Interiéry a nábytek

Knihovna, kterou oceníte vy i vaše knihy

Napsal  | 

Knihy jsou nekonečno životů, které můžeme prožít. Za požitky, které nám poskytují, si od nás zaslouží trochu úcty a respektu, což můžeme projevit třeba způsobem jejich skladování. Vyberte si takovou knihovnu, která potěší nejen vaše oko ale i knihy, které do ní budete ukládat.

Vyberte si ten nejosobitější styl

Knihovna by, stejně jako její obsah, měla vyjadřovat něco o majiteli, a proto byste si měli vybrat styl, který je vám nejbližší. Někdo sáhne po klasice ze dřeva s nastavitelnými policemi a pevnými zády. Jiný zatouží po francouzské variantě neboli étagère, což je jemnější varianta soustavy polic, která není zpevněna celistvými zády a jednotlivé odkládací plochy jsou například ze skla. Vybrat si můžete i žebříkovou verzi polic, které jsou opřené o zeď a na první pohled skutečně vypadají jako žebřík, nebo můžete sáhnout po jednotlivých kostkách, které dohromady tvoří knihovnu. Stačí se na vteřinku zamyslet, jaká verze by se nejvíc hodila k vašim knihám a máte jasno!

Normann Copenhagen designové knihovny One Step Up Bookcase

Normann Copenhagen designové knihovny One Step Up Bookcase

Zaměřte se na rozměry

Jakmile přijdete na to, který ze stylů je vašemu srdci nejbližší, můžete se zaměřit na rozměry nové knihovny. Základní otázkou je, jestli chcete využívat knihovnu také jako další odkládací plochu. Pokud ano, vyhněte se příliš vysokým kusům a zvolte si takovou výšku, pro kterou se u vás doma najde využití. Šířku volte úměrně prvnímu kritériu, tedy výšce. U vysokých knihoven je dostačující menší šíře a naopak. Nízká knihovna by měla být širší, aby pojala dostatečné množství knížek. Stejně lze uvažovat nad hloubkou. Hlubší police nabízejí uskladňování knih ve více řadách, u těch méně hlubokých se musíte spokojit s jednořadým uložením.

Knihovny nabízející nadstandard

Některé knihovny jsou pouze regálového charakteru, existují ale i takové, které nabízí nadstandardní funkce. Jako například nastavitelné police, které můžete upravovat podle velikosti knih a dalších předmětů, což dělá knihovnu užitečnější. Manipulaci vám usnadní kolečka, díky kterým budete mít knihy po ruce nejen v pracovně ale i v obýváku. A pokud potřebujete obývák předělit na pracovní část a na tu odpočinkovou, i s tím vám může pomoci prostá knihovna! Stačí aby byla dostatečně vysoká a naplněná knihami, to předěl v místnosti vytvoří.

Tipy jak vybrat a nepřebrat

Při výběru nezapomeňte zhodnotit, do jakého prostoru knihovnu dáte, usnadníte si přemýšlení nad rozměry. Neopomíjejte, jaké knihy bude knihovna schraňovat, silné svazky si zaslouží pevné police. Dlouhou životnost by ale měla mít každá knihovna. Především proto, že je to investice na dlouhá léta a nábytek, do kterého ukládáme cenné předměty. Vybírejte tedy srdcem a nebojte se zainvestovat, litovat určitě nebudete.

 

Ohodnoťte článek

Komentujte článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *