Zeleně doma není nikdy dost. Způsobů, jak si svou džungli můžete sami rozmnožit, je spousta. My se podíváme na nejčastější způsoby vegetativního rozmnožování.
Existuje něco jako moc květin? My si to rozhodně nemyslíme. A tak abyste měli byt zelenější a vzduch čistší, máme pro vás základní návod, jak si pokojové rostliny rozmnožit. Domácí džungli máte na dosah.
Množení řízkováním
Spousta pokojovek jde rozmnožit řízkováním. A to buď z listu, nebo stonku (případně kmínku). U některých rostlin můžete řízek zapíchnout rovnou do hlíny, u většiny je dobré zakořenit ve vodě.
Množení listovým řízkem je možné u většiny rostlin, které netvoří stonek, ale rostou v trsech. Jsou to například africké fialky, begonie nebo i některé peperomie. Begonie nebo třeba tchynin jazyk snese rozřezání listu na menší části, které se rovnou umístí do půdy, kde zakoření.
Množení stonkovým řízkem je možné u potosů, filodendronů, fíkusů, břečťanu, voskovek, voděnek a podobně. Řízek by měl mít 2 až 3 listy, větší řízky nemají dost síly zakořenit. Proto pokud má listů moc, odstraňte je, aby mohl věnovat energii do kořenů, a ne do listů. Pokud chcete, například u monster, aby rostla už dospělá rostlina, udělejte tzv. vrcholový řízek. Mnohdy vám rostliny napoví, kde řezat, protože už mají naznačené vzdušné kořeny, ze kterých pak budou vznikat další kořeny ve vodě.
U vzrostlejších rostlin je stonek dřevnatý a ve vodě by nezakořenil tak snadno. V takovém případě je dobré udělat čistý řez, namočit ho do stimulátoru růstu a opatrně umístit přímo do zeminy. Zeminu udržujte vlhkou, ale ne přemokřenou, aby nedošlo k hnilobě. Pomocí igelitu nebo skleníčku můžete vytvořit mikroklima, ve kterém se nová rostlina lépe uchytí.
- Řez provádějte ostrými čistými nůžkami nebo žiletkou.
- Do vody ponořte jen část, ze které budou vyrůstat kořeny, listy by neměly být pod hladinou.
- Vodu je dobré měnit vždy po několika dnech za čistou.
- K podpoření kořenového růstu můžete do vody nakapat trochu lignohumátu.
- Některé rostliny koření dlouho a ani po týdnech ve vodě se nic neděje. V takovém případě se vyplatí zakořeňovat v perlitu nebo rašeliníku, ve kterých je i menší riziko hniloby. Jediná nevýhoda je, že nevidíte na kořeny.
- Řízky mějte v místě, kde je dostatek nepřímého světla.
Množení odnožemi
Některé pokojové rostliny tvoří odnože, které domácí množení výrazně usnadňují. Buď už mají svoje vlastní kořeny, nebo bude potřeba je nejdřív dát zakořenit. Některé rostliny, jako třeba pilea peperomioides tvoří miminka kolem mateční rostliny a jejich odebrání a zakořenění je jediný způsob, jak takovou rostlinu rozmnožit. Podobně se rozmnožuje i zelenec, jen s tím rozdílem, že malé rostlinky tvoří na konci šlahounů.
Zajímavost: Existují také živorodé rostliny, které tvoří malé rostlinky přímo na mateční rostlině a pak jen odpadnou a zakoření samy.
Množení dělením trsů
Při přesazování můžete takto rozdělit třeba kapradiny, tchyniny jazyky, syngonia, lopatkovce, calathey a podobně. Na rozdělení trsů bude potřeba trocha síly, nebo ostrý nůž. Vždy se ale snažte kořenový bal poškodit co nejméně. Nedělte víc než na tři části. Každá část by měla mít svůj vlastní kořenový systém.
Množení hřížením
Různé druhy potosů, břečťan a další převislé nebo plazivé rostliny můžete množit tak, že vedle mateční rostliny postavíte květináč se zeminou, na ten položíte výhon se vzdušnými kořeny. Květináč pravidelně zalévejte a po čase takový výhon zakoření, a vy ho budete moct odstřihnout.
TIP: Pokud jste už obsadili všechny parapety a poličky, si osázejte si venkovní truhlíky.