Žádná jiná místnost nevyžaduje takovou organizovanost jako kuchyň. K tomu, abyste v kuchyni dokázali opravdu báječně kouzlit, potřebujete ty pravé kuchyňské skříňky. Vybírejte si kuchyňské skříňky ve správných rozměrech, tak aby byly funkční a maximálně vám vyhovovaly.
Ujasněte si, kolik místa potřebujete
Jestli existuje nějaká místnost v domě, která vyžaduje odpovídající uskladnění, je to kuchyň. Nejde jen o uskladnění potravin, ale také o nádobí a další nezbytnosti. Kuchyňské skříňky vybírejte důkladně. S ohledem na to v jaké části kuchyně se skříňky nacházejí a podle toho co v nich budete uchovávat. Abyste si celý proces usnadnili, pomůže vám rozdělit si kuchyň na tři zóny: zónu okolo lednice, okolo dřezu a na zónu vaření. Jakmile si prostor takto rozdělíte a přizpůsobíte zónám výběr skříněk, bude se vám v kuchyni kralovat přímo božsky.
Ledničkové centrum je základ
Oblast okolo lednice slouží jako místo, kde začíná příprava pokrmů a zároveň je to místo, kam potraviny přinášíme. Tedy, když je koupíme, potřebujeme je někde uschovat. Z tohoto důvodu by mělo být ledničkové centrum co nejblíže vchodu do kuchyně, odkud přicházíte s nákupními taškami. Zároveň je vhodné mít poblíž lednice (nebo naproti) část kuchyňské linky, kde si nákupní tašky odložíte a co nejrychleji suroviny uklidíte.
Myslete na to, že u lednice se budete věnovat základní přípravě pokrmů, a proto si v její blízkosti umístěte horní kuchyňskou skříňku, do které uložíte základní náčiní. Po ruce byste měli mít mixér, mísy, odměrky, hrnky, sítka nebo struhadlo. Pokud vám to prostor dovolí, pořiďte si ještě jednu horní skříňku, do které uschováte menší kuchyňské spotřebiče, jako je toustovač nebo domácí pekárna. Linku byste si těmito malými spotřebiči neměli zaskládat, a proto je vhodné schovat do skříněk také tyto přístroje a to už jen proto, abyste si usnadnili úklid linky. Věčné přeskládávání věcí vám totiž v kuchyni nic neusnadní a už vůbec ne úklid.
Špajz nebo dolní kuchyňská skříňka na suché ingredience
Pokud máte doma prostor pro špajzku, patříte k těm šťastnějším kuchtíkům. Není totiž nic lepšího než prostor, do kterého můžete téměř neomezeně nakupovat zásoby. Suché ingredience neodléhají zkáze tak rychle, takže jsou jako zásoby ideální. Jestliže špajz budete teprve budovat, umístěte jej v blízkosti ledničkového centra. Suché suroviny jsou často potřeba během přípravy pokrmů, a proto byste je měli mít po ruce. Ti, co spižírnu nemají, by si měli v tomto centru vyhradit na suché ingredience některou ze skříněk. Vhodné jsou spodní skříňky, protože jsou bytelnější a tak udrží větší množství sklenic, plechovek nebo balení mouky. Kdyby se vám podařilo vyhradit si na suché potraviny přímo spodní rohovou skříňku, přiblížíte se ke spižírně jak nejvíc můžete, protože tato část linky nabízí nejrozsáhlejší prostor.
Oblast kuchyňského dřezu vyžaduje spoustu prostoru
Pro maximální výkonnost v kuchyni byste měli oblast kuchyňského dřezu umístit mezi ledničkové centrum a pracovní plochu, kde dochází ke skutečnému vaření. Vzhledem k tomu, že dřez je v kuchyni maximálně využívaný, je vhodné umístit jej do středu kuchyně. Okolo dřezu si udržujte prázdnou kuchyňskou linku, tedy bez zbytečností, co zabírají místo. Oblast dřezu totiž potřebujete jednak přípravě jídla (k čištění potravin, ke krájení) a také k mytí nádobí a k úklidu po jídle obecně. Proto je důležité, aby byla tato část prostorná a pokud není, tak alespoň ji nemějte zaskládanou zbytečnostmi.
Tato zóna se neobejde bez kuchyňské skříňky pod dřez. Odpadkový koš, případně nádoby na recyklovaný odpad, by měly být umístěny právě v této skříňce, stejně jako například smetáček s lopatkou, případně čistící prostředky, které v kuchyni potřebujete. Jestliže máte v kuchyni myčku, snažte se umístit ji co nejblíže k zóně dřezu a k odpadkovému koši. Zbytky potravin tak snadno můžete vyhodit, případně některé kusy nádobí můžete před skládáním do myčky alespoň trošku opláchnout.
Zóna dřezu = zóna každodennosti
V okolí dřezu by se měly také nacházet jednotlivé kusy kuchyňského náčiní, které se používají každodenně. Situujte si tady také šuplíky a zejména šuplík na příbory, případně na nože, prkénka a další nástroje, které se používají také ve studené kuchyni. Zároveň by v této oblasti měly být skříňky na běžné nádobí jako jsou talíře, misky na polévky nebo různé druhy sklenic, které denně používáte. Hrnečky si pokud možno postavte do části, kde máte kávovar nebo rychlovarnou konvici. Každé umístění vybírejte tak, aby logicky usnadňovalo manipulaci a jednotlivé kroky přípravy.
Oblast skutečného vaření si vymazlete
Poslední zóna je ta, kde se odehrává vaření. V té nesmí chybět sporák, trouba, mikrovlnná trouba a skříňky na hrnce, pánve, pekáčky a koření. Tady musíte mít skříňky úplně na vše, co k vaření budete potřebovat. Nesmíte zapomenout na nástroje, které vám usnadní manipulaci s horkými hrnci a pánvemi. Zároveň si pokud možno do horních skříněk dejte servírovací mísy, tácy a další náčiní, které budete potřebovat k servírování, abyste jídla servírovali vždy ještě horká. A aby byla správně ochucená, musíte mít po ruce pořádný výběr koření. Koření umístěte podle toho, jakou máte dominantní ruku. Abyste se časem díky perfektnímu umístění naučili i nějaké kuchařské/žonglovací triky, kterými dokážete, že v kuchyni rozdělené na zóny umíte perfektně kralovat.