Taky se někdy divíte kolik odřezků zeleniny a ovoce vyhazujete do koše? Pokud nemáte morčata, které nepohrdnou žádnou z těchto pochutin, bývá biologický odpad hlavní složkou našich košů. Uvažujete o změně, ale nevíte jak na to? Zkuste domácí kompostování.
Říkáte si, co byste dělali doma s kompostem? Že doma nemáte místo? Jak by to všechno doma asi smrdělo? Do vašeho stylu domácnosti se vlastně nic takového nehodí… Všechny tyto otázky můžete hodit za hlavu. Na dnešním trhu seženete vermikompostery, které se hodí do každé domácnosti. Navíc se jedná o designové kousky, takže vám jej budou obdivovat všechny návštěvy.
Tu žížalu nechej, kypří půdu
Tato slova nám říkaly naše babičky, když jsme venku našli žížalu a jako děti zkoumaly, co vše vydrží. Právě žížaly hrají důležitou roli při kompostování. Při něm se využívá zejména schopnosti žížal přeměňovat rostlinné zbytky na velmi kvalitní organické hnojivo tzv. vermikompost. Ke své práci potřebují ideální podmínky. Optimální teplota je 20 °C a přiměřená vlhkost půdy je nutností, stejně jako dostatek vzduchu.
Vermikompostér snadno umístíte na chodbu, balkón, do garáže, dílny, kuchyně nebo do kanceláře. Druhů žížal je u nás nespočet. K vermikompostování použijte žížalu hnojní (Eisenia fetida), kterou lze běžně najít na zahradě v kompostu. Nebo si kupte speciálně vyšlechtěné tzv. kalifornské hybridy (Eisenia andrei), které se rychle množí a dokáží intenzivně přeměňovat bioodpady a organické zbytky.
Čím krmit?
Žížaly nepohrdnou žádnými zbytky ovoce, zeleniny nebo částečně zkompostovanou trávou a listím. Vhodné jsou taky těstoviny a vařená zelenina. Milují kávovou sedlinu nebo namočené proužky papírové lepenky. Nevhodné jsou mléčné výrobky, zbytky masa a tuky. Množství odpadu se odvíjí od počtu žížal. Asi 0,5 kg žížal zkonzumuje za den okolo 0,25 kg odpadů, což je zhruba množství, které vyprodukuje čtyřčlenná rodina za den.
Nic nepřijde na zmar
Produktem usilovné práce malých pomocníků je menší množství velmi kvalitní hlíny, která se hodí třeba do květináčů. Vermikompost obsahuje živiny a růstové látky pro rostliny. Příznivě působí na vytváření kořenů rostlin a na jejich celkový vývoj. Při dodržení postupů je možné mít kompost i několik let a každých pár měsíců z něj získávat kvalitní substrát.
Správné zásady:
- ideální jsou kalifornské žížaly;
- teplota okolo 20 °C;
- stálá vlhkost substrátu (tak akorát);
- ze začátku nevhazujte sluky z brambor a tykví;
- vyhněte se plesnivým věcem, cigaretám, masu a tukům.
Nechcete kompostér kupovat? Vyrobit ho můžete např. z kbelíků s víkem nebo z plastových krabic. Návodu na internetu existuje nespočet. Na 1 kg kompostovaného odpadu týdně potřebujete asi 0,2 m2 plochy.