Na internetu si můžete najít mnoho informací, ale co se týče stavby domů, tady už potřebujete bohaté zkušenosti a mnohdy i vysokoškolský diplom. Nebo mít technický dozor na stavbě.
Není stavba jako stavba
Stavba domu bývá investicí na celý život a zároveň krokem, který jen tak (většinou) v životě nezopakujete. Je proto naprosto pochopitelné, že chcete, aby byla provedena co nejkvalitněji a sloužila vám dlouhé roky. Skoro vždy totiž firma staví jen tak (ne)kvalitně, jak moc jí to dovolíte.
Stavba svépomocí
Největší výhodou stavby svépomocí je jednoznačně cena. Také můžete ovlivnit kvalitu provedení – to už ale záleží na vaší šikovnosti. Velkou nevýhodou je ale čas, který stavbě musíte věnovat. Zároveň pokud nejste z oboru, je nutné počítat s tím, že některé práce budou provedeny neodborně a vy je časem budete muset předělat.
Stavba domu na klíč
Pokud se rozhodnete, nechat si postavit dům na klíč, ušetříte spoustu času, což je hlavní výhoda. Domy na klíč totiž znamenají, že vám stavební firma předá ve finální fázi „klíče od domu“, tedy že dům je připraven k okamžitému nastěhování. Před domem nejsou žádné hromady stavební suti, nikde se neválí igelity a vše je uklizeno. Tento způsob je však dražší, zhotovitel si za své know-how nechá dobře zaplatit.
Na kombinaci si dejte pozor
Můžete využít i možnosti kombinace těchto dvou způsobů stavby. Tady si ale dejte pozor na návaznost jednotlivých firem a časový harmonogram. Stejně tak mohou být firmy bezohledné k sobě navzájem a znehodnocovat si práci. Těžko se pak dokazuje, kdo za danou reklamaci je zodpovědný.
Kontrola stavby je tedy klíčem číslo jedna. Pokud se chystáte stavět a rádi byste měli vše pod kontrolou (a v neposlední řadě i ušetřili peníze za případné reklamace a nekvalitní postupy), využijte služeb poradenství a dozoru novostavby. Michal Freitag nám jako jednatel společnosti MyDozorujeme odpověděl na nejčastější otázky týkající se dozoru novostaveb, spolupráce s klientem i největších úskalí.
Proč by měl klient využít služeb poradenství a dozoru rekonstrukce?
Myslím si, že klient očekává za své peníze stoprocentní práci a to bez technického dozoru investora ve většině případů nikdy nedostane. Pokud tomu sám nerozumí.
Co si představit pod pojmem “dozor rekonstrukce”?
Dozor kontroluje technické provedení, správnost technologických postupů včetně nezbytných technologických přestávek, ale také se snaží klientovi poradit v průběhu rekonstrukce, aby bylo dílo uživatelsky příjemné a proběhlo v pořádku. V neposlední řadě se zajímá o estetickou kvalitu rekonstrukce, která se již nedá dohlídat kontrolováním norem či jiných technologických postupů (např. provedení finální vrstvy štukových omítek, provedení silikonů v koupelnách, ukončení špalet u oken… Je toho opravdu mnoho).
U jakých typů staveb dozor doporučujete?
Dozor doporučujeme u všech typů staveb, výstavby rodinných domů, rekonstrukce většího rozsahu bytů a domů. Ale dozor se vyplatí i u méně rozsáhlých rekonstrukcí, u kterých chceme mít jistotu kvalitně odevzdaného díla.
Můžete klientovi poradit i s ohledem na výběr realizační firmy?
Ano, jistě. Naši technici za celou svoji praxi, poznali mnoho firem, které na základě svých zkušeností mohou či nemohou doporučit. Nicméně pokud s firmou, kterou si investor vybral, zatím do kontaktu nepřišli, dá se hodně vyčíst i ze smlouvy.
Kromě firem, které klientům doporučujete, máte i nějaký seznam firem, které jsou dle vašich zkušeností nespolehlivé, a které svým klientům raději vymlouváte?
Existují firmy, které když si investor vybere a na svém výběru trvá, tak u těchto firem nejsme schopni provést kvalitní dozor, proto do takové zakázky ani nevstupujeme. Chceme totiž investorovi odevzdat maximální službu, kterou si u nás zaplatil a víme, že s těmito firmami to není možné.
Zvolí-li si klient technický dozor stavby, jak funguje spolupráce, například jak často na stavbu dojíždí?
Spolupráce funguje vždy individuálně. Pokud se investor rozhodne pro TDI před realizací díla, spolupráce začíná již u výběru firmy, kontroly smlouvy o dílo a její připomínkování. Jestli zákazník chce, dozor mu kontroluje následnou fakturaci, oceňování méně či více prací a může mu dojednat u některých výrobců slevy. Technik po nastudování projektové dokumentace může v případě zájmu investora poradit s uživatelsky příjemnějším prostředím. Technický dozor přijíždí na stavbu podle potřeby, ale zpravidla to bývá 1-2 týdně u menších staveb, typu rodinný dům nebo rekonstrukce. Jedenkrát týdně jsou tzv. kontrolní dny, kdy se technický dozor investora potkává se stavbyvedoucím.
Technický dozor dále kontroluje mimo kontrolní dny, správnost prováděných prací a dále jednotlivé technologické vrstvy, které jsou v průběhu stavby zakryty. Z každé návštěvy investor dostává e-mail, kde je přesně informován o průběhu stavby, je zde popsáno, co se provádí na stavbě, kde byly možné chyby s termínem jejich odstranění. K emailu je připojena fotodokumentace, která může později sloužit i jako např. přesné plány skutečného provedení elektroinstalace, vodoinstalace atd.
Jaký je rozdíl mezi stavebním a technickým dozorem?
Jejich práce je podobná, největší rozdíl je v tom, že stavební dozor je vybraná činnost ve výstavbě, a proto musí autorizaci v pozemním stavitelství (kulaté razítko). Technický dozor investora autorizaci ze zákona mít nemusí, ale vždy je lepší, když ji má, protože na její získání musí mít značné znalosti ve stavebnictví.
Existuje v posledních letech nějaký trend klientů z hlediska novostaveb, který jim pro jeho provedení/kazovost raději nedoporučujete?
Za nás určitě nedoporučujeme stavět dřevostavby svépomocí. U těchto staveb se i menší chyby můžou nakonec projevit ve fatální následky a jejich následné odstranění je většinou dražší, než byla úspora na stavbě domu svépomocí. To ale neznamená, že dozor bez autorizace je nekvalitní. Nicméně pro práci u nás ve společnosti je autorizace skoro podmínkou.