Krásně vyuzenému masu z domácí udírny se snad téměř nic nevyrovná. Udíren je na trhu nespočet druhů. Některé mají ohniště přímo pod udicí komorou, jiné bokem, aby uzení probíhalo chladným kouřem.
Můžete si ji postavit sami, nebo pořídit hotový výrobek, který vám dopraví až na zahradu. Pokud rádi stavíte, pak si stačí koupit prefabrikované díly a ty složit do výsledné podoby. Většinou se vyrábějí z nerezu, nebo dřeva. Pořídit jde i kombinované a multifunkční udírny, které obsahují gril nebo pec a pizzu.
Přenosnou nebo pevnou udírnu?
Před samotným nákupem zvažte, jak chcete udírnu využívat a kde ji umístíte. Volit můžete mezi přenosnými a pevnými udírnami.
Ty přenosné mají omezenou kapacitu surovin. Zvládnou jich vyudit přibližně 5 kg. Můžete je ale vzít kamkoliv, jsou skladné a lehké. Patří sem stolní udírny, které se hodí především na uzení ryb. Oblíbené jsou i teleskopické, které se vyznačují malou váhou a dobrou skladností.
Na pevné stanoviště se hodí spíše udírny, které pojmou okolo 10 až 12 kg surovin. Navíc umožňují udit jak ve svislé poloze, tak i na roštu. Pokud však máte velké plány a hodláte udit pro více lidí, volte udírnu, která pojme 15 až 25 kg surovin.
Zděná nebo nerezová?
Na zahrady se hodí zděná udírna, která může být součástí zahradních grilů nebo krbů. Suroviny umožňuje vyudit na všechny způsoby a díky klapce jde u ní regulovat přívod vzduchu.
Izolovaná udírna je dvouplášťová nerezová varianta, která se vyznačuje dobrou izolací. Díky tomu umožňuje celoroční provoz. Kombinuje topení dřevem i topnou spirálou s možností regulace teploty. Vyrábějí se i s komínkem, díky kterému ji můžete napojit na externí kouřovod.
Zdrojem tepla nemusí být jen dřevo
U většiny udíren je zdrojem tepla a kouře oheň, který vzniká spalováním tvrdého dřeva. Olše, dub, ořech nebo švestka jsou nejčastějšími pomocníky. Moderní udírny však využívají i elektrické topné spirály, které dopomáhají k požadované teplotě a vývinu kouře. Výrazněji tím snižují spotřebu dřeva a umožňují snadnější regulaci tepoty v udírně.
Různé způsoby uzení
Šunka, salámy a klobásy se nejčastěji udí studeným kouřem při teplotách 12 až 25 °C a vlhkosti 75 až 85 %. Doba celého procesu se pohybuje v řádu dnů až týdnů. Tento typ uzení je dosti náročný a u nás jen velmi málo používaný.
Oproti tomu uzení teplým kouřem je častější. Maso se udí při teplotě 30 až 60 °C po dobu několika hodin. Takto vyuzený produkt se vyznačuje kratší dobou trvanlivost oproti výrobku připravenému za studena.
Nejrychlejším způsobem je uzení horkým kouřem. Probíhá při teplotě 50 až 90 °C po dobu maximálně několika hodin. Výsledné produkty nemají dlouhou trvanlivost a ani tak výraznou chuť.