Léto je v plném proudu a tak se nám často stává, že je to doma díky slunečnímu svitu a vysokým teplotám k nevydržení. Jak si ale v bytě či v domě udržet příjemné klima? Několik tipů vám napoví, jak si domů nepustit nepříjemné horko.
O tom, že se nejlépe spí v chládku, už dávno víme. Možná právě proto se v létě často v noci převalujeme a nemůžeme spát. Horko je nepohodlné a je dobré se ho zbavit. Jak si ale pomoci? Dodržováním pravidel, která vám pomohou udržet si doma chládek v létě.
Větrat? Jedině v noci!
Lidé si často mylně myslí, že když vyvětrají, bude v bytě nebo domě příjemněji. Opak je pravdou – otevřením okna si jen pustíte domů horký vzduch a bude vám tak ještě hůř. Zapomeňte v létě na denní větrání a otevřete okna až v pozdních hodinách, kdy se teploty znatelně snižují. Nejenže budete lépe spát, ale budete mít doma také snesitelnější teploty ve dne. Nezapomeňte tedy před spaním otevřít okna, která brzy ráno zase zavřete.
Kvalitní stínění
Pustit si slunce do domu chcete, ale ne v létě, kdy se pak váš byt změní na vyprahlou Saharu. Slunce je přítel, ale ne v tomto ohledu. Nezapomeňte tedy pořídit kvalitní stínící techniku, která zabrání vstupu slunečních paprsků k vám domů. Ideální formy jsou samozřejmě s označením thermo. Dobrou volbou jsou také venkovní rolety nebo žaluzie. Když se vyhnete slunci, vyhnete se také horku doma.
Řízený průvan
Chcete-li ochladit místnost, zkuste to obyčejným průvanem. Jedno okno otevřete méně, druhé více. Vytvoříte tak průvan, který v místnosti sníží teplotu až o několik stupňů. Je to především tím, že donutíte rychleji proudit vzduch a ten se tak příjemně ochladí. Podobně šikovné řešení nabízí také domácnost, kde máte jednu místnost chladnou. Jestliže je vaším záměrem snížení teploty v jednom z pokojů, zkuste v chladném prostoru otevřít okno na malou škvírku. V pokoji, který chcete ochladit, otevřete okno dokořán. Průvan přinese studený vzduch z chládku tam, kde ho chcete mít.
Větrák
Klasický větrák vzduch doma neochladí. S čím však může pomoci, je rychlejší ochlazení večer, kdy je venku chladnějí než ve dne. Pokud chcete rychle snížit teplotu vzduchu přes den, pak vám pomůže trocha ledu, umístěného před větrák. Každopádně však jde pouze o dočasné a jednorázové ochlazení, které navíc není úplně praktické.
Klimatizace
Nejde-li to jinak, nabízí se stará dobrá možnost zakoupit klimatizaci. Mobilní klimatizace bývá levnější, ale chládek zabezpečí pouze v určitém prostoru. Vestavná nástěnná klimatizace do bytu přináší komfort, ale nevýhodou může být její cena a nutné stavební úpravy. Nakonec tedy bude jen vás, zda investujete pro své pohodlí a kolik.