Léta jsou rok od roku parnější a parnější a vysoké teploty často způsobují, že zahrady nejsou úplně podle představ zahradníků. Trávníky žloutnou, květiny a keře usychají a vás bolí ruce od neustálého nošení vody a nekonečného zalévání. Pořiďte si na zahradu důmyslné zavlažovací systémy a mějte zahradu vždy perfektně hydratovanou.
Zavlažovací systém může být trvalý, nebo přenosný
Zavlažovače a zavlažovací systémy mohou být dvojího typu. Buďto jsou na zahradě umístěné trvale, nebo se mohou přenášet. Instalace trvalých podzemních zavlažovacích systémů je finančně náročnější a měla by se přenechat odborníkovi. Jednodušší, levnější a praktičtější variantou jsou přenosné zavlažovací systémy. Ty můžete po zahradě přesouvat dle potřeby, stačí je napojit na přívod vody a zavlažování může započít.
Mobilní zavlažovače pro každou zahradu
Přenosné zavlažovače jsou k dostání v mnoha variantách a pro každou zahradu se najde ten pravý. Hlavní kritérium, které je nutné při výběru zvážit, je velikost zahrady. Malé a střední zahrady okolo 250 m2 dokáží kropit běžné zahradní zavlažovací systémy. Pro větší zahrady jsou pak na trhu velkoplošné zavlažovače, kdy jeden kus dokáže obstarat zahradu o rozměru až 500 m2. Pokud máte velkou zahradu, můžete si pořídit více malých zavlažovačů nebo dva až tři velkoplošné. Vždy myslete na to, že musíte mít možnost jednotlivá zařízení připojit k hadici. Intenzita postřiku se dá u každého zavlažovače regulovat individuálně, podle intenzity průtoku vody.
Kropit můžete ze všech stran
Kompaktní přenosné zavlažovače fungují na principu rozstřikování vody. Nejčastěji fungují díky otáčivému kotouči, který stříká vodu kolem sebe a kropí trávník, případně záhony, v kruzích, nebo kruhových výsecích. Některé typy dokáží kropit také ve tvaru obdélníku. U zahrad, které mají obdélníkové nebo čtvercové tvary, musíte myslet na to, zda dokázal kruhový zavlažovač dostat vodu do všech koutů a míst. Pokud ke kompletnímu zalití nedochází, budete muset párkrát během dne rozstřikovač přemístit na jiné místo, aby se zahrada zavlažila skutečně celá.
Téměř dokonalou verzi zavlažovače představuje zavlažovač překlápěcí, někdy bývá také označovaný jako oscilační. Ten se překlápí ze strany na stranu a dokáže vodu rozstřikovat až do vzdálenosti čtyř metrů (dle výkonnosti) a to ve tvaru téměř dokonalého obdélníku. V určitém bodě stříká voda kolmo k nebi a v těchto momentech může za silného větru dojít ke kropení takových částí zahrady, které měly zůstat suché. Pokud se tedy rozhodnete pro tento typ zavlažovače, myslete na to, abyste si jej neumisťovali příliš blízko posezení nebo třeba sušáku na prádlo. To byste si pak zbytečně místo usnadnění práce zase nějakou přidali.