Slovo rustikální je odvozené z latinského sousloví “opus rusticum”, což se dá do češtiny přeložit jako venkovské nebo také selské. Z toho je patrné, že rustikální styl bude tíhnout k venkovskému způsobu života. Představit si můžete velké prosvětlené místnosti, kde to bude dýchat jednoduchostí s trochou exkluzivnosti, ale rovněž i přírodními motivy. Pojďme v článku zpátky do minulosti. Zastavme se v období renesance a baroka, vždyť právě tyto historické epochy napomohly vzniknout rustikálnímu stylu, a to nejenom v interiérech.
Zámecká exkluzivita ve spojení s přírodou
Nebojte se, že s rustikálním stylem u vás doma sáhnete do bláta. Ba právě naopak, v poslední době se zase více dostává do popředí českých domácností. Ovšem je potřeba vědět, po jakých barevných kombinacích musíte sáhnout a s jakými materiály je zkombinovat. Inspirujte se právě renesancí a barokem.
Sáhněte po velkolepých kusech nábytku, robustních závěsech u vašich oken. K tomu přidejte přírodní materiály a drobné romantické dekorace. Přesně toto je kombinace, která přemění váš domov na rustikální komůrku anglického zámečku. Určitě se nebraňte ornamentům, porcelánu nebo tapetám na stěnách.
V rustikálním stylem se nebojte retro, recyklace ani upcyklace, tj. nechte vyniknout starý nábytek. Čím starší a napohled omšelejší nábytek (či dekorace), tím lepší a originálnější do vaší nové domácnosti. Právě rustikální styl napomáhá vracet starým kouskům nový život.
Samozřejmě se držte přirozenosti. Nepotřebujete drahé starožitnosti a pozlacený nábytek. Naopak, přirozenost a původnost jednotlivých věcí by měla vyniknout ve vašich místnostech. Vybírejte mezi kamenem, dřevinami a volte přírodní barvy – hnědá, zelená…
Přírodní materiály hrají prim
Jak už výše zaznělo, hlavním rysem rustikální domácnosti jsou přírodní materiály, dekorace a motivy. Ve většině stylech vládne dřevo, co se týče použitého materiálu. Ale v tomto případě nesahejte po skříních na míru ani rovných liniích. Zapomeňte na všechno, co doslova dýchá novotou. Nejlepší je trochu omšelý nábytek. Zkusit můžete i ten patinovaný. Hezký je i jemně opracovaný nábytek – jemná dekorativní řezba. Například u čajového stolečku nebo židliček. Postele naopak chtějte velké až robustní.
Zaměřte se i na správný výběr textilií. Tady si stačí vzpomenout, jak vypadaly barokní komnaty. U oken visely těžké závěsy z přírodních materiálů, jako jsou len a bavlna. Barvy by rovněž měly být přirozené, tj. různé hnědé a zelenkavé odstíny. Ornamentům a různým dekorům se raději vyvarujte. V jednoduchosti je prostě síla. Pokud už nějaký vzor na potazích chcete, pak volte co nejjednodušší, například proužky.