Dosluhuje vám sporák nebo trouba a plánujete jejich výměnu? Rádi byste něco novějšího s více funkcemi, ale nabídka je až příliš pestrá. Vždyť dnešní trh nabízí plynové, elektrické i varné sporáky. Kombinovat jde plyn s elektrikou. Narazíte na pyrolytické a katalytické trouby. V široké nabídce by se jeden za chvíli ztratil. Proto jsme pro vás v článku vybrali jeden ze spotřebičů, který vám blíže představíme.
Proč multifunkční sporák?
Je vaše chalupa nebo kuchyně laděna do staročeského typu, jak ho znáte z filmu pro pamětníky? Nebo se vám líbí anglický styl? Tak právě multifunkční sporák sem zapadne jako ulitý. Jedná se o kombinaci krbu, sporáku i trouby v jednom. Na několika málo plotýnkách uvaříte oběd, troubou imitující krb si zatopíte nebo upečete staročeské koláče.
Výhoda multifunkčních sporáků spočívá v tom, že se vám postarají o teplo domova, ale můžete na nich i připravovat běžné pokrmy. Tím, že v nich topíte na pevné paliva, nejste závislí na dodávce elektřiny a plynu. Vyjdou vás tedy levněji – ekonomický a ekologický provoz. Ani emisí se nemusíte obávat. Tento typ sporáku jich vypouští do okolí opravdu minimální množství.
Nemusíte se bát, že byste nenašli typ, který vám přesně nezapadne do vašeho interiéru. Na trhu je k dostání celá škála barevných i materiálových provedení. Seženete retro styl do kuchyňky vaší chalupy, ale i sporák v moderním designu do novostavby.
Čím si zatopit?
V multifunkčních sporácích topíme povětšinou dřevem nebo dřevěnými briketami. Ale využít můžete i palety nebo hnědé uhlí. Pokud chcete topit dřevem, myslete na vlhkost použité dřeviny. Obecně se nedoporučuje topit dřevem, jehož vlhkost je vyšší než 20 %. Ani mokré dřevo není ideální na spalování, neboť uvnitř komína se usazují spaliny v podobě dehtu, které pak dýcháte.
Plánujete-li u vašeho sporáku relaxovat, tj. využívat ho i jako krb, topte vyschlým tvrdým dřevem z listnatých stromů. Je to především z důvodů začouzení. Uhlí by rychle zaneslo prosklená dvířka, kterými je tento typ sporáku nejčastěji opatřen.
Sklo hraje prim
Jak už bylo naznačeno výše, skleněná dvířka jsou nedílnou součástí multifunkčního sporáku. Právě díky ním proudí do místnosti více tepla. Co více, můžete za dlouhých zimních večerů pozorovat ohňovou show od šlehajících plamenů. Scéna si nezadá s pohledem do krbu.
I dvířka od trouby bývají často zhotovená ze skla. Můžete tak sledovat, zda se vám moučník nepálí. Navíc trouba bývá opatřena i teploměrem. Jediným pohledem rozpoznáte, zda je potřeba přiložit další polínko, nebo je čas pokrm vyndat ven.
Tvar multifunkčního sporáku bývá obvykle obdélníkový, jak jste na to zvyklí u vaší standardní trouby. Ale není problém zakoupit užší model, nebo si vybrat typ, který připomíná krbová kamna. Pokud naopak máte prostornou kuchyni, zvažte i širší variantu tohoto sporáku. Tento “široký typ” bývá obvykle vybavený elektrickou trouba. S ní je vaření zase o něco snazší.
Na závěr pro vás máme jeden tip. Jednodušší a praktičtější manipulace je se sporákem s dvojitým roštem.