Interiéry a nábytek

Co potřebujete vědět o dětských tapetách

Napsal  | 

Dopřejte své ratolesti pokojíček snů. Správně zvolené tapety dokáží divy. Rozveselí nejen zdi, ale i dětskou duši. Navíc uklidní i upoutají pozornost a v neposlední řadě celý pokoj zútulní.

Tapety jdou díky jednoduché manipulaci skvělou variantou pro ty, kteří často a rádi upravují interiér. Vsaďte na zajímavé motivy s pastelovými barvami a vytvořte dětský pokoj, ve kterém budou nejen děti chtít trávit čas.

Fototapeta - Animal Reservation 300x240 cm

Fototapeta – Animal Reservation 300×240 cm

Tipy na začátek

  • Pracujte se vzorky, díky kterým můžete lépe odhadnout odstín. Barvy fotek a jejich zobrazení na monitoru totiž může být zkreslené. Navíc vzorky můžete porovnat s dalšími látkami v místnosti, se kterými budete chtít tapetu sladit.
  • Vybírejte v závislosti na povrchu, na který hodláte tapetovat. Rozlišují se savé (sádrokarton, beton, zeď, dřevotříska) a nesavé povrchy (lamino, umakart, plast, kov, sklo).
  • Ujasněte si, co všechno chcete tapetovat. Nemusíte polepit hned celé stěny v dětském pokoji, ale jen jejich část, nebo třeba vyzdobit dětský koutek v ložnici.

Barvy nepodceňte

Ač byste rádi dětem v mnohém vyhověli, při výběru barev tapety buďte opatrnější. Oblíbených motivů se nemusí vzdát, ale myslete na to, že čím křiklavější a výraznější barvy, tím větší vliv budou na vaše dítko mít. Barvy by měly být v dětském pokoji sice pestré a veselé, zároveň ale jejich kombinace nesmí být přeplácaná. Doporučují se maximálně tři barvy. Studené odstíny působí uklidňujícím dojmem, děti, které naopak potřebují povzbuzovat a nejsou tolik hyperaktivní, prospějí teplé barvy žluté, červené či oranžové. Vždy ale volte tlumené odstíny.

Kromě tradičních a odstínů a motivů lze vybírat i tapety s 3D fototisky. Ty můžete zvolit v motivech oblíbených pohádkových postav, květin, nebo třeba vlastních fotografií na vaše přání. Trendy se staly oblíbené tapety s geometrickými vzory. Holčičky ocení květinové motivy, kluci si zamilují zase tapety s autíčkami. Existuje ale i přehršel neutrálních vzorů v podobě zvířátek či rostlin, které v posledních letech rostou na popularitě. A pokud budete chtít, aby tapety splnily i jiný účel, než ten čistě dekorační, pak se poohlédněte po tapetách s obrázkem mapy světa.

Tapeta zvířátka v lese - 150x105 cm - Murando DeLuxe

Tapeta zvířátka v lese – 150×105 cm – Murando DeLuxe

Bordury a samolepicí dekorace

Pokud nechcete tapetovat přímo celé stěny, pořiďte si vkusné bordury nebo samolepicí dekorace na zeď. Správně zvolené kousky mohou mít výrazný efekt. Některé samolepky můžete měnit a odlepovat dle potřeby. Bordury zase jemně doplní stěnu pomocí samolepicích proužků. Pokud chcete dočasnější řešení za pár korun a nefandíte si na tapetování celého pokoje, pak vsaďte právě na ně.

Dětská samolepka ONDRA

Dětská samolepka ONDRA

Na materiálu záleží

Hledání vhodného materiálu nemusí být běh na dlouhou trať. Do dětského pokoje jsou nejideálnější papírové nebo vliesové tapety. Papírové tapety jsou levnější, zato ale nejsou příliš odolné vůči vodě a oděrkám. Vliesové tapety se vyznačují větší prodyšností, bývají  částečně omyvatelné a navíc tepelně i zvukově izolují. Navíc se jednoduše aplikují. Dalším materiálem je vinyl. Ten je sice omyvatelný a odolný, ale není prodyšný.

Vlastnosti, které oceníte

Do dětského pokoje potřebujete dostatečně odolnou tapetu, která zvládne každodenní kontakt s malými rošťáky. Ať už se bude jednat o upatlané ručičky nebo hrozbu v podobě fixky a pastelek, buďte připraveni na vše. Pořiďte si tapety omyvatelné, které po náročném dni stačí jen přetřít hadříkem, což u čerstvě vymalované zdi zkrátka nelze.  Praktické řešení představují i tapety přetíratelné, které můžete oživit novým nátěrem a nemusíte je hned strhávat a tapetovat znovu.

Dětská samolepka ONDRA

Dětská samolepka ONDRA

Aplikace aneb buďte připraveni

Před aplikací tapet je třeba zeď dobře připravit. Zatmelte menší i větší praskliny, odstraňte staré tapety. Nezapomeňte, že zbytky starých tapet vyhazujte do směsného odpadu a nikoliv do papíru, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Zaměřte se na to, abyste tapetu aplikovali na hladký povrch. Pokud máte křivé rohy, budete muset tapetu v těchto místech seříznout. Připravený povrch napenetrujte, pokud chcete tapetovat na savý podklad. Nesavý podklad stačí před aplikací odmastit a očistit.

Počet rolí, které budete potřebovat, si vypočítáte snadno. Sečtěte si šířku zdi + opakování motivu a výsledek poté vynásobte výškou zdi. Dostanete plochu zdi ve čtverečních metrech. Dále je třeba tuto hodnotu vydělit plochou jedné role, což činí dle evropského standardu 5 m². Hodnoty vždy raději zaokrouhlujte směrem nahoru. Je dobré si také pohlídat tzv. raport, což je vzdálenost opakování motivů.

 

4.9 (98%) 10 vote[s]

Komentujte článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *