S prvním jarním dnem mnozí touží hned skočit do zahrádkářské sezóny. Začněte s čištěním a připravte zahradu na jaro. Jak zachránit zničené rostliny? Jak podpořit jejich růst? Více informací se dočtete v článku.
Nezačínejte příliš brzy
Čištění a údržba zahrady po zimě je první krok, kterým je třeba začít ještě před sázením.
Mrtvé větvičky a vysušené rostliny na okrajích zahrady nemusíte hned odstraňovat. Mohou být cenným biotopem pro ptáky, které hledají místo na hnízdění. Nebo na obdělávání půdy, pokud zem nebude úplně suchá.
Posuďte zdraví rostlin
Pokud je už půda dostatečně suchá, můžete analyzovat. Určete rostliny, které přežily zimu a ty, které jsou poškozené. Mnoho rostlin vypadá mrtvě – jsou suché, křehké, mají odbarvené listy. To ale nemusí na sto procent znamenat, že zimu nepřežily.
Rychlým způsobem můžete zjistit, jestli je dřevěná trvalka anebo větev stromu mrtvá. Stačí lehce poškrábat kůru nehtem. Pokud je tkáň pod kůrou zelené, větev je živá. Je-li ale hnědé, je mrtvá. Podobně je tomu i v případě, že je větev ohnutá a pružná – to také značí její životnost.
Zkontrolujte poškození mrazem
Sníh a mráz mohou poškodit citlivé rostliny, což způsobí, že stonky a listy zhnědnou. Pokud mrazem poškozená rostlina vypadá mrtvá, je tu velká šance, že její kořen a koruna jsou stále životaschopné. Nechte je tak a počkejte na teplejší dny. Do té doby mohou mrtvé větve pomoci izolovat rostlinu před dalším poškozením chladem.
Kolik stříhat a kdy
Mrtvé větve a stonky jsou samozřejmostí každé zahrady. Otázkou ale je, zda je odstranit a do jaké míry. Všeobecně byste s úpravou měli počkat, dokud teploty nepřestanou klesat pod nulu.
Při odřezávání poškozených větví stromů a dřevěných trvalek je odřežte o několik centimetrů nad prvním životaschopným pupenem. Mrtvé stonky loňských trvalek a jiných bylinných rostlin se mohou řezat až po spodek rostliny.
Sestříhání rostlin může stimulovat jarní růst, takže až se vyčasí, můžete vidět, že na odřezaných rostlinách roste spousta nových výhonků a listů.