Málo světla, suchý vzduch a střídání horka z radiátorů s průvanem od oken. Tím vším nevědomky škodíte svým pokojovkám během zimy. Jak se o ně tedy starat, aby se jim dařilo?
Zimní měsíce jsou pořádná zkouška pěstitelských dovedností. Zatímco na jaře a v létě rostliny nahazují jeden list za druhým, v zimě stejným tempem dokážou listy shazovat. Za vším pravděpodobně stojí nevhodná péče. Stačí ji upravit a pokojovky se dočkají jara bez újmy na kráse. Čím pokojovým rostlinám v zimě prospějete a čím jim naopak uškodíte?
Omezte zálivku
Pokojovky v zimě šetří síly a nespotřebují tolik vody jako v létě. Přílišnou zálivkou je můžete zabít. Mokrý substrát vede ke hnilobě kořenů, které pak nezvládnou zásobovat rostlinu vodou. Ta se pak zdá suchá a dalším zalitím tento proces ještě prohloubíte. Méně je tedy více. Většina pokojovek snáší lépe chvilkové sucho než přemokření. Rostliny si mnohdy o vody řeknou samy – listy jsou měkčí a lehce svěšené.
TIP: Pro vlhkomilné rostliny můžete pořídit samozavlažovací květináč.
Zajistěte dostatek světla
Zatímco v létě se dařilo rostlinám i dál od oken, v zimě se nedostatek světla projeví. Předejít vytahování stonků za světlem, případně opadávání listů způsobené nedostatkem světla, vyřešíte tak, že květiny přemístíte blíž k oknu. Když tuto možnost nemáte, zvažte umělé přisvětlení pomocí speciálních LED světel. Dnes pořídíte za pár stovek širokospektrální světla, která jsou pro oči příjemnější než UV světla.
Nedávejte květiny k topení
Horký vzduch od radiátoru rostliny vysušuje a v kombinaci se studeným vzduchem od oken může být fatální. Většina pokojovek má ráda teplotu okolo 15 až 22 °C, což pobyt u radiátoru nemůže zajistit. Na druhou stranu bývají radiátory pod okny, která jsou pro zimní umístění vhodná díky dostatku světla. Vyzrát na to můžete třeba tak, že parapet rozšíříte a tím rostliny odizolujete.
Dejte pozor na průvan
Umístění u oken má ale ještě další riziko – a tím je průvan. I květiny se totiž mohou nachladit. Studený vzduch způsobuje opadávání listů a celkové oslabení rostliny. Nelze však paušalizovat, některé rostliny takové umístění zvládají bez újmy, z jiných vám po chvíli může zbýt akorát holý stonek. Proto si u každé rostlinky nastudujte, jaké podmínky jí vyhovují.
Hnojte jen střídmě
Zatímco v době vegetačního růstu se doporučuje hnojit jednou za 14 dní, na podzim postupně snižte frekvenci hnojení a v zimě nepřihnojujte vůbec.
Zvyšte vlhkost vzduchu
Zejména panelákové pokojovky trpí malou vlhkostí vzduchu. 30% vlhkost není žádná výjimka. Ulevit jim můžete pravidelným rosením nebo tím, že květináč umístíte na podmisku s kamínky, které zalijete vodou. Nejefektivnější řešení je pak pořízení zvlhčovače vzduchu, díky kterému se bude dýchat lépe i vám.
TIP: Pokud máte tvrdou vodu a na listech se tvoří mapy z vodního kamene, roste je destilovanou vodou.
Pravidelně kontrolujte výskyt škůdců
Škůdci se vyskytují celoročně. Sucho a zimou oslabené rostliny jsou pro ně dokonalá hostina. Pravidelně kontrolujte listy i ze spodní strany, abyste při jejich výskytu zasáhli včas.
Při převozu květiny pečlivě zabalte
Abyste si z obchodu přivezli životaschopnou rostlinu, zabalte ji na převoz tak, aby nepromrzla ani neutrpěla tepelný šok.
Nepřesazujte
A že novou rostlinu hned přesazujete do lepšího substrátu? Vydržte do jara, v zimě takový zásah rostlina úplně neocení. Pokud se vám nelíbí květináč, ve kterém jste rostlinku zakoupili, pořiďte jí stylový obal na květináč.