může prostupovat světlo.

Právě z toho důvodu je lepší sáhnout po roletách. Ty vám v mnoha případech do domácnosti nepustí ani jeden sluneční paprsek! Navíc fungují termoizolačně také v zimě, mohou odradit případné zloděje a v neposlední řadě se stát pěkným doplňkem interiéru. A v případě, že zvolíte exteriérové okenní rolety, získáte také zajímavé  zpestření fasády.

 

Nejlépe paprsky zadrží venkovní rolety

Naprosto bezkonkurečním řešením v boji se slunečními paprsky jsou venkovní rolety. Jsou obvykle z pevnějších a odolnějších materiálů, jelikož se počítá s tím, že budou na domě umístěné celoročně. Z toho důvodu nabízí také mnohem víc než jen ochranu před sluncem. V zimě dokáží skvěle zabraňovat úniku tepla a naopak dokáží snižovat pronikání venkovních zvuků.

Pořizovací cena může být sice vyšší, ale benefitů nabízí venkovní rolety skutečně mnoho. Jedním z nich je, že dokáží váš domov proměnit v nedobytnou pevnost. Svým vzhledem mohou často odradit případné zloděje. Přece jen rozbít okno je snadnější, než prolámat se do domu přes kusy hliníku.

Venku poslouží hliník i plast

Venkovní rolety jsou nejčastěji z hliníku, dostupné jsou ale také v plastovém provedení. Plastové jsou méně časté a to z jednoho prostého důvodu. Zkrátka vám nevydrží dlouho. Může se jednat o zajímavý produkt díky nižší ceně, počítat je ale nutné s tím, že plast není odolný proti slunci a ani proti mrazu. Dříve či později bude nutné rolety vyměnit. S hliníkem sázíte na jistotu.

Hliníkové rolety vydrží jakkoliv nepříznivé počasí. Vítr, déšť, krupobití, mráz. S hliníkem je to všechno jako jemné pohlazení. Nejen, že tyto vlivy vydrží, výrazně méně je pocítíte vy sami u sebe doma. Při hustém dešti budete mít doma pocit, že je slabě mrholí, protože zvuková izolace hliníkových rolet je naprosto skvělá.

V létě můžete snížit teplotu uvnitř bytu klidně o polovinu a ušetřit tak na klimatizaci a jiných výlohách, které běžně investujete do ochlazení. Díky schopnosti zatemňovat místnosti vám rolety také umožní spát déle než do východu slunce. A hlavně vám budou takto parádně sloužit rok za rokem, léto za létem.

Interiérové rolety musí ladit s vaším domovem

U interiérových rolet samozřejmě také existují parametry, na které byste se měli zaměřit. Tím nejdůležitějším je ale bezesporu jejich vzhled. U venkovních rolet je rozhodování poměrně snadné, sladit je musíte pouze s barvou omítky a s okenními rámy. Doma máte ale spoustu prvků, které si zaslouží, aby s nimi rolety krásně fungovaly.

Dva základní druhy, ze kterých můžete vybírat, jsou rolety látkové a bambusové. Bambusové jsou zcela logicky vyrobené z bambusu. Jedná se o přírodní materiál, který se hodí jen do určitých interiéru a nabízí jen takovou nepropustnost, jakou mohou nabízet bambusové stonky. Jejich cena je velmi příznivá a mohou být skvělým doplňkem domácnosti. Pokud ale potřebujete, aby byly rolety skutečně funkční, zkuste některé ze speciálních látkových.

FEXI Roleta Den a noc, Oriental tmavý dub, AA 109, 150x30 cm

FEXI Roleta Den a noc, Oriental tmavý dub, AA 109, 150×30 cm

Látky dokáží prakticky cokoliv

Látkové rolety do interiéru jsou, hned za venkovními hliníkovými, tou nejlepší volbou. Nemusíte mít vždy možnost zasahovat do vnějších zdí domů, zejména pokud bydlíte v bytě. Látky existují v takových provedeních, že dokáží hliníku zdatně sekundovat, a proto po nich můžete s radostí sáhnout. Největší výhodou je pak nekonečné množství barev, vzorů, struktur. Zkrátka neomezený výběr.

Látkové rolety vám nabídnou také různé možnosti zatemnění. Existují transparentní kousky, které jsou vhodné pro milovníky denního světla, protože jej do bytu spoustu pustí. Polotransparentní rolety dokáží propustit denní světlo, ale zabraňují proniknutí slunečních paprsků, jsou tedy neprůhledné. Zatemňovací, neboli blackout rolety, vám naprosto perfektně zatemní okna a dovnitř nepronikne ani ten nejmenší kousek světla.

Speciální kategorií jsou rolety den a noc. Ty sestávají z kombinace průsvitných a neprůsvitných horizontálních pruhů, které umožňují perfektní fungování rolet ve dne i v noci. Ve dne propouští dostatek světla a v noci znemožní nahlédnutí do interiéru. Je to výhra po všech stránkách.

4.5 (89%) 20 vote[s]

Komentujte článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *