Na podzim převládá depresivní počasí. Déšť, pošmourno, sychravo a chladno. Nic z toho vám nebude vadit, když se posilníte výbornou kávou nebo kvalitním čajem. Moka konvice a frenchpressy vám pomohou připravit doma úžasné teplé nápoje, díky kterým vás neskolí únava ani podzimní deprese.
Proč si pořídit french press?
Je jedno, jestli této multifunkční konvici budete říkat french press s mezerou nebo bez. Tento pojem u nás zdomácněl v obou variantách. Je na čase, aby zdomácněl i u vás. Určitě jste zaregistrovali, že žijeme v době kávové revoluce. Chvílemi kafe ustupuje čajům, ale ve výsledku stejně vyhraje. Protože energizuje, baví, je součástí rozhovorů a důvodem schůzek. Nebo doplňkem. Pokud patříte mezi kavárenské povaleče, tak víte, že pár návštěv kaváren týdně se prodraží a ne vždy dostanete kávu (nebo potkáte obsluhu), která by vás vystřelila na měsíc. Pokud mezi kavárenské povaleče nepatříte, ale kávu milujete, tím líp. Ať tak či tak, měli byste si domů pořídit frenchpress. Nebo moka konvičku. A speciálně teď na podzim. A taky pokud máte rádi čaj.
Frenchpress na kafe i čaj, pro tři i osm lidí
Dřív se milovníci kávy bez frenchpressů nemohli obejít a proč dnes dávají přednost předraženým kávovarům, to je záhadou. Co se týče ceny, kvality a chuti, frenchpressy leckterý kávovar převálcují. Taky proto, že si v nich můžete připravovat i čaj. Jak ale správný french press vybrat?
Kdo si dá kávu a kolik?
Začněte u toho, pro kolik lidí chcete teplé nápoje připravovat. U kávy nezapomínejte, že je nejlepší čerstvě uvařená, ohřívané kafe už není to pravé, ztrácí aroma i chuť. Pokud byste chtěli konvičku primárně na čaj, volte velikost podle toho, jak velcí čajoví milovníci jste. Standardně se káva z frenchpressu pije z šálků o objemu 100 až 150 ml. Nikdo ale netvrdí, že si nemůžete dopřát poctivý hrnek, který má dvě a půl deci nebo rovnou půllitr. Jen vy víte, jaké množství kávy dokážete snést. K dostání jsou malé frenchpressy, které mají objem cca 250 až 300 mililitrů, ale klidně i ty litrové, takže se určitě nebudete muset uskromňovat.
Myslete na odolnost
Nejklasičtější provedení frenchpressů je skleněné. Což je praktické například při mytí a také stylové, protože když před vás někdo postaví průsvitnou nádobu, ze které se line nádherná vůně a vidíte, jak se kávová zrna s horkou vodou spojují a vytváří elixír života, nemůžete odolat. Pokud se ale chystáte frenchpress brát s sebou třeba na chatu nebo jste trošku nešikovní a občas vám něco upadne, volte raději nerezovou variantu. Fungovat bude na tomtéž principu, káva bude skvělá a jen tak o nového pomocníka nepřijdete. A pokud si potrpíte na design, mrkněte se po kameninových nebo porcelánových kouscích.
Jak připravit tu nejlepší kávu z frenchpressu?
Tipy na to, proč a jaký french press pořídit už jsme poskytli a hodilo by se zmínit, jak se káva připravuje. Výběr kávových zrn je na vás, je jedno jestli preferujete kafe brazilské, etiopské nebo z Kostariky, podstatné je, abyste si pro přípravu kávy ve frenchpressu nechali zrna umlít nahrubo. Sítko v konvičce by nemělo zrna propustit, aby byl výsledný nápoj bez chyby. Dbejte na to, abyste kafe nezalili vroucí vodou, doporučuje se teplota 93° a také je dobré nádobu předem ohřát.
Po zalití vše promíchejte, stlačte sítkem zhruba dva centimetry pod hladinu a nechte odstát cca čtyři minuty. Sedlinu je nutné stlačit na dno a vyčkat, dokud se neusadí. A je hotovo. Nezapomeňte buďto kávu rovnou rozlít, nebo dát do jiné nádoby. Kdyby voda dál pracovala s namletými zrny, nedal by se nápoj konzumovat. Příprava čaje je jednodušší. Ze své podstaty každý čaj vyžaduje jinou teplotu vody na zalití, jinou gramáž a jinou dobu louhování, a proto byste se měli vždy řídit pokyny výrobce, případně dovozce, vaší oblíbené odrůdy.
Moka konvička pro větší intenzitu
Jestliže v kavárně neodoláte espressu, jeho domácí variantu bez kávovaru vám vykouzlí moka konvička. Káva je intenzivnější než z frenchpressu, protože je připravována pod tlakem, který se vytváří v konstrukci konvičky. U espressa se sice vyžaduje tlak 9 barů, ale i 1,5 baru dokáže zázraky. Káva je silná, a proto se konvičky často prodávají v malých provedeních. Jeden šálek by měl být o objemu 30 ml, takže i miniaturní verze nabídne kávičku alespoň pro dva až tři strávníky. Větší kousky o objemu 300 ml vám udělají kafe až pro deset lidí. Původně se tento způsob vaření kávy realizoval na plynových sporácích, konvičky byly hliníkové a například na indukčních varných deskách byste si kávu neudělali. Dnes existují i nerezové varianty a s těmi si silné domácí “espresso” uděláte kdekoliv.
Kafe jako od profíka pro lepší den
K přípravě budete potřebovat kávu umletou jemněji než u frenchpressu, ale samotné uvaření je stejně jednoduché. Kávou naplníte filtr v konvičce, nepěchujte ji, ponechejte ji nadýchanou a pouze ji zarovnejte. Předehřátou vodu nalijte do spodní části konvičky pod pojistný ventil, obě části spojte a důkladně utáhněte. Těsnění je klíčem k úspěchu, pára nesmí nikde unikat. Konvičku postavte na vařič a nechte vodu sevřít. Že je hotovo poznáte po sluchu. Lepší rada neexistuje. Jakmile začne moka konvička klokotat, budete vědět, že máte připravenou kávu bez sedimentu ze zrn, horkou a tak perfektní, že byste s ní dokázali zahajovat každý další den. I ten pošmourný a podzimní, který hned první doušek promění v den plný výzev a příjemných zážitků.