Podlaha tvoří základ místnosti a celkově do velké míry také ovlivňuje její vzhled. Vybrat byste si měli kvalitní a odolný materiál, který vydrží každodenní zátěž, ale zároveň bude dobře vypadat. Podívali jsme se na dva nejčastější materiály moderních podlah, lamino a vinyl. Který obstál více?
Vinylové podlahy a jejich výhody
Vinylová podlaha je odolná a praktická podlahová krytina, jejíž popularita v posledních letech roste. V interiéru ji můžete použít všude, hodí se třeba i na obložení schodů, do koupelny, obýváku i na chodbu. Povrch podlahy je příjemný při chůzi, tlumí došlap a je odolný vůči poškrábání.
Vinylové podlahy se dělí na lepené, plovoucí celovinylové a plovoucí na HDF nosiči. Jejich výhoda spočívá v tom, že se skládají z několika vrstev – z podkladové, nosné, stabilizační, dekorové, nášlapné a ochranné krycí vrstvy. Každá vrstva má svou funkci a důležitou úlohu. Vinylové podlahy dobře snáší zátěž i vlhkost, jsou nenáročné na údržbu a nabízí se v široké škále dekorů.
Přečtěte si také článek: Vinyl v koupelně: Změna, kterou pocítíte na vlastní kůži.
Jaké jsou nevýhody vinylových podlah?
Jednou z největších nevýhod vinylových podlah jsou jejich izolační vlastnosti. Lepené vinyly jsou poměrně tenké (do 3 mm), a proto není možné počítat s vynikajícími tepelně-izolačními parametry. Vinylové podlahy rovněž reagují na teplotní změny, a to rozměrovou nestálostí. Tak mohou mezi jednotlivými dílci vzniknout mezery – to se týká lepených vinylových podlah, nikoli klasického zámkového systému.
U lepených vinylových podlah je také důležitá příprava povrchu. „Je nezbytný perfektní podlah a použití kvalitních montážních materiálů společně s precizním provedením. Pro laika nebývá montáž vždy snadná, protože i malá nerovnost může být vidět,“ radí specialisté na podlahové krytiny z vinylu Vinylfloor.cz.
Laminátové podlahy a jejich výhody
Stejně jako vinyl je i lamino vícevrstvé. Na spodní straně je tzv. protitahová vrstva, která jednak vyrovnává pnutí jednotlivých vrstev lamely, tak tvoří částečnou ochranu proti vlhkosti, dále nosná HDF deska, dekorační vrstva a ochranná vrstva. Stejně jako u vinylu může být na spodní vrstvě nalepená izolační podložka.
Významnou předností je cenová dostupnost laminátových podlah. Čím dražší laminátová podlaha, tím je její tloušťka větší, odolnější, a zejména je kvalitnější dekorační vrstva, kterou poznáte na první pohled.
Výhodou laminátových podlah je snadná instalace a případná demontáž. „Tady se ale sluší podotknout, že vinylové plovoucí podlahy jsou na tom přece jen o chlup lépe. Na druhou stranu, laminátové podlahy můžete použít i na elektrické podlahové topení, což u vinylových nelze,“ radí odborníci z Vinylfloor.
Jaké jsou nevýhody laminátových podlah?
Jednou z nejvýraznějších nevýhod je relativně studený, tvrdý a drsný povrch, tyto neduhy můžete alespoň částečně eliminovat speciální podložkou, která se umisťuje pod podlahu. Opravdu opatrní musíte být na vlhkost. Určitě nepokládejte lamino tam, kde je zvýšená vlhkost, nebo kde hrozí dlouhodobé působení vody či jiných tekutin – došlo by totiž k nabobtnání jednotlivých lamel. Do koupelen a kuchyní se laminátové podlahy doporučují ve speciální úpravě s voděodolným jádrem a zámkem.
LAMINO
Proč vybrat nebo nevybrat právě lamino? Přehled největších výhod a nevýhod:
- Nižší cena
- Bohatý výběr dekorů
- Možnost elektrického podlahového topení
- Pocit studené podlahy
- Hlučnost
- Nižší odolnost proti vlhku
- Vyšší cena
- Příjemné na dotek
- Větší odolnost vůči vodě i vůči vlhkosti
- Lepší zvukově izolační vlastnosti
- Citlivost na větší tepelné rozdíly
- Potřeba profesionální pokládky kvůli nutnosti rovného povrchu
Tak my už máme jasno. A co vy? 🙂