Už doslova stříháte metr a počítáte poslední dny do porodu. Těšíte se i obáváte zároveň, zda jste něco nepodcenili nebo neopomněli. Přece jenom vás bude brzy o jednoho více a kromě radostí přijdou i starosti. Ale na to teď nemyslete, je na čase si vybrat dětskou postýlku.
“Jak si kdo ustele, tak si lehne,” říká se a u malých dětí to platí dvojnásobně. Vždyť rostou a jejich kostra se vyvíjí. Je proto důležité dbát na kvalitní postýlku i s matrací. Navíc musíte myslet i na bezpečnost. Určitě nekupujte postýlku, která není opatřena certifikátem o bezpečnostních normách. Myslet musíte na kvalitní materiál, zhotovení postýlky i snadnou manipulací s lůžkem. Na co tedy hledět v obchodech?
Postýlka musí růst s dítětem
Předpokládáme, že neplánujete měnit postýlku s každým dalším centimetrem miminka. Ani pro vás není nejpohodlnější v noci vstávat a sklánět se k malému miminku někam na dno postýlky. Pořiďte si proto polohovatelnou dětskou postýlku.
Výškově nastavitelný rošt by měl jít umístit do tří úrovní. Až se vaše dítko začne stavět na nožičky nebo sedět, jednoduše rošt posunete níž. Nehrozí tak nechtěné přepadnutí miminka přes ohrádku. Vy se zase k tomu nejmenšímu nemusíte naklánět.
Chtějte postýlku jedině s kolečky, ať ji nemusíte přenášet po bytě sem a tam. Při nákupu si dobře zkontrolujte brzdný systém koleček.
Komfort pro nejmenší
Postýlku jistě užijete, ale pro nejmenší dítko vám doporučíme dětský koš. Je praktičtější a lépe se s ním manipuluje po bytě, neboť je opatřen kolečky. Koš bývá taky užší, takže miminko má pocit větší sevřenosti, jak bylo zvyklé v matčině bříšku. Dětské koše bývají často doplněné závěsem s tyčkou, na kterou jde umístit hrací kolotoč.
Tyto otáčející se kolotoče nebývají součástí základního vybavení koše, ale na hák je snadno umístíte. Pokud vás hlasité zvuky rozčilují, dobře vybírejte, jakou hračku nakonec koupíte. Ty lepší z nich umí zvuk úplně vypnout nebo mají více módů hlasitosti.
Všichni rádi cestujeme
Nikdo nevydrží sedět několik let doma. Nemusíte s malým dítětem hned cestovat do zahraničí, i v našich končinách je krásně. Přesto budete řešit zásadní věc, kde uložíte malé dítě na noc. Z postele bez ohrádky nebo přistýlky v hotelu by mohlo spadnout. Pak si s sebou zabalte dětskou cestovní postýlku.
Oproti té klasické, která se obvykle vyrábí z masivního dřeva (dubové), je cestovní buď látková, nebo z hliníkové konstrukce. Musí být snadno složitelná a rozložitelná. Sbalíte ji do cestovní tašky a jdete. Dívejte se, zda je součástí základní výbavy i ochranná síťka proti hmyzu. Pokud je v černé barvě, krásně dítě ochrání i před slunečním svitem. I cestovní postýlky mohou obsahovat kolečka, takže s ní budete moci popojíždět.
Kam s úložnými prostory
Bydlení není nafukovací a s novým členem domácnosti vám úložné prostory začnou docházet ještě rychleji. Pokud máte podobný problém, dívejte se po postýlkách, které obsahují spodní šuplík na kolečkách. Někdy je možné tyto šuplíky k základní výbavě dokoupit. Vždy je chtějte i s kolečky, ať jste mobilní.
Tip na závěr: nad postýlkou bývá volné místo. Přišroubujte skříňku nebo poličku s věcmi pro miminko. Nebo na jeden z boků ohrádky umístěte kapsář.