Taky nostalgicky vzpomínáte na hrátky s ostatními dětmi na pískovišti ve školce. Tu letěly hrábě přes celou ohrádku, tam se zase plácala bábovička v podobě kohouta a jinde kluci stavěli most. Proč tuto zábavu nedopřát i našim dětem. Pokud vlastníte rodinný domek se zahradou, tak máte z půlky vyhráno. Teď už jen ta druhá půlka – jdeme stavět.
Jak na ohrádku pískoviště
Na začátek doporučujeme si rozmyslet, jestli chcete ohrádku kolem pískoviště dřevěnou nebo plastovou. Více výhod vám přináší ta plastová, pokud ale lpíte na tradicích a více dáte na ekologii, pak zvolte dřevěnou.
Dřevěné prkna či laťky slučte na čtyřech stranách k sobě. Nezapomeňte vytahat zavčas třísky, ty by byly v dětských ručkách opravdu nepříjemné. Pokud si nechcete hrát s hoblováním a smirkováním dřeva, pak využijte fólie a potáhněte jí vnitřní stěny pískoviště.
Zapomenout byste neměli i na samotné dno pískoviště. Tráva a všemožný plevel se budou snažit dostat všude. S výhodou využijete starých textilií, jako je například vyhozený koberec v garáži. Podobně vám poslouží i zbytek z kuchyňského linolea.
Na závěr buďte kreativní a natřete dřevo na veselejší barvy. K malování můžete přizvat i děti, ať si ohrádku ozdobí podle jejich fantazie. Ostatně hrát si tam budou ony.
Jestli se vám nechce “si hrát” s dřevěnou ohrádkou a řešit bezpečnost dětí, pak kupte plastovou verzi. Na trhu seženete plastové výlisky, které mnohdy v balení obsahují i víko. Odpadá tak problém s deštěm a promoklým pískem. U dřevěných ohrádek si víko vyrobíte sami, nebo si pohrajete se stříškou.
Na písku záleží
Co by to bylo za pískoviště, kdybyste po stavbě ohrádky nedodali i písek. Jedná se o hrací místo pro vaše ratolesti, tak při výběru a nákupu myslete na kvalitu. Ať už zvolíte libovolnost jemnost/hrubost písku, vždy po prodejci vyžadujte certifikaci o zdravotní nezávadnosti.
Máte-li malé děti a většinu času tráví stavěním báboviček, pak kupte nejjemnější písek (označuje se taky jako frakce 0/4) nebo tzv. hrubší vypraný písek (jeho frakce je 0/8). Na sypačské práce je vhodnější tzv. kačírek. Jeho frakce nese označení 4/8. Výhodou kačírku je, že děti si s ním vyhrají i mimo samotné prostory pískoviště. Nebude se jim tolik bortit a snáze z něj uplácají různé tvary bábovek a pískových staveb.
Pár rad na účelové pískoviště
Před samotnou stavbou si rozmyslete velikost pískoviště. Nemáme teď na mysli pouze šířku a délku. Ta je obvykle závislá na rozměrech vaší zahrady či jiných prostor ke hraní. Zásadní je i samotná výška pískoviště. Než stavět vysoký plot kolem dokola, které malé dítě stěží přeleze, radši vykopejte jámu. Do ní dřevěné nebo plastové pískoviště zapustíte.
Při stavbě pískoviště se často zapomíná na další věc – stín. Sami tušíte, že není ideální stavět jakýkoliv dětský hrací koutek na místě, kam po celý den dopadají slunečný paprsky. Alespoň kousek stínu je nezbytný.
Nakonec nezapomeňte ani na fakt, že děti si nehrají jen v prostoru vymezeném pro pískoviště. Budou obíhat kolem dokola. Proto byste už při stavbě pískoviště měli myslet na to, jak vyřešíte okolí samotné stavby.