Domácí pohoda

Vyspěte se do růžova se správným povlečením

Napsal  | 

Výhody kvalitního spánku snad ani není potřeba sáhodlouze vyjmenovávat – celková regenerace těla, posílení imunity, ale i regenerace rozumových smyslů. Aby ale k regeneračnímu procesu v našem organismu mohlo dojít, je potřeba se vyspat do sytosti, lidově řečeno “do růžova”. Základem je samozřejmě vhodně vybraná postel, jít si zavčas lehnout, nepřejídat se na noc, aj. Ale i nesprávně vybrané ložní povlečení vám nadělá škodu. Podívejte se na tři základní věci, na které je vhodné myslet při nákupu povlečení.

Správná velikosti

Než půjdete do obchodu, změřte si svoji postel, respektive peřiny a polštáře. Nejčastější velikost na peřinu je přikrývka o rozměrech 140 x 200 centimetrů, případně prodloužená varianta 140 x 220 centimetrů. Ale seženete pokrývky o ještě větších rozměrech. Díky zahraničním trendům, zejména pak těm americkým, se na náš trh s povlečením dostává i povlečení 200 x 200 cm, prodloužené pak 220 x 240 cm.

Povlečení by vám mělo sedět na peřiny. Přesahy nejsou žádoucí, neboť se do nich budete v noci zbytečně zamotávat. U výběru ložního prádla na peřinu problémy nebývají. Zato polštáře nadělají větší neplechu díky jejich různorodým rozměrům. Nejlepší je si pořídit polštář už s povlakem.

Barva rozzáří

Zvolená barva povlečení se na první pohled jeví jako nedůležité kritérium při nákupu. Ale i tón barvy má vliv na naši mysl a tedy i usínání. Minimálně byste měli myslet na to, aby vám koupené povlečení ladilo barvou i motivem se zbytkem interiéru.

Trochu vám napovíme, že barva roku 2017 podle katalogů a módních specialistů je citronově žlutá. Jaké barvy se s ní dobře doplňují? Chybu neuděláte, pokud sáhnete po čemkoliv ve fialové, šedé, světle modré anebo po klasice – neutrální bílé.

SCANquilt povlečení SATÉN kola smetanovofialovobéžová 140 x 200/70 x 90 cm

SCANquilt povlečení SATÉN kola smetanovofialovobéžová 140 x 200/70 x 90 cm

Volba materiálu

Záměrně jsme si nechali toto kritérium nakonec, neboť je ze zmíněných tří to nejdůležitější. Je na vás, zda zvolíte klasiku v podobě bavlněného, nebo si radši pospíte na luxusu z hedvábí. Jste-li zimomřiví, pak vás na 100 % zahřeje flanelové povlečení. Nebo to bude osvědčená klasika v podobě krepu? Podívejte se na plusy i mínusy jednotlivých materiálů:

Bavlna:

+ měkká, pružná
+ příjemná pro pokožku
– mačká se – je tedy nutné ji žehlit

Satén:

+ vysoký lesk i pevnost povlečení
+ působí luxusním dojmem
+ existuje i nežehlivá verze saténového povlečení
+ hebké a příjemné na dotek, vhodné tak i pro alergiky
– náročnější na údržbu – nutné vybrat vhodný prací prostředek a prát na nižší teplotu, na satén rozhodně nepatří žádné chemikálie (bělidla)
– vyšší pořizovací cena

Krep:

Vyrábí se ze 100% bavlny, tedy u něho naleznete všechny plusy bavlněného povlečení. Díky krepu ale odpadá nutnost žehlení.

Flanel:

+ hřejivost
+ měkké, jemné
– opět náročnější na údržbu při praní

Ohodnoťte článek

Komentujte článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *