Léto je čas grilovaček, posezení s pivkem a kamarády na terase nebo pod pergolou na vlastní zahradě. Taky jste teď ucítili vůni opečených klobásek a uzené ryby? Pravda je, že uzení oproti páře nebo dušení není zrovna nejzdravější způsob úpravy masa. Především kvůli všudy přítomnému dýmu, který vytváří karcinogenní látky. Ale pokud se uzeným masem nestravujete pravidelně, není zase takový důvod k obavám. Proč si tu a tam nedopřát zpestření v jídelníčku kouskem uzeného z domácí udírny?
Samostatná udírna nebo jako doplněk
Než začnete stavět svoji udírnu na zahradě, měli byste si rozmyslet zásadní věc. Chcete mít udírnu jako samostatný prvek nebo bude součástí jiného zařízení, například grilu? Společně se podíváme pouze na variantu samostatné udírny.
Na trhu jich najdete celou řadu – od hotových řešení na míru, nebo si ji sestavíte jako domeček z lega. Kostky jsou v tomto případě jednotlivé prefabrikované díly. I při výběru materiálů máte širokou nabídku. Firmy vám postaví klidně cihlovou udírnu. Prefabrikované díly jsou pak nejčastěji z nerezu nebo ze dřeva.
Cena udíren se pohybuje od tisíc korun až po částky nad 20 000 Kč. Záleží, jakou funkčnost od ní očekáváte. Nejlevnější jsou přenosné udírny. Střední třída dokáže pojmout kolem 12 kg masa a jsou určené pro všechny typy uzení masa. Luxusem a pro někoho extrémem je pak udírna s izolací. Její nespornou výhodou je celoroční provoz. Ovšem cena odpovídá přidanému komfortu.
Jak vypadá zahradní udírna? V zásadě se skládá ze čtyř základních částí, tj. z ohniště, udicí skříně, kouřovodu a komínu.
Postav třeba udírnu
Nebudete stavět pouze zeď, jak se zpívá ve známé písnička, ale rovnou se pustíte na stavbu vlastní udírny. Myslete na pár základních pravidel, abyste nemuseli řešit nějakou nehodu.
Ohniště musí být postavené níže než udicí skříň
Takže máte dvě možnosti. Buď postavíte ohniště pod udicí skříň anebo ještě jednodušeji, zbudujete systém, kde celé ohniště odsunete zvlášť od udicí skříně. Samotné ohniště se pak skládá ze dvou částí – roštu pro palivo a popelníku, který je umístěn pod roštem. Při stavbě nezapomeňte umístit dvířka k popelníku a do prostoru nad roštem. Kontrolujte, zda dobře těsní a jsou opatřeny tzv. vzduchovou růžicí. Tato růžice umožňuje regulovaný přístup vzduchu skrze dvířka do samotného ohniště.
Udírnu stavte v kopci
Doporučuje se postavit si udírnu ve stráni. Je totiž nutné vytvořit malý spád pro kouřovod, který propojuje udicí skříň s odsunutým ohništěm. Doporučená délka kouřovodu se udává dva až čtyři metry. Jeho průměr by měl být okolo 20 cm.
Prvně stavte ohniště
Tady jde využít starých nevyužívaných kamen, ale můžete si samozřejmě vystavět ohniště zcela nové a podle vás. Myslete ale na to, že ohniště musí být uzavřené a těsné tak, aby se dala regulovat teplota vnitřního kouře.
Rozmyslete si množství
Už na začátku před stavbou byste měli zvážit, jak často a hlavně jak moc toho budete udit. Od množství uzenin se bude odvíjet i velikost udicí skříně.
Pokud už máte postaveno, můžete se konečně pustit do zasloužené odměny. Ale až poté, co si maso vyudíte. Dáte přednost uzení studeným (ze 40 °C na 20 °C, horkým (60 °C se stupňuje ař na 100 °C) nebo teplým kouřem (60 °C)?