Máte rodinný domek s půdou nebo jste získali byt, jehož součástí je podkroví? Pak jistě přemýšlíte, jak tyto prostory zútulnit a získat tak další obytnou plochu. Děti budou nadšené z toho, že jejich pokojíček má šikmou střechu a mohou přímo z postele sledovat oblohu.
Díky dnešním technologiím a materiálům jako je například sádrokarton není zase tak složité přebudovat podkroví nebo starou půdu v nově omítnutou místnost. Navíc není pravda, že do sádrokartonových stěn nemůžete nic přivrtat. Stačí mít jen ty správné hmoždinky. Pojďme se v dneska inspirovat, jak taková rekonstrukce podkroví může probíhat.
Před rekonstrukcí
Než začnete, je dobré si rozmyslet, co všechno v podkroví budete budovat:
- chcete tady kuchyň, pak nezapomeňte, že bude potřeba vývod na digestoř
- nebo toužíte po koupelně s výhledem na hvězdy, pak myslete na vývod pro ventilaci
Než se tedy pustíte do úprav, poraďte se s odborníky, nejlépe se stavebním architektem. I půda jasně vymezuje hranice bytu, tedy bude zapotřebí si pořídit stavební plány od projektantů a podkroví zaměřit.
Pokud máte za sebou všechny formality a papírování, může začít přestavba. Díky sádrokartonu, střešním krytinám i oknům s vhodným a kvalitním izolačním materiálem vykouzlíte pokojík na míru. Nezapomeňte ani na odizolování střechy a podlahy.
Pomocí již zmiňovaného sádrokartonu zakryjete všechny rozvody topení, odpadu i elektrické vedení, které jsou nedílnou součástí všech stavebních úprav.
Na izolaci si dejte záležet
Ideálně byste měli izolovat stěny i podlahu. V dlouhodobějším horizontu ušetříte za únik tepla. A samozřejmě i nervy, když nebudete poslouchat sousedovy kroky.
Na stěnu pořídíte desky, které jednoduše šrouby připevníte do sádrokartonu. Jako vhodný se doporučuje rozestup 20 až 25 cm. Následně přichází fáze tmelení, kdy zabrousíte a zatmelíte všechny vzniklé spáry a viditelné šrouby z předchozího kroku. Využít můžete i minerální vatu, která se dává mezi dřevěné trámy, tj. do prostor, které jsou otevřené směrem vzhůru.
V případě podlahy máte taky na výběr hned z několika materiálů, které jde využít k odizolování:
- Desky z tvrzené pěny: vhodné zejména pro izolaci hladké betonové plochy. Na podlahu umístěte polyetylenovou fólii (cca o tloušťce 2 cmm) s přesahem 20 cm na kraje. Položené pruhy desek by se vám měly vždy přibližně 30 cm vzájemně překrývat.
- Dřevotřískové desky: jsou nejvhodnější právě na plochy, po kterých se chodí. K trámům se umísťují pomocí tzv. samořezných šroubů.
Pár rad, aby se vám dobře bydlelo
Myslete na to, že pod střechou je více teplo než v běžných prostorách domu nebo bytu. Zejména pak v letních dnech střešní okna vyhřívají prostor mnohem intenzivněji než ta svislá. Pomoci si můžete samozřejmě zakoupením žaluzií, které zabrání vzniklému skleníkovému efektu. Pořiďte si venkovní rolety, vnitřní nejsou tak účinné. Sice nepustí do bytu přímé slunce, ale přes sklo sálá teplo dále do interiéru. Je potřeba krýt tedy i samotná okenní skla a to zvenku.
Střechu s izolací si nechte raději udělat od odborníka. Neboť obalením nosných trámů a krovu si podkroví a celý dům vlastně “zakonzervujete”. Pokud by vám pod střechu zateklo, vlhkost zůstává nadále mezi izolacemi.