Není to sice něco, co ve vaší domácností musí nutně být, ale srdce každého chlapa jistě zajásá. Řeč je o domácím baru, který můžete mít třeba i v bytě. Navíc při dnešním trendu propojené kuchyně s obývacím pokojem vám tak může vzniknout zajímavý předěl v domácnosti.
Bar není jenom místo, kde se servírují alkoholické nápoje hostům. Obecně se jedná o prostor, který od sebe odděluje místo, kde se pokrmy a nápoje připravují, od místa, kde se konzumují. U baru můžete mít židličky, ale taky zde jen postávat a pojídat dobroty.
Pokud máte obavy, že vybudování domácího baru zabere hodně času, nemalé úsilí i hodně finančních nákladů, pak se inspirujte následujícím článkem.
Bar jako prodloužená deska
Jedním z řešení domácího baru je využít toho, co už máte. Vlastníte byt, kde je kuchyň a obývací pokoj v jednom? Pak stačí prodloužit kuchyňskou linku o nějaký ten metr či dva na délku. Postavte barové židličky podél nově vzniklého “stolku” a můžete servírovat.
Myslete ale na jednu věc. Abyste si svůj nový bar užili, musí se vám u něho pohodlně sedět. Vybírejte tedy vhodné židličky. Dostatečná výška a prostor na nohy jsou nezbytností. Kopat se do holení a bouchat do kolene nikoho těšit nebude.
Výhodou právě barových židlí je to, že jsou téměř vždy výškově nastavitelné. Podle výšky linky si tak nastavíte vhodnou výšku posezení. Většina ze židlí je i otočných. Samozřejmostí by měly být opěrky na nohy umístěné na boku židle. Sortiment na trhu je široký, nemusíte se tak omezovat na klasické stříbrné nebo potažené černou koženku. Do vestavěné kuchyni krásně zapadnou dřevěné židle.
Posaďte se za linku jako za bar
Nechcete anebo nemůžete protahovat svoji linku? I tak se barového posezení nemusíte vzdávat. Druhá varianta, jak si ho vybudovat, je vlastně ještě snazší než první zmiňovaná. Využijte vaší velké kuchyňské linky a pouze se posaďte na její druhou stranu. Linka se tak stává barovým posezením.
Aby to takto mohlo fungovat, je potřeba mít kuchyňskou desku větších rozměrů, než bývá u standardních linek. Budete potřebovat dostatečný prostor na vaření a chystání pokrmů. Z druhé strany pak musí být místo na jejich servírování. Také při výběru vhodné desky myslete na sezení. Opět je potřeba, aby kolena nebyla ohnutá v nepřirozené pozici. Pomůžete si výběrem desky, která je alespoň o 20 cm převislá přes okraj. Tím tady vzniká hledaný prostor na vaše nohy.
Ať už si vyberete variantu A nebo B, tak vždy myslete na tzv. okopové prostory. Tj. místo v nejbližším okolí posezení, kde nohou občas nechtěně zavadíte o zeď. Vhodným řešením je tapeta nebo obložení zdi. Kopance nejsou vidět a prostory se snadno udržují.
Jak na samotný bar?
Barové posezení už máte vyřešené. Teď je ale potřeba na stůl sobě a hostům něco dobrého naservírovat. V případě alkoholu či jiných nápojů byste si měli pořídit samostatný bar. V ledničce nemusí být vždycky dostatek místa a nevypadá to stylově k vašemu posezení. Ani tady se nemusíte bát vysokých finančních nákladů.
Doporučujeme nejprve zamířit do sklepů, na půdu nebo garáže. Možná se tam skrývá dávno nepoužívaný kus nábytku, který můžete uplatnit. Například stará truhlice nebo kufr po dědečkovi mohou kuchyni dodat retro nádech.
Zdroje: