Provoňte si domov perfektní vůní

Doma je tam, kde je nám nejlépe. Takové místo si spojujeme se specifickou atmosférou a vyvolává v nás pocity spokojenosti. Abyste měli doma prostředí, které vám i vaší rodině perfektně vyhovuje, zkuste podpořit jeho jedinečnost vůní. Svíčky, difuzéry, éterické oleje a vonné sáčky vám v tom pomohou.

Bez svíček by to nešlo

Dříve jediný zdroj světla po setmění, dnes stylový multifunkční doplněk téměř každé domácnosti. Nezbytné jsou skoro stejně jako kdysi, nicméně dnes nepotřebujeme jejich světlo, ale toužíme po úžasné vůni, která se z nich line. Málokterý bytový doplněk je tak neuvěřitelně populární jako vonné svíčky. Za poslední roky se rozrostla nabídka svíček nevídaným způsobem. Nejen, že dokáží vytvářet nádhernou atmosféru, ale právě jejich voňavost nás nutí kupovat si jich stále více a více. Některé mají dokonce blahodárné účinky nejen coby bytové doplňky, ale také coby povzbuzovače nálady nebo rovnou léčivé přípravky.

Povzbuďte se vonnými svíčkami

Opravdu není nadnesené tvrdit, že vonné svíčky vás mohou povzbudit nebo přímo potěšit. Některé vůně skutečně mají speciální schopnosti, mohou zbavovat stresu nebo uklidňovat. Jiné si zamilujete zkrátka proto, že vám něco připomínají nebo proto, že je máte prostě rádi. Pokud po náročném dni rádi odpočíváte při svitu svíček a přejte si  zbavit se nahromaděného stresu, zkuste relaxovat například s vůní citrusů, ty jsou velmi oblíbené a navozují automaticky pozitivní asociace. Pokud se například vaše nejmilejší vzpomínky vztahují k babiččině zahradě a jahodám, které jste jako malí jedli, zkuste jahodovou svíčku. Uvolnit se totiž můžete u jakékoliv vůně, která vám něco krásného připomíná.

Village Candle Vonná svíčka ve skle, Čerstvé jahody - Fresh Strawberry, 26oz
Village Candle Vonná svíčka ve skle, Čerstvé jahody – Fresh Strawberry, 26oz

Aromaterapie je velká věda

Aromaterapii považuje spousta lidí za pseudovědu, ve které se nevyužívají skutečné poznatky. Opak je ale pravdou. Aromaterapie je skutečná věda, která studuje účinky éterických olejů. Ty mohou mít velmi pozitivní vliv na nejrůznější aspekty života nebo dokonce zdraví. Pokud se nechcete pouštět do inhalací nebo masáží, můžete si éterické oleje a jejich blahodárné účinky užít díky aromalampám. Ty fungují na principu zahřívání éterického oleje svíčkou, která je umístěna pod mističkou nebo jinou nádobou, do které se olej nalévá. Aromalampy jsou zpravidla porcelánové nebo keramické, ale výjimkou nejsou ani kovové kousky se skleněnými mističkami nebo třeba celé z pískovaného skla. Právě aromalampa má skvělou schopnost provonět váš dům a přinést do něj pozitivní energii.

Éterické oleje pro zkvalitnění života

Abyste byli schopni naplno využít potenciál aromalamp, musíte si vybrat ty pravé éterické oleje. Ty jsou vyráběny díky extrakci silic z nejrůznějších částí rostlin. Každá rostlina může nabídnout něco jiného a mít jiný účinek. Oleje jsou velmi těkavé látky, jejich uvolňování do vzduchu může usnadnit právě plamen svíčky. Některé vonné oleje mají antidepresivní účinky, například bergamot nebo cypřiš, který navíc působí skvěle proti úzkosti. Citrusy působí pozitivně a zlepšují náladu, mandarinka dokonce zahání melancholii. Borovice a eucalyptus pomáhají proti nachlazení. Nejrozšířenějším éterickým olejem je samozřejmě levandulový, uklidňuje, pomáhá proti nespavosti a nádherně voní.

Eden ozdobná vyřezávaná aromalampa bílá
Eden ozdobná vyřezávaná aromalampa bílá

Vyberte si ideální svícen

Vonné svíčky jsou sice úžasný doplněk do bytu, ale moc radosti vám neudělají, pokud si s nimi omylem něco podpálíte. Proto je vhodné pořídit si správné svícny. Pod pojmem svícen si nemusíte představovat sedmiramenný chanukový ani žádný z hradů nebo zámků, dnes jsou svícny velmi moderní a extravagantní, industriální nebo i jemné a velmi nenápadné. Vždy při výběru myslete na nehořlavost svícnu. Při manipulaci s ohněm je nutné být obezřetný a nejeden romantický večer skončil kvůli nepozornosti katastrofou. Abyste se katastrofě vyhnuli, vyberte si svícen skleněný nebo keramický a pokud sáhnete po tom plastovém, vybírejte do něj jen takové svíčky, které budou mít plamínek od hořlavých částí dostatečně daleko. U svícnů dbejte na to, aby nepůsobily rušivě a interiér spíše příjemně dolazovaly.

Dekorativní svícen na žárovky STAR TRADING Oliver - černý
Dekorativní svícen na žárovky STAR TRADING Oliver – černý

Dostaňte do bytu vůně bez plamínku

V některých domácnostech svíčky (ani ty ve svícnech) populární nejsou. Je to například kvůli dětem nebo kvůli nepříjemné vzpomínce. Vonné svíčky nejsou jedinou možností, jak můžete do bytu dostat překrásné vůně. Vychytaným řešením jsou difuzéry a vonné sáčky. Difuzéry vůni uvolňují skrze polymérové tyčinky a čím víc jich do skleněné nádoby s vůní dáte, tím intenzivněji se bude vůně uvolňovat. Dbejte jen na to, aby byl difuzér na takovém místě, kde jej není možné převrhnout, protože celá lahvička na koberci by vás nepotěšila. Pokud se vám nezdá ani toto řešení dost bezrizikové, můžete si pořídit vonné pytlíky a sáčky. Ty jsou ušity většinou z přírodních vláken, která snadno uvolňují vůni, a uvnitř jsou naplněny směsicí sušených bylinek. Můžete si je umístit kamkoliv, vypadají trošku jako polštářová dekorace a hodí se třeba na sedací soupravu.

Pro svit bez vůně a bez zápachu

Jestliže milujete svit svíček, ale nejsou vám příjemné ani vonné svíčky a ani ty neparfémované, protože vám vadí kouř, který vzniká při jejich sfoukávání nebo cokoliv jiného, poohlédněte se po elektrickém svícnu. Nevzniká díky němu žádné riziko, můžete si jej umístit kamkoliv a o neochudíte se o příjemnou atmosféru. Svět svíček a mihotajících se světýlek myslí na každého a možností je spousta, tak se porozhlédněte potom pravém a udělejte si radost.

Ohodnoťte článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *