Pamatujete na nadšení herečky Anne Hathaway alias princezny Mii v Deníku princezny, když ji babička ukázala její šatnu? Která žena by netoužila vlastnit pověstnou šatnu Carrie Bradshaw (herečka Sarah Jessica Parker) ze seriálu Sex ve městě?
Šatny jsou chytré prostory, která vám pomohou řešit problém s přemírou nejen oblečení a vhodně ho organizovat na jednom místě. Avšak problém nastává, pokud nežijete ve vlastním rodinném domku, kde si zavčas můžete vyhradit místo na budoucí šatnu. Ale ani v panelovém domě se své šatny vzdávat nemusíte.
Šatna v menším bytě
Pokud architekti mysleli na úložné prostory, pravděpodobně v dnešní novostavbě narazíte na komoru, kterou snadno přebudujete v šatní prostory. Ideální je místnost s oknem kvůli větrání. Odpadají problémy se zatuchnutím. Nicméně šatnu si postavíte i v obýváku jako tzv. “falešnou stěnu” nebo může být součástí vaší ložnice. Jednoduše zmenšíte příčkou nějaký z vašich pokojů.
Zajímavým řešením může být stavba šatny jako průchozí místnosti v jedné z bytových chodeb. Pokud se vám nelíbí ani toto řešení a prostory v bytě jsou opravdu malé, budete se muset prozatím spokojit s vestavnou skříní podél nějaké pokojové stěny. Nicméně pokud využijete celou výšku místnosti, tj. od podlahy až k samotnému stropu, dostane prostory jako v běžné šatně. I vestavná skříň obsahuje různě veliké skříně, komody s organizéry nebo šatní ramínka.
Koupit jde hotové řešení, které seskládáte, nebo si skříně postavíte na míru do pokoje. Případně si poradíte svépomocí. Nezapomeňte před instalací skříně zkontrolovat podlahu i strop. Musí být dokonale rovné, abyste mohli šatní skříň otevírat. Poradíme vám, že korpusy vestavné skříně jsou nejčastěji zhotoveny z dřevotřísky, která je potažená dýhou nebo laminem.
Myslete především na prostor
Většina šaten má úložné systémy na protilehlých stěnách s dostatečnou uličkou mezi nimi. Policový systém se skříňkami přitom sahá obvykle od podlahy až ke stropu. Dole se nejčastěji umísťuje obuv a doplňky (šperky, sluneční brýle a další). Nahoru pak méně často používané věci, například nesezónní oblečení. Do tzv. pásma snadného dosahu (tj. přibližně 75 až 125 cm) dejte oblečení, které nosíte a používáte denně včetně svrchních oděvů.
Ulička mezi dvěma protilehlými stranami šatny by měla být široká alespoň 80 cm, doporučuje se šířka až 100 cm. Na samotný policový systém počítejte s cca 45 cm pro poličku. Běžná ramínka na šatstvo mají kolem 65 cm. Před započetím stavby šatny si přeměřte vaše oblečení, zejména těžké zimní kabáty, a dobře plánujte. Jestli máte málo místa, volte držáky ramínek, které se montují kolmo proti hlavnímu čelu skříně.
Nezapomínejte třídit
I ze sebevětší šatny se může stát místo chaosu, pokud v ní nebude mít systém. Pořiďte si do komod, malých skříní a zásuvek vnitřní organizéry. Ty se vyrábí z celé řady materiálů – plastové, dřevěné, papírové, ale dokonce i z textilu.
Do jednotlivých přihrádek pak umístíte doplňky typu sluneční brýle, šátky a šály. Na šperky užijete speciální šperkovnice nebo závěsné sošky. Pořiďte si malou sošku ve tvaru keramického stromku, kde na jednotlivé větve této “sošky” zavěsíte vaše řetízky a náušnice.