K práci potřebujete to správné pracovní prostředí. Ať už se jedná o psaní, práci na počítači nebo relax v sedě, k těmto aktivitám potřebujete pracovní nebo psací stůl. Jak vybrat ten nejlepší, můžete zjistit s námi. Psacích i pracovních stolů existuje spousta, tak se v tom neztraťte a pořiďte si ten nejvhodnější.
Najděte ideální stůl
Pracovní stůl je základním stavebním kamenem dobře odvedené práce. Jsou k dostání v mnoha variantách, a proto si můžete vybrat takový, který vám bude perfektně sedět. Vlastně takový, u kterého se vám bude perfektně sedět. A taky pracovat, vytvářet a klidně i relaxovat. Primárně si musíte ujasnit, co budete u stolu dělat. Je totiž rozdíl, jestli sháníte stůl na ruční práce, stůl vyloženě psací, u kterého budou děti dělat úkoly, případně počítačový stůl, který musí mít určité specifické vlastnosti a příslušenství. Výběr nelze podceňovat, u stolu budete totiž trávit velké množství času, a proto je nezbytné, aby vám vyhovoval po všech stránkách. Pojďte si tedy najít ten nejideálnější.
Základní pravidla pro výběr stolu
Klademe velké nároky sami na sebe, na to jak dobře odvádíme svou práci, a měli bychom velké nároky klást také na naše nástroje. Stůl musí být správně vysoký, s dostatečně velkou pracovní plochou i se správným úložným prostorem. Zkrátka ergonomicky naprosto perfektní, aby vám práci usnadnil. Výška stolu se obecně doporučuje okolo 75 centimetrů. Když ke stolu zasednete, měli byste mít ohnutá kolena a to v úhlu 90 stupňů. Stejně tak byste měli mít ohnuté kyčle a lokty a k tomu vám samozřejmě dopomůže vhodně zvolená polohovatelná židle.
Velikost pracovní plochy se odvíjí od činnosti, které se budete u stolu věnovat. Obecně ale platí, že byste se neměli spokojit s menší plochou než se 120 centimetry na šířku a s 60 centimetrovou hloubkou. Ideální rozměr je potom 160 cm x 80 cm, případně dle potřeby. Pokud si zvolíte stůl se zabudovanými šuplíky, zvažte, která ruka je pro vás dominantní, abyste podle toho, kde budete mít židli, mohli efektivně využívat pracovní plochu.
Myslete také na to, kam v pokoji stůl umisťujete. Velmi důležité je světlo a nenechte se ošálit tím, že lampička postačí. K tomu, aby se vám dobře pracovalo je zapotřebí také přirozené světlo, které tolik nenamáhá oči. Nesmíte také zapomínat na to, abyste si při psaní nestínili dominantní rukou. Pokuste se také stůl postavit na místo, které není v blízkosti topení. Teplo nejen že snižuje životnost některých materiálů, ale také unavuje a mohli byste kvůli němu přijít o cenný čas.
Psací stůl pro školáky i staré pisálky
Jestli jste ještě školou povinní nebo už nikoliv, není tak podstatné, protože psací stůl patří do každé rodiny. Rozdíl je ale v tom, jak často jej budete využívat a hlavně, jestli v něm potřebujete něco přechovávat. Psací stoly jsou totiž dostupné ve variantě s šuplíky, případně úložnými prostory, a také bez. Někomu stačí jeden šuplík, do kterého si uloží vše potřebné, a někdo je pilný student a potřebuje šuplíků šest, aby měl kam dát všechny své učebnice. Můžete si vybrat také stůl, který je úplně bez šuplíků. Ty se dají formou skříňky nebo jiného úložného boxu časem dokoupit. Pokud vybíráte stůl pro školáky, kteří vám ještě porostou, pořiďte si stůl, který má polohovatelné nohy. A jestli vybíráte pracovní prostor pro sebe, vyberte si hlavně tak, aby se kousek do kanceláře nebo obýváku hodil.
Počítač si zaslouží svůj pracovní stůl
Přestože hodně z nás přešlo od klasických počítačů k notebookům, věřte, že pracovat s počítačem na pohovce na klíně, není dobré ani pro vás, ani pro vaši práci. A když na to přijde ani pro váš počítač. Přestože mají notebooky ohebný kloub, není primárně určený k tomu, aby se desetkrát za hodinu ohýbal podle toho, jak se vrtíte na sedačce. Stejně tak vám za nejrůznější krkolomné polohy nepoděkují vaše záda. Počítače, ať už ty stolní nebo přenosné, zkrátka patří na stůl. I u notebooku můžete totiž někdy potřebovat externí klávesnici, myš nebo reproduktory a ty si na konferenční stolek před gauč asi pohodlně nedáte.
U PC stolů je vhodné myslet na příslušenství. Rozhodně vybírejte takový, který bude mít skříňku na stolní počítač, výsuvnou desku na klávesnici, dostatečně velkou plochu na umístění monitoru, případně monitorů, nebo rovnou poličku či stojan na obrazovku. Zároveň je u těchto stolů vhodné, aby měly otvory, kterými provlečete kabely od myši a od reproduktorů, aby stůl působil uspořádaně. Jestli jste pracant každým coulem a máte rádi vše pohromadě, nezapomeňte také na to, že by součástí stolu měla být polička na tiskárnu.
Víc plochy najdete u rohových stolů
Pro ty z vás, kteří nemusí na pracovní prostor šetřit místem, máme jednoznačného favorita ve stolové kategorii. Tím je rohový stůl. Opět nezapomeňte na základní parametry, jako je vhodná výška. Trápit se ale nemusíte pracovní plochou. Tu totiž rohové stoly zpravidla zaručují opravdu prostornou. Můžete si dokonce zvolit takový rohový stůl, který bude zároveň plnit funkci PC stolu a toho psacího. Můžete na něm pracovat, můžete si u něj číst nebo hrát počítačové hry. Většinou jsou také vyráběny se šuplíky a s poličkami, které jsou ideální pro šanony nebo krabice s dokumenty. A děti, než budou dost velké na to, aby zasedly k psaní úkolů, můžou hrát pod těmito prostornými stoly třeba na schovávanou. Je to zkrátka výhra pro každého člena domácnosti.