Výběr dětské postele je přirozenou aktivitou, která čeká jednoho dne snad každého rodiče. Jak to ale zvládnout, když je na trhu tak široká nabídka? Sice nejde o žádnou alchymii, ale při pohledu na tolik dětských postelí bychom se nedivili, kdyby se vám z toho zatočila hlava. Nebojte se. Poradíme vám, jak na to!
Každé dítě by mělo mít možnost cítit se ve svém pokoji příjemně, pohodlně a bezpečně. Přispět k ideálnímu zařízení umí hlavně dětská postel. Ta totiž nemusí být pouze místem nočního odpočinku, ale také jakýmsi nástrojem na denní hry, či dokonce pomocníkem při plnění domácích povinností.
Navíc, některé dětské postele poskytnou nejen vám, ale i vašim ratolestem, funkční rozměr v podobě úložného prostoru.
TIP: O tom, jak ukolébat děti snadno a rychle, si můžete přečíst v jednom z našich předchozích článků tady.
Jak na výběr dětské postele?
S volbou dětské postele vám nejlépe pomůže věk a výška vašeho dítěte. Kromě toho se však určitě zaměřte i na velikost dětského pokoje, ve které bude postel umístěna, či na parametry dětské postele, mezi které patří například rozměr.
Pro jaký rozměr se rozhodnout?
Když to vezmeme pěkně od samého začátku, nemůžeme opomenout dětské postýlky. Ty by měly být výškově nastavitelné, abyste je později mohli použít i jako ohrádky, ve kterých si může váš mrňous hrávat. Když ale vyroste, bude potřebovat něco větší.
Dočasným řešením může být malá dětská postel s rozměry 70 x 140 cm, resp. 70 x 160 cm, v níž se bude zaručeně cítit pohodlně a bezpečně.
Pokud byste však hledali něco na delší dobu, sáhněte raději po klasické posteli s rozměry 80 x 200 cm, resp. 90 x 200 cm. Počítejte však s tím, že vám, tedy vašim dětem, zabere v pokoji podstatně více místa.
Zajímavou alternativou je i takzvaná rostoucí postel, jejíž délku lze postupně upravovat podle toho, jak vaše dítě roste.
Který typ dětské postele je nejideálnější?
Co se týče provedení dětských postelí, jde především o subjektivní volbu zákazníka.
Pokud hledáte řešení pro dva mrňousy najednou, výhodnou koupi může představovat dětská patrová postel.
Do jisté míry vám ji může připomínat i dětská vyvýšená postel. Místo pod ní ale vaše děti využijí na hraní, situování psacího stolku či pohovky s televizorem nebo jako úložný prostor.
Když už jsme se opřeli o slovní spojení úložný prostor, nedá nám nezmínit ani dětské postele s úložným prostorem, který může sloužit jako místo na hračky.
Za zmínku však stojí i „bláznivější dětské postele“, které mají podobu například autíček, lodí, letadel nebo barbie domků. To ale není nic pro starší děti. Na druhé straně, ty můžete potěšit například dětskou postelí s přistýlkou, takzvanou rozkládací postelí. Kromě toho, že přistýlka poskytne plnohodnotné místo na přespání pro jejich kamarády, poslouží i jako ochrana před případným pádem z postele.
Proměnu postele vám ale zaručí i netradiční dětské povlečení, které můžete měnit, dle libosti.
Nezapomínejte na materiál a bezpečnost dětské postele.
Kromě všeho, co jste se dočetli v předešlých řádcích, mějte na paměti, že dětská postel by měla být především zdravotně nezávadná, pevná, bezpečná a odolná.
Dalším plusem je, pokud se vyznačuje snadnou údržbou.
V souvislosti s materiály můžeme konstatovat, že určitě nesáhnete vedle, pokud zvolíte masiv s případnou kombinací kování. Cenově dostupnější alternativou mohou být zase dětské postele z LTD a MDF desek.
Věděli jste, že výběr roštu má přímý vliv na životnost matrace? Zatímco pružný lamelový rošt poutá pozornost vysokou nosností, laťkový rošt zaujme dostupnější cenovkou.
Na závěr nám nezbývá, jen dodat, abyste měli vždy na prvním místě bezpečnost a ne cenu. To platí především v případě patrových a vyvýšených postelí, u kterých by měly být bezpečnostní zábrany či bočnice samozřejmostí. Bezpečným řešením mohou být i zaoblené tvary konstrukce dětských postelí.