Kdo má jako součást svého bytu i balkon, ten rozhodně jásá. To proto, že se tak rozšiřuje využitelný prostor nemovitosti. A to nejenom v době letního období. Balkon je možné nechat zasklít, čímž je využitelný doslova po celý rok.
Jaké výhody přinese zasklení balkonů? V první řadě rozšíříte užitnou plochu své nemovitosti o další prostor, který bude možné využívat během celého roku.
Kdo má balkon, ten si toto rozšíření svého bytu rozhodně pochvaluje. To proto, že získá i několik metrů čtverečních navíc. Daný prostor většina lidí využívá k tomu, že si dopřeje oblíbenou cigaretku, má kde pověsit prádlo, nebo zde v létě pěstuje různé rostliny a byliny. Nejde ale o jediné využití. Pokud dojde k jeho zasklení, je možné varianty použití ještě rozšířit. A to hlavně díky tomu, že je možné ho využívat doslova po celý rok.
Jaké jsou klady a zápory zaskleného balkonu?
Pokud se podíváte na hlavní negativum, tak je spojeno s tím, že daný postup bude něco stát. Také bude třeba si opatřit různá povolení. Například od SVJ. Tím ale výčet problémů končí. Dále už má zasklení balkonu jenom samá pozitiva. Jelikož bude zasklený, bude na něm i optimální teplota a tak ho lze využít i jako takzvanou zimní zahradu. Třeba na pěstování rostlin či na příjemné posezení. Také nelze opomenout to, že se daný prostor bude lépe izolován od okolního chladného vzduchu, prachu a hluku. Do interiéru tak skrz okna a balkonové dveře nebude procházet tolik chladu a dalších nežádoucích věcí jako u klasických balkonů.
Ceny jsou příznivé
Investice to sice je, ale ne výrazná. Díky zlepšení izolace a praktické rozšíření lépe využitelné plochy bytu lze na úpravu pohlížet jako na investici. A na kolik vyjde? Roli hraje mnoho věcí od velikosti balkonu, rozsahu prací, použitého zasklení až po cenovou politiku samotné firmy, která vše zrealizuje. Pravdou ale je, že u některých balkonů se lze vejít do ceny okolo několika desítek tisíc. To jasně ukazuje, že se není třeba obávat velkého vydání, které by vyvolávalo jenom možné pochyby.
Co je třeba zařídit?
Pokud jde o technické řešení, nechte vše na oslovené firmě. Ta by měla připravit návrh, cenovou nabídku a orientačně by měla naplánovat délku práce. Ty je vhodné realizovat v teplých měsících, tedy od jara do podzimu. Díky tomu můžete v bytě bez problémů i nadále bydlet – samozřejmě s přihlédnutím k hluku a prašnosti.
Dále je třeba zařídit i povolení. Pokud jde o družstevní byt, tak to bude souhlas družstva. Pokud již existuje SVJ, je třeba získat povolení na shromáždění, popřípadě od výboru. Dále je vhodné konzultovat záměr na stavebním úřadě, jelikož se jím mění vzhled budovy. Ve většině případů však klasické stavební povolení nebude nutné, jelikož se jedná o změnu spíše minimální, která se navíc netýká domu jako celku, ale jenom vaší bytové jednotky.