Užijte si léto díky větrákům

Letní měsíce mohou být náročné. Vysoké teploty život ztěžují, zejména pokud zrovna nelenošíte u vody. Abyste nemuseli celé léto trpět, je dobré využít všechny vychytávky, které jsou k dostání a léto si tak zpříjemnit nebo dokonce užít. O krok blíž příjemnému létu budete, když si pořídíte větrák nebo chcete-li ventilátor.

Když klimatizace není možnost

Větráky nebo ventilátory jsou často tím nejlepším a nejvýhodnějším řešením. Klimatizace mohou být finančně náročné, do některých prostorů ani není možné takové zařízení umístit a pro někoho je navíc náročné klimatizaci snést. V takových případech je nejlepší poohlédnout se po jednodušším řešení a pořídit si větrák. Větráky a ventilátory pracují na principu rozproudění vzduchu a mohou vám v létě přinést skutečnou úlevu. Pokud si je pečlivě vyberete.

Začněte od stropu

Mezi základní typy větráků patří ty stropní. Umisťují se do místností, které mají dostatečně vysoké stropy a mohou rozproudit vzduch v celém prostoru. Jedná se o nejbezpečnější variantu větráků, jsou proto vhodné do místností, kde se pohybují děti. Obvykle mají velmi tichý chod a hodí se do obývacích pokojů nebo ložnic, zkrátka na místa, kde odpočíváte nebo dokonce spíte. Stropní větrák může dokonce nahradit lustr, protože velmi často je právě světlo jeho součástí.

Stropní ventilátor CasaFan Helico 132 broušený chrom - buk
Stropní ventilátor CasaFan Helico 132 broušený chrom – buk

Stolní větrák umístíte kamkoliv

Opakem statických stropních ventilátorů a větráků jsou větráky stolní nebo stojací. Stolní větráky jsou menší a můžete si je postavit na jakýkoliv kus nábytku. Stojací větráky jsou obvykle větší a stojí na podlaze. U obou typů je ale velkou výhodou to, že jsou mobilní a můžete si je postavit opravdu kamkoliv podle potřeby. Jedná se o nejběžnější a nejlevnější kusy, které jsou efektivní a od neúnosného vedra vám určitě pomohou. Jejich nevýhodou může být hlasitější provoz, a proto se hodí do pokojů, ve kterých se neukládáte ke spánku.

Zkuste netradiční sloupový ventilátor

Netradiční jsou takzvané sloupové ventilátory a jejich největší výhodou je, že zabírají velmi málo prostoru. Tradiční stojací nebo stolní větráky mají otočné hlavice, které zabírají mnoho místa a potřebují prostor, aby se mohly otáčet. Sloupový ventilátor vypadá jako tubus, který postavíte na pár centimetrů čtverečních a můžete větrat. Jsou vhodnější do menších místností, protože mají nižší výkon, výhodou ale je, že jsou také tišší. Nabízí dokonce noční režim, takže si můžete pokoje ochlazovat i v noci a to za naprosto tichého provozu.

S větráky musíte být opatrní

Větráky vám mají usnadnit horké letní dny a vytvořit příjemné ovzduší. Nesmíte ale zapomínat, že fungují na principu točení vrtulí, a proto mohou být velmi nebezpečné. Typ větráku vždy volte s ohledem na to, zda máte děti nebo domácí mazlíčky a myslete na to, kam větrák umisťujete. Jedině pokud budete větrák používat zodpovědně, bude vaším pomocníkem.

Myslet byste měli také na spotřebu energie. Některé větráky mohou být velmi energeticky náročné a i ty méně náročné byste měli vypínat, pokud opouštíte byt. Větrák rozproudí vzduch okamžitě, a proto není potřeba, aby běžel, když doma nejste. A věřte, že to je přesně to, po čem v létě budete toužit, chladný vzduch v pár vteřinách, bez zbytečného provozu a spotřeby energie navíc.

4.5 (90%) 32 vote[s]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *