Pro podlahu to nejlepší – vyberte si správný koberec

Výběr koberce byste neměli podceňovat. Přestože jsou dnes relativně cenově dostupné, nejedná se o úplně zanedbatelnou investici a koberec by měl být nejen krásný, ale také funkční a užitečný. Se správným výběrem vám rádi pomůžeme.

Před nákupem pořádně promýšlejte

Před koupí nového koberce, je potřeba zvážit, co vlastně sháníte. Každá místnost vyžaduje koberec jiných rozměrů, jiného typu a s jinými funkcemi. V neposlední řadě také musíte zvážit, jaký styl koberce se vám zamlouvá, jestli preferujete shaggy koberec nebo klasický, jestli chcete jen běhoun nebo celoplošný. U motivů se možná také na chvíli pozdržíte, a to především proto, že je jich tak velké množství, že zkrátka nebudete vědět, který motiv je ten nejkrásnější. Proto si před nakupováním nového koberce najděte chvilku a vše si pečlivě promyslete. Následující tipy vám s výběrem toho pravého koberce pomohou.

Jaký materiál je pro koberec nejvhodnější

Syntetika jako nejsnadnější a nejlevnější varianta

První krok, který můžete realizovat, je výběr materiálu. I u koberců platí jednoduché pravidlo, syntetika je levnější než přírodní materiály. Pokud je řeč o kobercích ze syntetických materiálů, nejčastěji se můžete setkat s polyamidovými vlákny, polypropylenovými, polyakrylovými nebo se známými polyesterovými vlákny. Syntetika nabízí spoustu výhod, cenově jsou tyto kusy velmi dostupné a nabízejí barevnou stálost. Mají ale také vyšší sklony k opotřebení, což samozřejmě snižuje jejich životnost. Na frekventovaných místech, kde například častěji chodíte, se může koberec ošoupat a vypadat nevzhledně.

Přírodní koberce nezklamou

Přírodní koberce jsou nejčastěji z vlny, bavlny nebo dokonce hedvábí. Jsou nákladnější, ale disponují úžasnými vlastnostmi, jako jsou izolační schopnosti nebo regulace vlhkosti v místnosti. Přírodní vlákna nepodléhají zkáze tak rychle jako vlákna syntetická, pokud například postavíte na koberec stoleček, který bude určitá místa zatěžovat, po jeho odstranění má přírodní vlákno schopnost navrátit se do původního stavu. Přírodní materiály jsou ale náročnější na údržbu, což je třeba mít na paměti, pokud máte děti nebo domácí mazlíčky. Pokud si nejste jistí, která z variant je pro vás ta pravá, nezoufejte. Vybrat si můžete také kombinaci. Takové typy koberců jsou vyrobeny z obou typů vláken v různých poměrech, můžete mít tedy koberec více přírodní či více syntetický.

 

Metráž nebo kusový koberec?

Jestliže jste si ujasnili, jakou cestou se vydáte, co se týče materiálu, zaměřte se na typ koberce. Můžete si vybrat, zda si koupíte koberec v metráži a doma si jej sami uzpůsobíte vlastním požadavkům, nebo jestli se rozhodnete pro již hotový kusový koberec. U metráže je zpravidla výhodnější cena, nicméně jsou s ní spojeny další kroky, které musíte uskutečnit. Koberec je třeba buďto olemovat nebo jej v místnosti olištovat, což představuje poměrně velké množství práce. Výhodou však je, že si můžete podlahu pokrýt do posledního centimetru. Pokud se rozhodnete pro kusový koberec, jste limitováni rozměrem, který nabízí prodejce. Výhody, které získáte, jsou ale nezanedbatelné. Koberec je připraven na položení v minutě, kdy si jej zakoupíte a vy si tak můžete nový koberec užít od samého začátku.

U celoplošných koberců hledejte jednoduchost

Zlí jazykové tvrdí, že jsou koberce plné mikrobů, že kvůli nim trpí alergici a že je to nevkusný doplněk, který už dávno nemá své místo v domácnostech. Opak je pravdou. Koberce mohou být hypoalergenní, v domácnostech vypadají naprosto úchvatně a i celoplošné varianty mohou být vkusné. Pokud se pro celoplošný koberec rozhodnete, dbejte na střídmost. Jestliže chcete výraznou barvu, nekombinujte ji s výraznými motivy, dohromady ani moc nejde například žlutá s růžovou nebo oranžová s modrou. Vždy mějte na paměti, že méně je u celoplošného koberce více. U jemných a nenápadných barev se můžete pustit i do motivů, nicméně divokým zvířecím vzorům se raději vyhněte a zkuste třeba geometrické tvary a jednoduché linie.

Odvažte se s běhouny a kulatými koberečky

Střídmost a jednoduchost je klíčem k úspěchu u celoplošných koberců. Nicméně, tyto vlastnosti nemusíte vůbec hledat u dekoračních koberců, kterými jsou například běhouny nebo kulaté koberečky. Na těch se můžete vyřádit! Běhouny mohou být v křiklavých barvách s výraznými motivy, protože zabírají jen velmi malou část podlahy, a tudíž mohou být výraznějším doplňkem. Stejně je tomu u kulatých koberců, které se často umisťují například pod konferenční stolky, před postele nebo do středu místnosti. Přesně toto umístění nabízí možnost být originální a nebát se výraznějších barev. Některé doplňky zkrátka mají mít dekorační funkci a právě akcentující prvek v podobě koberečku může vašemu domovu vtisknout duši.

Shaggy koberec jako synonymum útulnosti

Jestli vás zatím neuchvátila ani celoplošná varianta koberce a ani křiklavý běhounek a přitom si stále přejete nějaký zajímavý koberec, zkuste shaggy koberce. Na vysvětlenou, jedná se o kusové koberce s dlouhým vlasem, u kterých se nemusíte uchylovat k výrazným motivům, aby se staly středobodem místnosti. Dlouhý vlas automaticky přitáhne pohled každého, kdo do místnosti vstoupí. Shaggy koberce jsou krásné i v nenápadných barvách, nicméně samozřejmě nabízí i něco pro odvážné. Smaragdově zelené nebo vínově červené odstíny jsou prostě dechberoucí. Tak dejte kobercům šanci. Jakýmkoliv. Nezklamou vás.

4.9 (97.14%) 14 votes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *