Úterý, 7 února, 2023

Nové články

Veletrh úspor energií v Hodoníně se letos koná začátkem Února

První ze série stavebních výstav se letos koná v Hodoníně v prostorách Domu kultury Horní Valy pod názvem STAVBA – TEPLO – ENERGIE Hodonín...

Stavební veletrh Veleton proběhne online poslední lednový víkend se soutěžními cenami za více než 500 000 Kč

O víkendu 28.– 29. ledna 2023 si zájemci o stavbu, rekonstrukci, vytápění a snížení energetické náročnosti bydlení nechají poradit od profesionálů na největším online...

VÝSTAVIŠTĚ V PRAZE LETŇANECH ZVE PŘÍZNIVCE DEKORACÍ A DÁRKŮ NA LEDNOVÝ VELETRH S JARNÍ A LETNÍ TEMATIKOU PRO ROK 2023

Výstavní hala 2 v PVA EXPO PRAHA rozkvete v termínu od 19. do 21. ledna 2023 jarní a letní atmosférou. Zveme všechny milovníky dekorací,...

Svatebnímu veletrhu Pardubice bude opět patřit poslední týden v lednu

Poslední týden v lednu patří už tradičně Svatebnímu veletrhu Pardubice. 28. a 29. ledna 2023, v budově ČSOB Pojišťovny na Masarykově náměstí v Pardubicích...

Všechno o víně: Jak vybrat víno, regál a stojan na víno

Stojany na víno už dávno nejsou jen praktickým vybavením archivů a vinných sklepů. Mohou se také stát součástí každodenní domácnosti, doplnit kuchyň nebo obývací pokoj, poskytnout prostor pro několik lahví a zároveň se stát důležitým designovým prvkem.

Francie není jedinou vysněnou zemí milovníků vína. I v našem regionu se pěstuje vinná réva a vyrábí se lahodná vína. Pokud chcete dát najevo svou lásku k vínu, můžete si do interiéru pořídit elegantní stojan na víno, ve kterém bude víno vždy připraveno k pití.

Dejte svou zálibu najevo

Rozumíte vínu a rádi si ho dopřáváte? Nechcete svou vášeň skrývat, ale naopak ji začlenit do svého života? Proč ne. Od nepaměti se lidé ve svých domech a bytech obklopují věcmi, které mají rádi. Stojan na víno tak může být nejen účelnou součástí domácnosti, ale může se stát i jakýmsi srdcovým a estetickým doplňkem. V dnešní době je navíc sortiment opravdu široký.

Nejprve se však podívejme na to, jak víno vybrat.

Jak vybrat dobrou láhev vína?

Nabídka na trhu je obrovská, a proto si udělejte čas na nákup. Těchto šest kroků vám pomůže vybrat ten správný.

Krok 1. Zjistěte si své preference

Znalost toho, co vám chutná nebo nechutná, vám pomůže vyloučit některé možnosti. Víno může být z fantastické, ale pokud neodpovídá vašim chuťovým pohárkům a preferencím, je třeba hledat dál.

Položte si následující otázky:

Dáváte přednost červenému nebo bílému vínu, případně oběma?
Vadí vám tanin (přirozeně se vyskytující ve slupkách hroznů)?
Pokud nesnášíte tanin, vylučte:

  • Cabernet Sauvignon
  • Nebbiolo
  • Sangiovese
  • Shiraz

Vyhněte se lahvím z levého břehu Bordeaux (převažuje Cabernet Sauvignon), Barolo a Barbaresco, Chianti, Rosso a Brunello di Montalcino, Super Tuscans a severní Rhôny.

Místo toho vám bude lépe chutnat Pinot Noir, Merlot, Tempranillo, Grenache, Gamay a Malbec.

Máte rádi kyselá vína?
Zkuste třeba tyto:

Bílá: Sauvignon Blanc, Chenin Blanc, Ryzlink rýnský bílá vína
Červené: Nebbiolo, Cabernet Sauvignon, Gamay, Pinot Noir
Viognier, Gewurtztraminer, Chardonnay.

Dáváte přednost vínům s vyšším obsahem alkoholu nebo s nižším obsahem alkoholu?

Nejvíce alkoholu obsahují italská vína a červená vína ze zemí s teplejším podnebím.

Dáváte přednost starším vínům, nebo spíše ovocným a svěžím?

Vůně starších vín jsou získané chutí. Je to podobné jako s aromatickým sýrem – buď ho milujete, nebo nenávidíte.

Máte raději těžké nebo lehké víno?

Pokud máte rádi jednoduchá a snadno pitelná vína, máte na výběr. Tato vína jsou mladší a často levnější. Pokud dáváte přednost těžšímu vínu, můžete si připlatit, zejména pokud sáhnete po starším víně.

Krok 2. Nastavte si rozpočet

Dobré levné víno neexistuje. Pokud chcete dobré víno, připravte se na vyšší cenu. A pokud chcete kvalitní francouzské víno, připravte se na to, že za podobně kvalitní víno z jiné země zaplatíte dvojnásobek.

Krok 3. Budete jíst s vínem?

Také tento aspekt je třeba před výběrem dobré láhve vína zvážit. Pokud chcete pít víno samostatně nebo jen s malým občerstvením, zvolte bílé, ovocné červené s menším obsahem taninu nebo šumivé víno.

Pokud se ji chystáte uvařit k večeři, dodržujte tyto zásady:

  • těžší víno k těžšímu jídlu, lehké víno k lehkému jídlu,
  • podávání sladkého vína k dezertu,
  • víno s vyšším obsahem alkoholu se hodí k těžšímu jídlu,
  • snažte se sladit původ vína s původem jídla (např. italské víno s italskými pokrmy, španělské víno se španělskými pokrmy atd.),
  • pokud máte pochybnosti o barvě vína, volte klasiku: bílé k bílému masu, červené k červenému.

Krok 4: Proč pijete víno?

Představte si své oblečení a šatník. Oblékáte se pro různé příležitosti. Stejný princip platí i pro víno. Na večírku nebo rodinné večeři si pravděpodobně vyberete jinou láhev.

Krok 5: Nakupujte víno ve specializovaných obchodech

Většina vín prodávaných v běžných obchodech a supermarketech spadá do kategorie kvalitních vín. Pravděpodobnost, že najdete něco vynikajícího, je však poměrně nízká. Víno je opravdu nejlepší kupovat u vinařů a ve vinotékách.

TIP: Kvalitní vína najdete ale třeba v Makru, případně ve specializovaných e-shopech malých vinařů.

Stojan na víno: Na co se zaměřit?

Pokud jste ve svém domě našli vhodné místo pro stojan na víno, je čas vyrazit na nákupy. Vybírejte podle vkusu, ale také podle praktických parametrů. Především je třeba zvážit, kolik lahví chcete tímto způsobem prezentovat, zda ponechat prostor pro budoucí rozšíření vitríny, jaký materiál bude dobře ladit s designem vašeho interiéru, atd.

K dispozici jsou stojany na jednu láhev. Mají podobu úsporného, ale zajímavého stolního doplňku. Většinou se jedná o jednoduchou kovovou konstrukci. Můžete se ale také poohlédnout po rozměrném stojanu na deset a více lahví. Tuto možnost ocení zejména zarytí milovníci vína, kteří rádi a často baví své přátele. Zároveň mají doma dostatek místa pro toto jednoúčelové příslušenství.

Jaký materiál a typ stojanu na víno mám zvolit?

Stojany na víno dnes mohou mít nespočet podob. Může se jednat o klasický dřevěný regál, ale také o různé designové a dokonce i umělecké varianty. Kovové modely se hodí spíše do moderních a minimalistických interiérů.

Skvělým tipem jsou však i kreativnější plastové vzory. V chalupářském a rustikálním prostředí oceníte kusy z masivního dřeva. Stojany mohou být určeny k umístění na stůl, na podlahu i na stěnu. U závěsných variant se jen ujistěte, že je stojan opravdu poctivě upevněn.

Stojan versus stojan na víno

Víno potřebuje specifické podmínky. Stojan v domácnosti by proto neměl sloužit k delší archivaci lahví, ale spíše k jejich včasné spotřebě. Pro delší skladování lahví v běžném bytě je ideální chladicí regál na víno, který zajistí optimální prostředí.

Těšíte se, až si otevřete další láhev z domácí sbírky?

Víno po ruce – Vinotéka

Mít sklad vína po ruce v pohodlí domova – to by si přál každý milovník dobrého vína. Moderní domácnost však již dávno nemusí trpět – nabízí se jedinečná příležitost pořídit si praktický a stylový vinný sklípek, díky kterému můžete kdykoli potěšit návštěvu vínem.

Skladujete víno?

První otázka, kterou byste si měli položit před pořízením vinného sklepa, je, zda víno skladujete dlouhodobě, nebo zda vína střídáte a často je konzumujete. Podle toho byste se měli řídit, protože krátkodobé skladování nevyžaduje stejné podmínky jako dlouhodobé skladování. Pro dlouhodobé skladování dobrého vína je důležitá teplota a vlhkost, což vám potvrdí každý poctivý vinař. Pokud chcete jen vystavit příležitostnou láhev vína, kterou dostanete od přátel, postačí vám dřevěný nebo kovový stojan na víno. Pokud jste však milovníci vína, pak existují dva základní typy stojanů na víno.

Dva typy vinoték

Existují dva základní typy vinoték. První z nich je také jednodušší. Jedná se o klimatizovaný jednozónový vinný sklep s klimatem podobným vinnému sklípku pro nenáročné. Můžete však také investovat do moderní temperované vinotéky s několika teplotními zónami. Taková vinotéka potěší i skutečné znalce – můžete v ní skladovat různé druhy vín při teplotách vhodných pro přímé podávání. Každý milovník vína si zde najde něco podle svého gusta a může snadno zapůsobit na své hosty.

Kapacita vinného sklepa

Chystáte se koupit vinný sklep? Zvažte jeho kapacitu a podle toho se rozhodněte. Zamyslete se nad tím, kolik lahví vína v průměru skladujete, a podle toho si pořiďte ideální velikost vinotéky. Nezapomeňte, že do vinotéky nebudete ukládat pouze zakoupené lahve vína, ale také například dárky, které dostanete při různých příležitostech. S kapacitou souvisí i velikost vinotéky. Proto si dopředu promyslete, kde se vaše vinotéka stane chloubou vašeho interiéru, aby do něj dokonale zapadla.

Vzhled vinotéky

Na vzhledu záleží. Vinotéka musí být v souladu s nábytkem. Zkrátka a dobře přináší do domácnosti určitý šmrnc. Záleží také na víně – nemusí dobře snášet ostré sluneční světlo, proto jsou tak důležitá tónovaná skla nebo neprůhledná dvířka vinotéky. Barva vinotéky by měla ladit s interiérem domácnosti.

Design polic

Dominantním prvkem při výběru správného stojanu na víno je také samotné uložení. Dřevěné police jsou oblíbené a optimální, protože dobře vypadají a udržují správnou vlhkost. K dispozici jsou však také drátěné nebo kovové stojany na víno.

300x300-products-1416408011.gif

Cena stojanů na víno

Posledním aspektem výběru, který patří mezi důležité, je cena. Udělejte první krok k investici, abyste si pak mohli v klidu vybírat a filtrovat dostupné stojany na víno. Pokud si však chcete udělat opravdovou radost, nebojte se vyšší investice. Kvalitní vinotéka se o vaše milované víno dobře postará a odmění vás příjemnou chvilkou se sklenkou vína v ruce.

Latest Posts

Veletrh úspor energií v Hodoníně se letos koná začátkem Února

První ze série stavebních výstav se letos koná v Hodoníně v prostorách Domu kultury Horní Valy pod názvem STAVBA – TEPLO – ENERGIE Hodonín...

Stavební veletrh Veleton proběhne online poslední lednový víkend se soutěžními cenami za více než 500 000 Kč

O víkendu 28.– 29. ledna 2023 si zájemci o stavbu, rekonstrukci, vytápění a snížení energetické náročnosti bydlení nechají poradit od profesionálů na největším online...

VÝSTAVIŠTĚ V PRAZE LETŇANECH ZVE PŘÍZNIVCE DEKORACÍ A DÁRKŮ NA LEDNOVÝ VELETRH S JARNÍ A LETNÍ TEMATIKOU PRO ROK 2023

Výstavní hala 2 v PVA EXPO PRAHA rozkvete v termínu od 19. do 21. ledna 2023 jarní a letní atmosférou. Zveme všechny milovníky dekorací,...

Svatebnímu veletrhu Pardubice bude opět patřit poslední týden v lednu

Poslední týden v lednu patří už tradičně Svatebnímu veletrhu Pardubice. 28. a 29. ledna 2023, v budově ČSOB Pojišťovny na Masarykově náměstí v Pardubicích...

Populární

Garáž nemusí být jen garáží

Garáže už dávno neslouží jen jako místo, kam na konci dne zaparkujete své milované auto. Kromě auta do garáží patří nářadí, ponk, děláme si...

Jak vybrat podlahovou vázu a čím ji naplnit?

Když se řekne váza, představí si většina lidí spíše účelovou keramiku, kde hlavní roli hraje samotná živá rostlina. Podlahové vázy ale mohou samy o...

Dětské koberce na hraní potěší i rodiče

Zabavit ty nejmenší členy rodiny je nezřídka nadlidský úkon. Přesně z tohoto důvodu je skvělé, když si děti najdou bezpečnou aktivitu, který je zaměstná...

Jak si vybrat piknikový koš na letní stolování v přírodě?

Snídaně v trávě po boku svého partnera to je snem každé ženy. Do čeho však sbalit dobroty a pochutiny včetně potřebného jídelního servisu? Do...

3 tipy, jak využít sklep na maximum

Sklep se nemusí stát místem, kde vládne tma, vlhkost, nepořádek a plíseň. Naučte se tuto součást vašeho bydlení využít na maximum. Skvělou inspirací vám...