Pár let zpátky u nás byly klimatizace v domácnostech spíše výjimkou, v poslední době bychom na ně však narazili čím dál častěji, ať už se jedná o pevně instalované klimatizace, či ty mobilní. Pokud i vy přemýšlíte nad způsoby, jak účinně bojovat s letními vlnami veder, máme pro vás několik tipů, z jakých druhů klimatizací pro domácnost můžeme vybírat a s jakými výhodami a nevýhodami můžete počítat.
Mobilní klimatizace – jednoduchá instalace a nízká pořizovací cena
Pokud vás trápí místnosti rozpálené letním horkem, ale nemáte možnost či chuť se pouštět do větších staveních úprav a náročných instalací, vhodnou volbou pro vás bude mobilní klimatizace. Jedná se o zařízení, které je díky své nízké hmotnosti dobře přenosné, díky čemuž ho můžeme používat v různých místnostech. Jedinou podmínkou je přístup k elektřině a například okno, kterým budeme odvádět horký vzduch.
Pokud jde o její nevýhody, smířit se musíme zejména s o něco nižší účinností a naopak vyšší hlučností. Příliš příznivá není ani spotřeba elektrické energie, při dlouhodobém užívání se může trochu prodražit. Na druhou stranu je tento způsobem klimatizace jednoduchý na instalaci a nízkonákladový z hlediska pořizovací ceny.
Pevně instalované klimatizace – nejúčinnější, ale nákladnější řešení
V případě, že jste ochotni investovat do klimatizace o něco větší obnos peněz a zároveň vám nevadí stavební úpravy, sáhněte spíše po pevně instalované klimatizaci. Ta dokáže ochladit nejen místnost, ve které je umístěna, ale v podstatě celý byt.
Je však nutné počítat s tím, že se skládá ze dvou částí, z nichž jedna je umístěna na vnější straně domu, tedy na fasádě či na střeše, případně balkónu či terase.
Největší výhodou tohoto druhu klimatizace je nejen řada funkcí, jako je například noční režim či dálkové ovládání, ale také možnost využití během jara a podzimu k vytápění, kdy funguje na principu tepelného čerpadla vzduch-vzduch. Také je třeba počítat s tím, že se může prodražit její instalace, kterou zpravidla svépomocí nezvládneme.
Nejlevnější variantou jsou ochlazovače vzduchu
Na závěr si musíme zmínit ochlazovače vzduchu, které jsou nejen nejlevnější variantou, ale také potěší nízkou spotřebou elektřiny, nižší hlučností a absencí vývodní hadice. Fungují na principu ochlazování pomocí vody či ledu, čímž mimo jiné zvlhčují vzduch, což ocení zejména astmatici. Jejich největší nevýhodou kromě o něco nižší efektivity při ochlazování vzduchu je zejména nutnost pravidelného doplňování vody. Hodí se tedy spíše pro příležitostné používání v těch největších vedrech.