Sluneční paprsky a déšť spolu s časem zanechají stopy na každém zahradním nábytku. K těm nejoblíbenějším patří bezesporu ten dřevěný. Aby vydržel dlouhá léta, je třeba se o něho řádně starat. Ani běžný nátěr obnovovaný každý rok nezabrání nějakému tomu poškození. Pojďme se společně podívat, jak zahradnímu nábytku zase dodat jeho lesk.
Pokud se stalo, že se z nábytku uvolnilo nějaké prkno, je třeba ho vymontovat. Kolíčkové spoje se mohou snadno polámat. Stačí je vyndat a nahradit novými. Pokud byly lepené, pak je vyvrtejte. Nové kolíčky nalepte a oba kusy nábytku stáhněte svorkami k sobě. Nezapomeňte přebytečné lepidlo otřít hadříkem dříve, než vám zaschne.
Polyuretanová lepidla jsou správnou volbou
Volte kvalitní lepidlo, které nechejte při použití dostatečně zaschnout. V případě rozklíženého nábytku využijte lepidlo ideálně na bázi polyuretanu. Na kolíčky si vystačíte s disperzním lepidle.
PU lepidla se hodí na slepení i velmi namáhavých spojů, jako je ohýbaný nábytek. Před samotnou práci s lepidly si připravte dostatečné množství svorek a pomůcek, protože jakmile toto lepidlo zaschne, nebudete moct lepené spoje jakýmkoliv způsobem opravit.
S novým kusem pomůže truhlář
Co dělat, když nábytek nejde opravit výše popsanou metodou? Pak se pokuste o výrobu náhradního dílu. Nemusíte to samozřejmě dělat sami. Dobrý truhlář odvede svou práci obvykle k nerozeznání od originálu. Barevný odstín hotového dílu pak jednoduše upravte mořidlem, lakem nebo barvou.
Pro opravu vypadlého a chybějícího dřeva se ideálně hodí dvousložková epoxidová plastelína. Takto opravené spoje se vyznačují velkou pevností. Navíc je pak můžete brousit a natírat.
Dlouhověký kov potřebuje také péči
Kovový nábytek se hodí do náročných podmínek. Jeho odolnost je opravdu vysoká, což podporuje jeho dlouhověkost. Nežloutne, nešedne, nenapadají jej škůdci. Jediným jeho nepřítelem je rez. Té však jde snadno předejít.
Koroze vzniká všude tam, kde se usazuje vlhkost. Nejvíce v místech spojů, záhybů a svárů. Aby si nábytek uchoval svůj honosný vzhled, je třeba ho natírat. Nátěry se vyznačují tím, že brání korozi, jsou odolné vůči UV záření a pružné. To je velmi důležité, protože během horkých letních dnů absorbuje kov teplo a roztahuje se.
Před samotným nanesením barvy si povrch dobře připravte. Odstraňte starou odlupující se barvu. To můžete za pomocí pískování, opalování nebo pečlivým ručním seškrábáním. Pomoci vám mohou i chemické odstraňovače nátěru. Po očištění povrch nezapomeňte odmastit. Základovou barvu naneste co nejdříve po očištění, aby nedošlo k znovu zaprášení povrchu. Druhou a tedy konečnou vrstvu naneste na nábytek, jakmile první vrstva důkladně zaschne.