Vyspěte se dorůžova i v parném létě

Vysoké během léta teploty nepolevují ani v noci a ložnice se mění v horké místnosti, ve kterých se nedá usnout. Nemluvě o tom, že se člověk rozhodně nemůže pohodlně přikrýt. Často je ale právě přikrývka příjemný uspávací element. Když si zvolíte vhodné lůžkoviny, můžete se i v létě pod peřinou vyspat dorůžova.

Základem je vzdušná matrace

Základem příjemného letního spaní je vzdušná matrace, která dokáže odvádět vlhkost. Zároveň je vhodné, aby byla antibakteriální a antiplísňová. Tyto vlastnosti může matraci dodat správně zvolený potah. Nejlepší je sáhnout po takovém, který má ventilační 3D mřížku. Ta má podobu lemu a umožňuje správnou cirkulaci vzduchu. Potah by měl být pratelný na cca 60° a prát byste jej měli častěji než během chladnějších měsíců. Aby matrace odvětrávala ještě lépe, uložte ji na lamelový rošt. S takovým základem se vám bude hned spát lépe.

Pečlivě vyberte prostěradlo

Nejdůležitější je při výběru prostěradla jeho odolnost. Ať chcete nebo ne, budete jej muset v létě prát skutečně často. Jen tak si totiž zajistíte příjemný spánek. Sáhnout tedy musíte po kvalitním materiálu, který nebude žmolkovatět, zůstane pružný a bude barevně stálý. 

Zkuste kvalitní kousky ze stoprocentní bavlny, která je k dostání v nádherných barvách a na léto je nejvhodnější. Speciálním druhem prostěradel z bavlněné příze je žerzejové prostěradlo nebo chcete-li materiál jersey, který je na léto také vhodný. Příjemný je i bambus. Za každou cenu se vyhněte hřejivým materiálům, jako je froté, flanel nebo mikrovlákno. Tyto kousky si nechejte raději na zimu.

TP Jersey prostěradlo Premium 190g/m2 180x200 Lososová
TP Jersey prostěradlo Premium 190g/m2 180×200 Lososová

Na léto vyměňte i peřinu

Rozdíl byste měli dělat nejen mezi letním a zimním prostěradlem, ale také mezi letní a zimní přikrývkou. Přikrývka je v létě tou nejproblematičtější částí postele, ze zvyku se chcete přikrýt, možná bez přikrytí ani nemůžete usnout. Bohužel, velké teplo pobyt pod peřinou činí nesnesitelným. Přesně proto byste měli sáhnout po letní přikrývce.

Letní přikrývka musí být lehká, vzdušná a musí perfektně odvádět vlhkost. Lehkost peřin zajistí gramáž a ta musí být nižší než ta u vašich běžných lůžkovin a obvykle se doporučuje rozmezí 600-1200 gramů. O zbytek se postará materiál. Měl by být prodyšný a zároveň savý. Opět je nutné, aby byl materiál pratelný a nejlépe se osvědčuje bavlna. Ta může být doplněná různými povrchovými úpravami, například s chladivým efektem.

Letní povlečení vás ochladí

Abyste si spánek v létě skutečně pojistili, musíte si pořídit také letní povlečení. Povlečení je v přímém kontaktu s pokožkou, a proto je nejdůležitější, aby bylo příjemné na dotek. Zcela logicky každého napadne, že nejvhodnější je chladivý satén. Určitě je skvělou volbou, ale velmi často je vyráběný z polyesteru nebo obsahuje jeho příměs. Satén tedy vybírejte jen ten s označením bavlněný.

Satén nemusí být příjemný každému, velmi dobrou alternativou  ale může být bavlna a to ve formě tzv. renforcé. Ta je velmi jemná a lehká a do horkých nocí ideální. Běžnou bavlnu ve vedru oceníte také a stejně jako u prostěradel můžete sáhnout po bambusu. U povlečení je dobré držet se přírodních materiálů a zkusit můžete také len. Každému sedí něco jiného, ale určitě je dobré najít to, co sedí vám a ušetřit si tak spoustu bezesných nocí.

 

Ohodnoťte článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *