Slamák není žádný hanlivý název pro panáka, který straší na poli. Ani žádnou další postavičku typu sněhulák za ním nehledejte. Jde pouze o lidový název pro slaměný dům. Napadlo by vás někdy, že je možné bydlet v domě, který je postaven převážně ze slámy, správněji řečeno ze slaměných balíků?
Ptáte se, proč byste měli chtít bydlet v něčem na první pohled tak nepraktickém? Protože si svůj dům můžete takto postavit sami. A to poměrně rychle a ještě levně. Například rodina Pospíšilova si tento typ domu postavila. Stálo je to cca 800 tisíc korun včetně vybavení a technických prací, které by si sami nemohli ani nechtěli udělat. Časově jim stavba slamáku zabrala okolo 4 měsíců. Pouze na omítnutí nezbyl čas, přesto dům odolává větru a zimě už přes 6 let.
Zimy se bát nemusíte
Máte obavu, že v domě, který je postaven ze “slámy”, vám bude zima a nevytopíte ho? Sláma je dobrý izolant. Sám pan Pospíšil přiznává, že 50 cm slisovaných stébel slámy funguje stejně dobře jako 30 cm polystyrenu.
Pokud navíc přidáte hliníkovou omítku, nemusíte se obávat ani větrného počasí. V nechráněných částech domu může být za větrného počasí vysoká konvekce vzduchu. Vyloženě zima vám nebude, pouze byste si museli zvyknout na nižší komfort bydlení. Proto si nechte dům zaizolovat zavčas. Každá stavební firma, která buduje slaměné domy, vám nahodí hliníkovou omítku, která se používá nejčastěji.
Nebo si můžete slamák postavit sami. I v tom je kouzlo tohoto bydlení. Nepotřebujete být odborníci, abyste si nepostavili vlastní dům. A jak na to?
Od betonových patek po stropy
Základy jsou stejné jako u každého jiného typu bydlení. Začít se musí od základů z betonových patek. Následuje samotná konstrukce domu, která může být i ze dřeva. Pokud si na ni netroufáte, nechte si postavit od odborníků. I rodina Pospíšilů předala tesařské práce stavební firmě.
Poté se vrhněte na podlahy a palubkové stěny. Na podlahu vám nejlépe poslouží staré dobré dřevo. Balíky slámy k trámům (kostře domu) připevníte kolíky a provázky. Na střechu nezapomeňte dát další izolující vrstvu. Pokryjte ji modifikovaným asfaltovým pásem. V průběhu je samozřejmě nutné myslet na elektro a vodo instalace. Opět je raději svěřte odborníkům. Nakonec zbývá dům zvenku zaizolovat. Tady poslouží hliníková omítka, jak už bylo řečeno. K vytápění si pořiďte krb či krbová kachna.
Obrňte se proti škůdcům
Dalším důvodem, proč investovat do izolace, jsou všeteční škůdci. Především ptáci a hraboši budou mít tendenci si budovat hnízda v nezakrytých slaměných balících.
Ani opravy na domě vám nemusí dělat těžkou hlavu. Výměna balíků vám zabere maximálně tři týdny. Slaměný balík vychází na cca 25 Kč.