Domácí pekárny zažily boom před pár lety a od té doby se těší stále větší oblibě. Upéct si doma vlastní chléb je luxus, který si každý z nás chce dopřát. Domácí pečivo je zdravější a chutnější než to kupované, můžete snadno kontrolovat, jaké alergeny máte v těstě a teplý chléb si můžete dopřát klidně v neděli. Dřív byla výroba domácího pečiva dřina, s domácí pekárnou ale budete mít hotovo během okamžiku a skoro bez námahy. Tak se staňte tím nejlepším pekařem široko daleko. S domácí pekárnou se vám to povede.
Pekárna nepeče jen chleba
Často se obecně věří, že v domácí pekárně upečete jen chléb a budete tak odsouzeni ke konzumaci jen tohoto druhu pečiva. Není to tak, v pekárně si můžete spoustu různých pečiv. Některé kousky pekárna skutečně nezvládne, ale rozhodně vám s nimi může pomoci. V pekárně si totiž můžete udělat alespoň těsto a výsledný kousek pečiva dopečete v troubě. Některé typy mají i program na zavařování a vy si tak můžete k pečivu vyrobit i domácí marmeládu!
Pekárny jsou vlastně takové spojení několika spotřebičů, dá se říct, že je to hnětač, vařič a trouba dohromady a ušetří vám nejen čas a peníze, ale také místo. Obvykle je možné v nádobě, která je určená k pečení, také vařit nebo zavařovat. Hnětač vám uhněte jakékoliv těsto si jen vymyslíte a díky nástavcům dokážete v pekárně upéct i bagety nebo rohlíky. Každá pekárna nabízí trošku jiné funkce, ale v zásadě můžete od každého výrobku očekávat skutečně mnoho.
Jak velký chléb si dáte?
Základním parametrem, který musíte při výběru domácí pekárny sledovat, je velikost nebo hmotnost pečiva, které dokáže pekárna zpracovat a upéct. Vyrábí se totiž malé pekárny, u kterých velikost chleba začíná na 500 g, ale existují také pekárny, které vám dokáží upéct až dvoukilový bochník. Plýtvání jídlem je v dnešní době velký problém, a proto byste před koupí pekárny měli zvážit, jak velké kusy pečiva dokáže vaše domácnost spořádat.
Od velikosti pečiva se odvíjí také velikost pekárny. Domácí pekárna obvykle není spotřebič, který by vyžadoval příliš mnoho prostoru, ale přece jen ji nemůžete schovat do šuplíku. Aby pekárna pekla tak, jak má, potřebuje stabilní podložku a nejlépe peče na kuchyňské lince. Pekárna na kuchyňské lince se také snadněji obsluhuje a její používání bude určitě častější, když ji budete mít na očích. Myslete na to, že pekárna potřebuje prostor nad sebou, aby se dalo pohodlně otevírat víko a manipulovat s těstem i nádobami. Nosnost kuchyňské linky by pak měla zvládnout cca 5-8 kg navíc, což je váha pekárny.
S programy dokážete kouzlit
Neskočte na lep vysokému počtu
Programy, které pekárna nabízí, jsou parametr, po kterém byste určitě měli koukat. Díky programům budete moci pekárnu využít na nejrůznější věci. Nenechte se ale ošálit jejich vysokým počtem. Některé pekárny totiž nabízí mnoho programů, ale ty se vztahují například k jednomu druhu pečiva a k jeho propečenosti a nemůžete s nimi už vyrobit nic jiného. Pečlivě si proto prohlédněte, jaké nabízené programy jsou.
Pečte bez lepku
Velkou výhodou domácích pekáren je, že máte absolutní kontrolu nad tím, z čeho je pečivo vyrobené. Některé pekárny proto nabízí také speciální program na pečení bez lepku. Celiakie je častý důvod pro koupi domácí pekárny a bezlepková těsta se zpracovávají trošku jiným způsobem než těsta běžná. A proto, pokud chcete péct hlavně bez lepku, sáhněte po pekárně, která nabízí tento program.
Odložte si start
Naprostá většina domácích pekáren nabízí také možnost odloženého startu. Můžete si tak vše připravit a v určitý čas mít napečeno. Můžete tak třeba vstát do bytu provoněného teplým pečivem a začít den skutečně pozitivně. Některé pekárny ale nejsou vhodné na noční používání, mohou být hlučnější a rušit nejen vás, ale i sousedy. Při výběru tedy mrkněte také na to, zda se užívání pekárny doporučuje během noci, případně zda má pekárna nastavení nočního režimu, kdy je její provoz skutečně tichý.
Vyberte si správnou formu
Obvykle jsou domácí pekárny k dostání ve třech variantách, co se týče pečících forem. Formy na pečení mohou být nerezové, keramické nebo teflonové a každá forma má své specifické vlastnosti.
Nerezová forma nejvíc vydrží
Forma, která skutečně nejvíc vydrží, je nerezová. Nerez prostě nepoškodíte ani nepoškrábete, ale bohužel můžete v něm pečivo připéct. Nerez není úplně nejvhodnější materiál, který dokáže pečivo perfektně upéct při vysoké teplotě a hrozí tak, že se vám chléb spálí. Pekárny, které mají obvykle nerezovou formu, proto nabízí možnost regulace teploty, abyste pekli pomalu a chlebík si upekli do křupava a ne do černa.
Keramická forma také leccos vydrží
Velmi dobrou volbou je keramická forma. Nemusíte se bát, že bude vážit metrák, není vyrobená celá z keramiky, má pouze keramický povrch. Pod ním je lehká slitina, která má dobré pečící vlastnosti a ne příliš velkou hmotnost, a proto se s formou dobře manipuluje. Díky keramickému povrchu je forma velmi odolná proti poškození a má dlouhou životnost.
Teflon je nejběžnější a levná varianta
Nejběžnější a nejdostupnější variantou je forma teflonová. Ta je stejně jako keramická forma tvořena slitinou, která je potažena teflonovým filmem. Teflon je náchylný na mechanické poškození, může se poškrábat dokonce i od semínek, které přidáte do těsta. Na druhou stranu je ale nejlevnější, velmi dobře se v něm peče, snadno se udržuje čistý a chléb z takové formy vypadne během vteřiny.
Pekárna je skvělá investice do zdraví
Domácí pekárna nemusí nutně znamenat, že budete mít levnější pečivo. Kvalitní suroviny totiž také něco stojí, a proto můžete po pár výpočtech přijít na to, že vás chleba i bagetka stojí o něco víc než v supermarketu. Vůbec se tím ale nenechte rozhodit. Uvědomte si, že máte naprostou kontrolu nad tím, co si do svého pečiva přidáváte. A to je hodnota, kterou nevyčíslíte v pár korunách. Tak se pusťte do zdravého pečení ještě dnes!