Všude kolem je přemíra rušivých zvuků. Přitom někteří touží přijít domů a chvilku si v tichosti odpočinout, jiní zase rádi tráví čas posloucháním hlasité hudby. Jenže vaši sousedé mohou mít jiné plány. Pomocí zvukové izolace dosáhnete spokojenosti na všech frontách.
Boj s nadměrným hlukem dokáže být složitý, ale to neznamená, že byste ho měli předem vzdávat. Zvuk se jako mechanické vlnění šíří prostorem a umí proniknout i různými materiály včetně kapalin. Řešením je zvuková izolace stěn. Ta funguje na principu vzduchové neprůzvučnosti, což je schopnost snížit zvuku jeho energii. Tak jako překážky ubírají energii běžci, ubírají překážky energii také zvuku. Nemusíte hned stavět překážkovou dráhu, stačí jen přidat mezi stěnu a prostor vhodný členitý materiál. Neustálé přechody mezi vzduchem a různými povrchy totiž tvoří ideální zvukovou izolaci.
I drobné úpravy přináší výsledky
Pokud bydlíte v pronájmu nebo se vám nechce investovat příliš financí, poradíte si drobnými vychytávkami. Třeba velká vestavěná skříň skýtá dostatek úložných prostor a zároveň vytváří zvukovou překážku. Použít můžete také různé látky připevněné na stěnu. Již ve středověku využívali nástěnné koberce, údajně kvůli tepelné izolaci, ale stejně dobře mohly sloužit jako zvuková izolace před zvědavým služebnictvem. Podobnou službu vám udělají i akustické závěsy nebo designový obraz. Rychlé a efektivní řešení je také protihlukový nátěr. Vybírat se dá z různých barev, takže není potřeba dalšího krytí.
Akustická deska funguje, ale vyžaduje prostor
Největšího odhlučnění dosáhnete pomocí akustických izolačních desek z lisovaných kousků polyureatanové pěny. Ideální je řešit hluk na té straně, kde vzniká. Pak by stačilo nalepit akustické desky rovnou na stěnu. Jestliže jde hluk od sousedů a je s nimi dohoda poněkud náročná, můžete si poradit přístavbou. Konstrukci přístavby lze vytvořit třeba ze dřeva nebo z CD a UD profilů. Důležité je hlavně vytvořit dostatečnou vzduchovou mezeru (ideálně kolem 8 cm) mezi stěnou a akustickými deskami.
Akustická pěna pro odhlučnění domácnosti
V souvislosti se zvukovou izolací se také často mluví o akustické pěně. Ta je vhodná pro odhlučnění denního chodu domácnosti a pro zlepšení akustiky, nikoliv však pro zvukovou izolaci sousedních místností. Akustickou pěnu však můžete použít jako izolační výplň přístavby a dosáhnout tak ještě lepšího výsledku. Chcete-li trochu ušetřit, můžete použít i jiné levnější varianty výplně jako např. minerální či kamennou vlnu.
Jen část problému
Nezapomínejte, že zvuk se nezastaví před ničím. Přestože odhlučníte pečlivě stěnu, stále může přicházet přes strop a podlahu. Stěnami můžete začít, ale efektivnější je vždy řešit zvukovou izolaci komplexně.