Shozy na prádlo byste v běžných českých domech hledali jen marně. V mnoha zahraničních zemích se s nimi ale počítá už při stavbě. Jde o prostou šachtu, která má otvor v každém patře, a špinavé prádlo skrze ni sklouzne až do suterénu, kde bývá umístěna pračka.
Shoz na prádlo sice u nás moc lidí zatím nemá, ale určitě jste jej někdy viděli. Možná na dovolené v zahraničí nebo alespoň ve filmu. Jde o praktické a pohodlné řešení, které umožní rychlý sběr prádla z každého patra. Členové rodiny mohou kdykoli prohodit použité svršky otvorem, který ústí ve sklepě nebo technické místnosti s pračkou. Odpadá složité nárazové sbírání oblečení, které se může válet po všech pokojích. Se shozem se do práce snadno zapojí každý.
Kde se shozy uplatňují?
Toto řešení je typické pro vícepatrové rodinné domy, ale – zejména v cizině – je úspěšně používáno i v hotelích, penzionech a dalších zařízeních. Pokojským tato drobnost neuvěřitelně ulehčí práci. Shozy na prádlo zajistí, že se po domě nebude hromadit znečištěné oblečení a čekat, až ho někdo odnese do pračky.
Výhody shozů na prádlo
- shozy zvyšují komfort a šetří čas
- instalace probíhá jednoduchým způsobem při stavbě a zvyšuje uživatelskou hodnotu domu
- samotný provoz nic nestojí
- ušetříte místo v koupelně – už žádné koše na špinavé prádlo
Jak to funguje?
Princip je naprosto jednoduchý. Systém sestává ze svislého potrubí, na které v jednotlivých patrech navazují „odbočky“ s odklápěcími dvířkami ve stěně. Prádlo stačí dvířkami prohodit a to klesne tubusem až na patřičné místo pouze vlivem gravitace. Proto se někdy mluví o gravitačních shozech.
Výhodné je, pokud shoz na prádlo zahrnete už do samotného projektu domu před zahájením stavby. Neznamená to ale, že pokud máte dům už hotový, nemůžete si toto zařízení pořídit. Mnoho firem už i u nás nabízí různá řešení pro stávající domy, často bez zásadních stavebních úprav. Jde obvykle o různé formy stavebnicových potrubí.
Umístění, design a bezpečnost
Kam situovat gravitační shoz? To záleží především na vašem rozhodnutí a na proporcích domu. Shoz by měl logicky ústit do nejníže položené místnosti, kde se zároveň nachází pračka, a měl by mít vývod v každém patře. Vhodné je vývody umístit například do koupelny, ale mohou být i v pokojích.
A jak shoz spojit s designem bytu? Pokud je umístěn přímo ve zdi, je to jednoduché a stačí vám rozhodnout se pro podobu dvířek. Ty mohou nenápadně splývat se stěnou, nebo je naopak můžete zdůraznit použitím jiného odstínu nebo zajímavého materiálu.
Pokud pořizujete shoz do hotového domu, jistě nebudete chtít, aby vám pokojem nebo koupelnou vedla nevzhledná roura. Není však problém tento svod obezdít, obložit kachličkami nebo jinak „zamaskovat“. V domácnosti, kde žijí malé děti nebo domácí zvířata, by měla být dvířka vždy opatřena bezpečnostní pojistkou.