Vstoupit chcete správně do nového roku, do nové životní etapy a tak nějak do všeho. Doslova ale potřebujete doma vstupovat do jednotlivých místností. K tomu potřebujete mít ty správné interiérové dveře. Takové, které ušetří místo, pokud je to třeba, nebudou vrzat, budou skvěle vypadat a budou plnit své funkce. Dveře musíte vybírat s rozvahou, aby vám opravdu sloužily a vydržely. S následujícími tipy si vyberete ty pravé.
Interiérové dveře se vybírají hlavně okem
Při výběru vchodových dveří hraje velkou roli jejich bezpečnost. Zámky, případně jiné bezpečnostní vychytávky, není radno podceňovat, a proto je dobré poradit se při koupi s odborníky a dveře si zakoupit na míru vašemu domovu. U interiérových dveří budete vybírat především okem. Dveře by měly váš interiér pěkně podtrhnout a působit jako zajímavý a vhodný prvek. Zároveň však dveře plní mnoho funkcí, nejen že umožňují přístup do místností, zároveň je od sebe také oddělují. Jsou izolační a to nejen co se týče hluku, ale například také teploty. Každá domácnost má na dveře jiné požadavky také podle toho, jak velký prostor si můžete dovolit dveřím poskytnout. A u toho byste měli začít.
Do prostorných místností klidně volte klasiku
Některé domácnosti mají štěstí na prostorné místnosti a pokud mezi ně patří i ta vaše, můžete se s dveřmi vyřádit. Na trhu existují sice různé varianty dveří, ale klasika je klasika. A tou jsou tzv. dveře otočné. Otevírají se pomocí kliky a křídlo dveří může směřovat doleva nebo doprava podle potřeb místnosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o tu nejklasičtější verzi, nabídka je prakticky nekonečná a co si vymyslíte, že vaše dveře musí mít, už pravděpodobně vymyslel někdo před vámi. A přesně z toho důvodu jsou otočné dveře opravdový luxus. Dovolí vám totiž pořídit si jakýkoliv odstín, materiál, druh výplně, rozměr i tvar.
Skromnější prostory si zaslouží posuvné dveře
U místností, které jsou prostorově skromnější, můžete volit dveře posuvné. Nebojte se, že jejich pořízení zahrnuje zásahy do stavebních konstrukcí. Umisťují se sice do zdí, ale pouze jeden typ. Druhý lze umístit na zeď a to díky speciálním kolejničkám. I posuvné dveře vám nabídnou širokou škálu typů, nebudete se tedy muset při výběru vůbec omezovat. Obrovskou výhodou je samozřejmě úspora místa. Přidanou hodnotou je potom jejich „provoz”, respektive velmi tichý pohyb dveří. U klasických, otočných, panty velmi často vyluzují nelibé zvuky, kterých se u posuvných dveří bát nemusíte. Navíc se s nimi opravdu snadno manipuluje a jsou tedy vhodné i do domácností s dětmi.
U otočných a posuvných to nekončí
Posuvné a otočné dveře nejsou jediné typy dveří, které si můžete pořídit, jsou to pouze ty nejrozšířenější. Pokud vás nezaujmou, nebojte se, že se budete muset uchýlit ke korálkovým závěsům. Další možností jsou skládací a lítací dveře. Skládací dveře byly dříve velmi populární, jsou z více kusů, které se díky ohebným kloubům složí. Mohou se skládat částečně do prostoru, případně za zárubeň dveří, přičemž v obou verzích jsou prostorově velmi úsporné. Oproti tomu lítací neboli kyvné dveře vyžadují dvakrát více prostoru než dveře otočné. Hodí se do prostorných místností nebo například jako předěl mezi kuchyní a obývacím pokojem s jídelnou.
Dodržte rozumný rozměr
I u dveří platí základní pravidla, kterých je dobré se držet. Tím hlavním je šířka zárubní. Základní šířka dveří je 600 mm a ta musí být z bezpečnostních důvodů při stavbě domu dodržena. Z praktických důvodů je pak rozumné nechat si nějakou rezervu. Přestože dveřmi o šířce 600 mm snadno projde dospělý člověk, doporučuje se tento rozměr na méně frekventovaná místa, jako jsou koupelny nebo spíže. Frekventovanější pokoje si zaslouží dveře širší, mimo jiné i kvůli stěhování nábytku. Optimální jsou tedy rozměry od 700 do 900 mm, přičemž obvyklá výška interiérových dveří je okolo 1950 mm.
Vyberte vhodné zárubně a kování
Výběr dveří není to jediné, co vás čeká. Musíte si také vybrat zárubně a kování. U zárubní, neboli dveřních rámů umístěných ve zdi, můžete volit mezi dvěma typy řešení. Dveře mohou být falcové a bezfalcové. U těch falcových jsou vždy zřetelně viditelné hrany po obvodu dveří, které vystupují do prostoru. Bezfalcové dveře vždy přesně dosedají do rámu a splývají se zárubněmi v jednu plochu. Zárubně mohou být dřevěné nebo ze stejného materiálu jako dveře. Vždy pečlivě dbejte na dekor, aby se vám nestalo, že se na první pohled vzhled dveří „tluče” se vzhledem zárubní.
Co se týče kování, fantazii se meze nekladou, právě tyto prvky jsou tou zajímavou částí dveří a jsou dostupné v nejrůznějších odstínech kovů, ale i v běžných barevných provedeních. Vybrat si můžete rozetové kování nebo štítové. Liší se od sebe tím, že u rozetového je klika oddělena od otvoru na zámek. U štítového kování je klika s otvorem na zámek součástí jednoho kusu. Tento typ je cenově dostupnější, ale také mnohem standardizovanější.
Dveře musí ladit
Přestože mohou být dveře akcentujícím prvkem v místnosti, alespoň s něčím by měly ladit. S podlahou, nábytkem, s okny, nebo alespoň s výraznou barvou v interiéru. Nedoporučuje se vnímat dveře jako hlavní kontrastní prvek, nikde však není dáno, že musí být ve stejném dekoru nebo odstínu jako podlaha. Naopak, zrovna s podlahou mohou klidně kontrastovat. Vždy si ale vyberte něco, k čemu dveře půjdou, jedině tak totiž dokáží plnit všechny své funkce, včetně té dekorační.